Īpašuma vērtības mēraukla: kā to aprēķina? 4
Madara Briede, “Praktiskais Latvietis”, AS “Latvijas Mediji”
“Pēc kādiem kritērijiem nosaka īpašuma kadastrālo vērtību, un kāpēc tāda vajadzīga?” – jauta Zaiga Madonas novadā.
Valsts zemes dienestā (VZD) norāda – kadastrālā vērtēšana ir uz nekustamā īpašuma tirgus vērtības noteikšanas principiem balstīta masveida nekustamo īpašumu vērtēšana, izmantojot Kadastra informācijas sistēmā reģistrētus datus un vienotas metodes. Kadastrālo vērtību VZD aprēķina atsevišķi zemei un būvei, ievērojot vienotus valdības apstiprinātus kritērijus: īpašuma atrašanās vietu, datus par īpašuma kvalitatīvo stāvokli, izmantošanas veidu, platību, apgrūtinājumus un citus rādītājus.
Plašs lietojums
Kadastrālo vērtību ikvienam īpašumam, tā sastāvā esošai zemei un būvei VZD aprēķina automatizēti, izmantojot Kadastra informācijas sistēmā reģistrētos datus. “Tiek ņemti vērā dažādi faktori, piemēram, nekustamā īpašuma lietošana/izmantošana, objekta atrašanās vieta (vērtību zonējumi) un platība, zemei reģistrētie apgrūtinājumi, ēku fiziskais stāvoklis (nolietojums) un vecums, ēku labiekārtojums. Lauku zemēm (lauksaimniecībā izmantojamām zemēm un meža zemēm) tiek ņemta vērā arī tās kvalitāte,” skaidro VZD pārstāvis Hardijs Lāns.
Kadastrālajām vērtībām ikdienā ir plašs lietojums dažādās dzīves jomās – to izmanto, lai aprēķinātu zemes nomas maksu, ja tiek iznomāta valsts vai pašvaldību zeme, kā arī piespiedu nomas gadījumos. Kadastrālo vērtību ikdienā izmanto arī grāmatveži, lai veiktu grāmatvedības uzskaiti, kā arī attēlotu izmaksu un vērtību izmaiņas finanšu pārskatos. Tā tiek izmantota, lai darījumu reģistrētu zemesgrāmatā, kārtojot mantojuma darījumus vai risinot dažādas strīdus situācijas tiesā.
Kas ietekmē kadastrālo vērtību
Nekustamā īpašuma kadastrālo vērtību veido zemes un visu uz tās esošo būvju kadastrālo vērtību summa.
Īpaši svarīgi tas ir gadījumos, ja Kadastra informācijas sistēmā ēka ir reģistrēta, bet dabā tās nav. Nekustamā īpašuma īpašniekam jāpievērš uzmanība tādiem Kadastra informācijas sistēmā reģistrētiem un kadastrālo vērtību ietekmējošiem datiem kā:
• nekustamā īpašuma lietošanas mērķis (izmantošanas veids),
• zemes vienībai reģistrētie apgrūtinājumi, kas noteikti Kadastrālās vērtēšanas noteikumos,
• būves lietošanas veids, tā platība, nolietojums, ekspluatācijā pieņemšanas un ekspluatācijas uzsākšanas gads, kā arī būvē reģistrētie labiekārtojumi.
Vērtību var mainīt
“Kadastrālo vērtību var mainīt, aktualizējot Kadastra informācijas sistēmā reģistrētos datus par zemes vienību vai būvi. Valsts zemes dienests aicina zemes, būvju un telpu grupu (dzīvokļa) īpašniekus bez maksas pārbaudīt, kādi dati par viņa īpašumu reģistrēti Kadastra informācijas sistēmā, un pārliecināties par šo datu atbilstību faktiskajai situācijai,” pauž VZD pārstāvis. To var izdarīt, izmantojot e-pakalpojumu Mani dati Kadastrā, kas pieejami portāla Kadastrs.lv sadaļā Elektroniskie pakalpojumi, kā arī portālā Latvija.lv.
UZZIŅA
Informāciju par to, kas nekustamā īpašuma īpašniekam jāizdara, lai Kadastra informācijas sistēmā aktualizētu kadastrālo vērtību ietekmējošos datus, pieejama VZD tīmekļvietnē: www.vzd.gov.lv • Skaidrojumi • Vispārīgi skaidrojumi • Pārbaudi datus Kadastrā.