Foto – fotolia.com
Foto – fotolia.com
Foto – fotolia.com

Uztura speciālisti: Vai transtaukskābju ierobežojumi nodrošinās veselīgāku pārtiku 0

Ministru kabineta komiteja apstiprinājusi noteikumu projektu par maksimāli pieļaujamo transtauk­skābju daudzumu pārtikas produktos, kas paredz ierobežot slikto tauku īpatsvaru. Noteikumi attieksies gan uz Latvijā ražotiem, gan uz ievestajiem produktiem. Vai uztura speciālisti tic, ka ierobežojumi nodrošinās veselīgāku pārtiku?

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
2025. gads sola “stabilu melno svītru” 5 zodiaka zīmēm
Veselam
Kā tad ir pareizi ēst hurmas – ar vai bez mizas? Uztura speciālistiem ir kategoriska atbilde
Lasīt citas ziņas

Liene Kacere, uztura speciāliste fitnesa klubā “Atlētika”: “Transtaukskābju ierobežošanu vērtēju pozitīvi un progresīvi. Protams, pērkot rūpnieciski ražotu pārtiku, ir jāseko līdzi arī tauku un cukura daudzumam. Jāizvairās no liela enerģijas jeb piesātināto tauku daudzuma, pievienotā cukura un E vielām. Par ēdienu nedrīkst domāt nevērīgi, attaisnojoties ar laika trūkumu. Kaut daļēji ir jāiepērkas pie vietējiem zemniekiem, jāgatavo pašiem, jāēd regulāri un mazākām porcijām, jāatceras padzerties. No ēdienkartes jāizslēdz rafinētais cukurs un miltu izstrādājumi. Ir nedaudz jāpiepūlas, līdz šī piedomāšana par uzturu pārvērstos par ikdienas sastāvdaļu. Par ēdienu ir jāinteresējas un jāizglītojas – tā ir laikmetīga domāšana.”

Gita Ignace, uztura speciāliste Ogres slimnīcā: “Manuprāt, ražotāji par daudz izmanto cilvēku nezināšanu par trans­taukskābju kaitīgo ietekmi uz veselību, ieviešot tos daudzos ikdienas produktos. Pēdējo gadu laikā transtauk­skābju daudzums ir palielinājies, tāpēc labi, ka tam visam beidzot būs kādas normas un ierobežojumi. Protams, lielai daļai rūpnieciski ražotas pārtikas bez šīm transtaukskābēm mēdz būt pievienots arī vairāk sāls, cukurs, citas nekvalitatīvas taukvielas, pārtikas piedevas, šajā pārtikā mēdz būt mazāk vitamīnu un citu vērtīgu uzturvielu. Rūpnieciski ražota pārtika nedrīkst būt cilvēka ikdienas uzturs, jo tā organisms nesaņems visu tam nepieciešamo. Jā, mūsdienās ir iespējams ēst veselīgi, tikai tas prasa vairāk laika. Ir jādzer pietiekami daudz ūdens, no graudaugiem pārsvarā jāizvēlas pilngraudi, jāēd daudz dārzeņu, zaļumu, ogu, kvalitatīvu olbaltumvielu produktu (gaļa, zivis, pākšaugi, piena produkti, kā arī jālieto veselīgas taukvielas, piemēram, pirmā spieduma olīveļļa un nerafinēta eļļa salātiem.”

CITI ŠOBRĪD LASA

Baiba Grīnberga, uztura speciāliste Ogres Veselības centrā un Aizkraukles medicīnas centrā: “Transtaukskābju daudzums pārtikas produktos bija strikti jāierobežo jau krietni agrāk. Zinātniskajā literatūrā publicētie pētījumi apliecina šo trans­taukskābju negatīvo ietekmi uz sirds un asinsvadu veselību. Bīstama ir transtaukskābju lietošana grūtniecēm un māmiņām, kas baro bērniņus ar krūti, jo novērots, ka šis taukskābju veids aizkavē mazuļa augšanu un attīstību. Ir pamatotas bažas, ka trans­taukskābes provocē cukura diabēta un liekā svara veidošanos. Patērējot rūpnieciski ražotu pārtiku, ir jāseko līdzi uzrakstiem uz produktu etiķetēm. Lielas bažas rada bagātīgi pievienoto palmu un kokosa tauku daudzums dažādos konditorejas izstrādājumos, tāpat daļēji hidrogenētie tauki, kuru sastāvā ir transtaukskābes. Protams, arī konservantu, sintētisko krāsvielu un garšas pastiprinātāju pievienošana produktiem, manuprāt, ir stipri pārspīlēta. Tomēr mūsdienās ir iespēja ēst veselīgi, daudzveidīgi un garšīgi! Pēdējos gados tirgū ienāk arī lieliski, vērtīgi, inovatīvi produkti ar augstu uzturvērtību. Lielisku iespēju ēst veselīgi mums dod arī zemnieki ar savu produkciju tirdziņos un tiešo piegādi. Pēc iespējas biežāk maltīte jāgatavo mājās, lai skaidri apzinātos sava ēdiena sastāvdaļas un pagatavošanas veidu. To nav iespējams noteikt sabiedriskajās ēstuvēs.”

Eva Kataja, veselības centrs “Vivendi”: “Transtaukskābju ierobežošana produktos ir absolūti nepieciešama, jo šie tauki ir atzīti par veselībai kaitīgiem neskaitāmos zinātniskos pētījumos. Taču rūpnieciski ražotos produktos slēpjas arī citi riski: cukurs, glikozes–fruktozes sīrups, rafinēti milti, lētās augu eļļas, sāls un dažādas mākslīgas pārtikas piedevas. Ar šādiem produktiem pavisam nemanāmi mēs uzņemam nevajadzīgi daudz cukura, tauku un galu galā arī kaloriju. Rūpīgi jālasa produktu etiķetes. Galvenais ikdienā jāēd pēc iespējas vairāk svaigu un dabisku produktu, tad arī paretam apēsts rūpnieciski ražots produkts nekā ļauna nenodarīs.”

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.