“Ir kaut kā jāsaprot, vai tas ir patiess vai nē, pirms mēs veicam jebkādas darbības,” profesors dalās padomos, kā sevi pasargāt no krāpniekiem 12
Pēdējā laikā arvien aktīvāk darbojas interneta krāpnieki, kuri izmanto sabiedrībā zināmu iestāžu nosaukumus, lai no iedzīvotājiem izkrāptu finanšu līdzekļus.
Vai vispār ir iepsējams, ka šādi lieli uzņēmumi, kā Latvijas Pasts un “Latvijas Gāze”, izmantojot informācijas tehnoloģiju palīdzību, varētu izdarīt tā, lai to uzņēmumu vārdus un logo krāpnieki nemaz nevarētu izmantot? Šāds jautājums tika uzdots TV24 raidījumā “Preses klubs”.
Biznesa augstskolas “Turība” Asoc. prof. un IT studiju virziena vadītājs Jānis Pekša skaidro: “Tā īsti nevar.” Tomēr profesors dalās ar padomu, kā var pārliecināties par saņemtās informācijas patiesumu.
Proti, saņemot informāciju, ka kāda valsts iestāde vai uzņēmums maina rekvizītus, ir vērtīgi apmeklēt uzņēmuma oficiālo mājas lapu un pārliecināties vai tā ir taisnība.
“Ir kaut kā jāsaprot, vai tā ir patiesība vai nē, pirms mēs veicam jebkādas darbības- vai tie ir krāpnieki, kas mēģina kaut ko autorizēt vai mainīt rekvizītus u.c. Būtu labi sazināties ar uzņēmumu un iegūt informāciju, vai tiešām tā ir. Iespējams, arī masu medijos jau ir ziņots, ka mainās rekvizīti,” padomu sniedz profesors Jānis Pekša.
Lai pasargātu sevi no apkrāpšanas, ir vērts ievērot divu soļu likumu: nereaģēt uzreiz un pēc tam pārliecināties par saņemtās informācijas patiesumu.