Foto – LETA

Īpašuma nodoklis var pieaugt septiņreiz
 0

Nākamgad iedzīvotājiem var ievērojami pieaugt par viņu nekustamiem īpašumiem maksātais nodoklis. Aprēķinātās nodokļa summas gan būs atkarīgas no tā, kādi būs vietējo pašvaldību lēmumi. To paredz Finanšu ministrijas sagatavotie likuma grozījumi, kurus vakar apstiprināja Ministru kabinetā.

Reklāma
Reklāma

 

 

7 iemesli, kāpēc jūs nespējat zaudēt svaru pat, ja pārtiekat tikai no vienas salāta lapas
RAKSTA REDAKTORS
“Ārsts atnāk ar kafiju, bez steigas…” Paciente dusmīga, kāpēc “Veselības centrs 4” atļaujas necienīt cilvēku laiku
7 pārtikas produkti, kurus nevajadzētu bieži ēst. Tie ļoti var kaitēt zarnām
Lasīt citas ziņas

Kā zināms, pašlaik par dzīvokli vai ģimenes privātmāju maksājamā nodokļa likme noteikta 0,2%, 0,4% un 0,6% – atkarībā no mājokļa kadastrālās vērtības, savukārt par zemi maksājamā nodokļa likme ir 1,5% no zemes kadastrālās vērtības. Šā gada laikā vairākkārt pārlabotais ministrijas plāns paredz, ka turpmāk vietējās pašvaldībās varēs brīvi grozīt nodokļa likmes no 0,2 līdz 1,5% robežās.

Iznākumā līdz šim par dzīvokļiem un ģimenes privātmājām maksātās nodokļa summas var pieaugt septiņas reizes. Tā kā valstī 97% mājokļu ir tādi, kuru kadastrālā vērtība nepārsniedz 40 000 latu, atkarībā no pašvaldības lēmuma septiņkārtīgs palielinājums var skart galvenokārt tos.

CITI ŠOBRĪD LASA

Savukārt par nolaistiem namiem un neapstrādātu lauksaimniecībā izmantojamu zemi nodokli var dubultot, kā tas jau pašlaik ierakstīts likumā. Graustiem nodokli rēķinātu no ēkas vai tai piekrītošās zemes kadastrālās vērtības – atkarībā no tā, kura lielāka. Ja pašvaldība lems, ka neapstrādātu zemi apliek ar 3% likmi, tad kopā ar likumā noteikto papildlikmi par šo zemi nākamgad jau būs jāmaksā 4,5% no kadastrālās vērtības. Ja pašvaldība nelems, tad neapstrādātai zemei nodokļa likme būs 3%.

 

Nosakot likmes, pašvaldībām gan būšot jāņem vērā iedzīvotāju spējas samaksāt šo nodokli. Likmes jānosaka nākamajam un aiznākamajam gadam. Ar nodokli apliekamie īpašumi jāšķiro pēc noteiktām pazīmēm. Pašvaldībās būšot jālūko, lai nodokļa administrēšanas izdevumi nepārsniedz paredzamos ienākumus.

 

Likumprojektā paredzēts, ka pašlaik noteiktie nodokļa atvieglojumi maznodrošinātām un trūcīgām personām turpmāk būs ne tikai par mājokli, bet arī par tam piekrītošo zemi.

Pašvaldībās varēs lemt, vai 2013. un 2014. gadā saglabāt tā saukto nodokļa apmēra pieauguma ierobežojumu zemei, kā arī noteikt šā pieauguma procentus.

Solītā nodokļa atlaide daudzbērnu ģimenēm tiek atlikta uz 2014. gadu. Tā paredz, ka nodokļa atlaide nevarēs pārsniegt 120 latus. Tādējādi daudzbērnu ģimenei, kurai piederošā nekustamā īpašuma kadastrālās vērtības un nodokļa likmes reizinājumu summa (ēku daļas un zemes daļas) pārsniegs 240 latus, nodokļa atlaide būs 120 latu apmērā neatkarīgi no pārsniegtās summas.

Likuma grozījumi vēl jāapstiprina Saeimā.

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.