Īpašie budžeta priekšlikumi 2
Dalot valsts budžeta miljonus, Saeimas deputāti kā parasti pamanās daļu naudas atvēlēt arī kādam īpaši tuvākam mērķim, piemēram, dzimtajai skolai, kultūras namam, organizācijai vai sporta klubam. Izņēmums nebija arī 2014. gada budžeta apstiprināšana. Zinot šo tautas kalpu vājību, frakcijas un budžeta sastādīšanā iesaistītās amatpersonas neoficiāli bija vienojušās par kvotām, cik šiem mērķiem drīkstētu tērēt. “Džentlmeņu noruna” paredzēja, ka koalīcijas frakciju pārstāvji var iesniegt priekšlikumus, kuru kopējā summa nepārsniedz 300 000 eiro (neatkarīgo deputātu grupai jeb tā sauktajam “Ol-šteina sešniekam” kā koalīcijas mazajam brālim šie griesti pat bijuši noteikti zemāki). Savukārt opozīcijas frakcijām kvota bijusi 100 000 eiro. Kopumā frakcijas un deputāti šo norunu ievērojuši, to pārsniegusi vien valdošā partija “Vienotība” (apmēram 340 000 eiro).
Salīdzinājumā ar citiem gadiem deputāti kopumā nav pārāk aizrāvušies ar priekšlikumu iesniegšanu. Turklāt ievērojamu apjomu grozījumu (kopsummā ap 2,5 miljoniem eiro) deputāti izlaiduši caur Budžeta komisiju, nevis frakcijām. Galvenokārt komisija atbalstījusi dažādus sporta pasākumus, tostarp spīdveja “Grand Prix” sacensību rīkošanu un sportistu gatavošanu olimpiskajām spēlēm. Tāpat tieši Budžeta komisija piešķīra 200 000 eiro spēlfilmas “Dvēseļu putenis” sagatavošanai un filmēšanas pirmajam posmam. Savukārt Okupācijas muzejam komisija piešķīrusi 30 000 eiro pro-grammas atjaunošanai. Šīs iniciatīvas gala lasījumā atbalstīja arī Saeima.
“Vienotības” frakcija budžeta grozījumos galveno uzmanību pievērsusi dažādām kultūras ie-stādēm un pasākumiem, piešķirot papildu finansējumu Daugavpils teātrim (izrādēm latviešu valodā), Dailes teātrim (apgaismes iekārtai), Leļļu teātrim (izrāžu nodrošināšanai reģionu bērniem) – katram aptuveni 30 000 eiro un vēl 10 000 eiro Jēkabpils operas svētkiem.
Nacionālā apvienība (NA) šoreiz iesniedza ļoti daudz grozījumu par samērā nelielām summām, paredzot dotācijām sev ideoloģiski tuvām organizācijām (Nacionālo karavīru un Nacionālo partizānu biedrībām), kā arī dokumentālās filmas veidošanai par Eduardu Berklavu. Lielu daļu līdzekļu nacionāļi atvēlējuši salīdzinoši sīkiem remontdarbiem dažādos reģionos.
Reformu partija un neatkarīgo deputātu grupa galvenokārt piešķīrušas līdzekļus dažādām nevalstiskām organizācijām un izglītības iestādēm.
Budžeta grozījumus var izmantot arī, lai ieriebtu kādam. Piemēram, NA nemaz neslēpa, ka frakcijas priekšlikums atņemt eiro ieviešanas kampaņai paredzētos 280 815 eiro galvenokārt saistīts ar to, ka šo kampaņu gatavo Ēriks Stendzenieks, kurš vienlaikus sacer arī nacionāļus nomelnojošas reklāmas par uzturēšanās atļaujām. Ar opozīcijas atbalstu šis NA priekšlikums tika pieņemts. Pēc atriebības izskatās arī koalīcijas lēmums noraidīt politiķus kritizējošā tiesībsarga Jura Jansona lūgumu papildināt Tiesībsarga biroja budžetu par aptuveni 77 798 eiro.