Īpašos drošības apstākļos Liepāja uzņem prāmi no Vācijas 1
Liepāja ir sagaidījusi prāmi “Stena Gothica”, kas no Vācijas pilsētas Trāvemindes atgādāja 71 Latvijas valstspiederīgo.
Kā novēroja LA.LV, kuģis pietauvojās prāmju piestātnē 17.martā ap vieniem dienā. To sagaidīja Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) Liepājas nodaļas mediķi un Centrālās laboratorijas darbinieki, Valsts policijas un Robežsardzes vienības, atbraukušo draugi un radinieki.
“Es te ar bažām gaidu savu brāli. Viņš strādāja Vācijā. Līgums viņam beidzās jau pirms nedēļas, bet viņš nekādi nevarēja atgriezties mājās. Dzīvoja tur uz vietas un gaidīja piemērotu transportu, un beidzot tika uz šī prāmja. Paldies Dievam!” portālam LA.LV atklāja kāds Zemgales iedzīvotājs.
Viņš bija ieradies Liepājas ostas stividorkompānijas “Terrabalt” piestātnē, lai ar personīgo automašīnu nogādātu brāli mājās.
Kopējā atmosfēra bija konstruktīva, taču arī satraukums bija jaušams. Vairākas policijas ekipāžas uzraudzīja norobežoto prāmju piestātnes teritoriju, lai pēc iespējas izslēgtu koronavīrusa Covid-19 izplatīšanās iespējas.
Līdzās kārtībsargājošo iestāžu persolānsastāva ļaudīm, par atbraukušo drošību un viņu tiesību aizsargātību rūpējās Liepājas domes un Speciālās ekonomiskās zonas pārstāvji. Visi klātesošie bija maskās un ieturēja drošu distanci viens no otra.
Prāmis pietauvojās un pirmie izkāpa pasažieri, kas bija ieradušies bez sava transporta. Viņu vidū bija pieaugušie un pasažieri ar bērniem. Atbraucējus sagaidīja policijas pārstāvji, kas pavadīja viņus līdz ieejai prāmju termināļa pasu kontroles daļā, kur tika ierīkota improvizēta laboratorija. Katru cilvēku iztaujāja par pašsajūtu, veica nepieciešamās manipulācijas, paskaidroja obligātās pašizolācijas nosacījumus un nepieciešamību.
Liepājas domes Sabiedrisko attiecību un mārketinga daļas vadītāja Zita Lazdāne pastāstīja par drošības pasākumiem: “Improvizētajā laboratorijā Liepājas ostas prāmju piestātnes pasu nodaļā sterilitāte tika nodrošināta tāpat, kā tas tiek darīts Rīgas lidostā un mobilajos Covid -19 analīžu ņemšanas punktos. Neviens no malas tur ienākt nevarēja, bet pēc tam viss tika dezinficēts.”
“Ārsti ņēma uztriepes no pasažieru deguna un mutes gļotādām, lai pārbaudītu iespējamo vīrusa izraisītāju klātbūtni. Paņemtie paraugi tika nosūtīti uz Latvijas Infektoloģijas centru un jau šovakar būs zināmi to rezultāti,” stāstīja Liepājas pašvaldības Vides, veselības un sabiedrības līdzdalības daļas vadītāja Elīna Tolmačova.
Viņa norādīja: “Gadījumā, ja kādam liepājniekam tiks konstatēts koronovīruss, ar viņu veiks pārrunas, izskaidrojot pašizolācijas nepieciešamību un palīdzot adaptēties šajā sarežģītajā situācijā.”
Visi pasažieri ar savu parakstu apliecināja, ka nekavējoties atgriezīsies savā dzīvesvietā un ievēros noteikto 14 dienu karantīnu.
Atšķirībā no pasažieriem bez sava transporta, kravas automašīnu vadītājiem bija jārīkojas atbilstoši MK rīkojuma punktam, kas nosaka, ka transporta pārvadājumu pakalpojumu sniedzēju darbinieki var turpināt ceļu, ja viņiem nav novērojamas akūtas elpošanas ceļu infekcijas pazīmes un viņi nav atzīti par kontaktpersonām, ja paši vien to nevēlas.
Autotransporta vadītāji pa vienam izbrauca cauri caurlaidei, kur ar viņiem tika veiktas pārrunas. NMPD dienesta mediķis izjautāja šoferus par viņu pašsajūtu, aprakstīja koronovīrusa simptomus, lai pārliecinātos, ka viņiem tie ir zināmi, bet nav novēroti. Katram tika piedāvāts veikt Covid-19 analīzi brīvprātīgi.
Kopumā NMPD un Centrālās laboratorijas darbinieki veica testus 65 cilvēkiem – visiem pasažieriem, kas ceļoja bez autotransporta vai ar vieglo automašīnu un diviem kravas automašīnu šoferiem, kuri izteica tādu vēlmi.
Liepājas Kārtības policijas priekšnieks Gints Ēsenvals norādīja, ka sadarbībā ar Valsts Robežsardzes vienību vieglais un kravas transports, kurā atrodas ar prāmi no Vācijas pilsētas Trāvemindes atbraukušie, tiks konvojēts līdz pilsētas robežai, lai pārliecinātos, ka tas atstāj Liepāju. Tiem liepājniekiem, kam nav iespējas nokļūt mājās, pašvaldība nodrošināja autobusu, kas pēc tam tiks rūpīgi dezinficēts.
Pirmā repatriantu prāmja uzņemšanas organizēšana prasīja pusotru dienu.
“Mēs esam sakoordinējušies ar valsts dienestiem, NMPD, Centrālo laboratoriju, kur veic testus, ar stividorkompāniju “Terrabalt”. Esam veikuši diezgan apjomīgu darbu, lai viss notiktu pēc labākajiem standartiem,” sacīja Liepājas Speciālās ekonomiskās zonas pārvaldnieka vietnieks Uldis Hmeļevskis.
Šī pieredze būs noderīga, jo Liepāja gatavojas uzņemt vēl trīs prāmjus no Vācijas, ar kuriem mājās varēs atgriezties pasažieri.
“Pirmais no šiem prāmjiem Trāvemindes ostu atstās 17.marta pievakarē un Liepāju sasniegs naktī no trešdienas uz ceturtdienu. Vēl divi prāmji gaidāmi marta beigās,” atklāja Uldis Hmeļevskis.
“Es vēlos uzsvērt, ka arī šajos grūtajos apstākļos Liepājas un citu Latvijas ostu darbs neapstājas. Ostas ir stratēģiski svarīgi objekti, kas nodrošina pārtikas un medikamentu piegādi iedzīvotājiem, izejvielu un materiālu plūsmu ražotājiem. Tāpēc osta turpinās darbu. Ievērosim maksimālās piesardzības prasības un turpināsim strādāt!” viņš sacīja.