Īpašumam uzlikts arests. Cik ilgi tas drīkst būt? 0
“Ja mana radinieka īpašumam jau pusgadu ir uzlikts arests saistībā ar kādu kriminālprocesu, kas vēl nav nodots izskatīšanai tiesā, cik ilgi šāds arests vēl būs spēkā?” RUDĪTE LIMBAŽU NOVADĀ
Tā kā vēstulē neesat uzrakstījusi, par cik smagu noziegumu šajā gadījumā ir runa, tad atgādinām visus Kriminālprocesa likumā noteiktos termiņus. No brīža, kad pirmstiesas kriminālprocesā tiek iesaistīta persona, kurai ir tiesības uz aizstāvību, pirmstiesas kriminālprocess pret šo personu jāpabeidz vai jāatceļ visi drošības līdzekļi šādā termiņā:
1) par kriminālpārkāpumu – sešu mēnešu laikā;
2) par mazāk smagu noziegumu – deviņu mēnešu laikā;
3) par smagu noziegumu – divpadsmit mēnešu laikā;
4) par sevišķi smagu noziegumu – divdesmit divu mēnešu laikā.
No brīža, kad pirmstiesas kriminālprocesā personas mantai ir uzlikts arests, šis arests jāatceļ šā panta pirmajā daļā minētajā termiņā. Taču kriminālprocesā par vairākiem mazāk smagiem noziegumiem, kā arī par smagu vai sevišķi smagu noziegumu izmeklēšanas tiesnesis šo termiņu var pagarināt vēl par sešiem mēnešiem, bet ne vairāk kā par trim mēnešiem vienā pagarinājumā, ja procesa virzītājs nav pieļāvis vilcināšanos vai procesa ātrāka pabeigšana nav bijusi iespējama tā īpašas sarežģītības dēļ.
Ja vienā kriminālprocesā cilvēks tiek turēts aizdomās vai apsūdzēts par noziedzīgu nodarījumu, kas saistīts ar tajā pašā kriminālprocesā izmeklējamu citas personas izdarītu smagāku noziegumu, arī tad izmeklēšanas tiesnesis var pagarināt termiņus. Tā, piemēram, ja vienā kriminālprocesā viena persona tiek turēta aizdomās par dokumentu viltošanu (mazāk smags noziegums), bet otra – par krāpšanu lielā apmērā (sevišķi smags noziegums), tiesību ierobežošanas termiņus skaitīs kā par sevišķi smagu noziegumu.
! Visi šie termiņi tiek apturēti, ja kriminālprocess tiek apturēts.