“Īpaši lipīgais” rada problēmas. Lielbritānija katastrofas priekšvakarā 25
Viesturs Sprūde, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”
Cilvēcei jārēķinās, ka nākamgad lielākais izaicinājums var izrādīties jauni Covid-19 izraisoši koronavīrusa paveidi, kā to jau demonstrējusi situācija Lielbritānijā un Dienvidāfrikā, kur parādījušās šī vīrusa mutācijas, tiešsaistes brīfingā no Pasaules veselības organizācijas (PVO) mītnes Ženēvā šonedēļ brīdināja PVO ģenerāldirektors Tedross Adanoms Gebrejesuss.
“Šobrīd mēs cieši sadarbojamies ar zinātniekiem visā pasaulē, lai labāk saprastu jebkādas vīrusa izmaiņas, kā arī to, kādā veidā šīs izmaiņas ietekmē tā spējas izplatīties un izsaukt cilvēkos saslimšanu,” sacīja PVO šefs, vienlaikus paužot pateicību britu un dienvidafrikāņu speciālistiem par savlaicīgu jaunu koronavīrusa paveidu atklāšanu un starptautiskās sabiedrības informēšanu par to.
Jārēķinās, ka mutācijas turpināsies. Gebrejesuss uzsvēra, ka 2021. gadā šāda operatīva informācijas apmaiņa var izrādīties ļoti svarīga Covid-19 ierobežošanai.
Trauksme pasaulē
Kā zināms, Lielbritānijā šobrīd strauji izplatās jaunais koronavīrusa paveids, kas gan nav cilvēka dzīvībai bīstamāks par iepriekšējo variantu, taču ir par 70% lipīgāks. Līdz ar to tas spēj izplatīties apmēram divas reizes ātrāk un aplipināt lielāku cilvēku skaitu.
Pirmdien, pateicoties jaunajam koronavīrusa paveidam, Lielbritānijā apstiprināja jaunu diennakts rekordu – 41 385 jauni inficēšanās gadījumi, ko gan daļēji ietekmējis arī tas, ka tur ietverti dati par Ziemassvētku nedēļas nogali.
Vīruss īpaši strauji izplatās Londonā un Anglijas dienvidaustrumos. Tur noteikti stingri ierobežojumi attiecībā uz dažādu mājsaimniecību pārstāvju tikšanos, tāpat no ieceres mazināt ierobežojumus gadu mijā nācies atteikties.
Briti par divu īpaši lipīgu koronavīrusa paveidu atklāšanu paziņoja decembra vidū. Zinātnieki uzskata, ka šī paveida saknes meklējamas Velsā septembrī.
Tā konstatēta arī Dānijā un Dienvidāfrikā, mazākā mērā Islandē, Nīderlandē, Turcijā, Vācijā, Austrālijā, Francijā, Kanādā, Japānā, Dienvidkorejā – kopumā jau vairāk nekā 20 pasaules valstīs.
Vakar kā pagaidām pēdējās par īpaši lipīgo Covid-19 izraisītāju paziņoja Indija un Pakistāna. Mutējušais vīruss tur konstatēts vairākām personām, kas ieradušās no Lielbritānijas.
Daudzas pasaules valstis, arī Latvija, no 21. decembra līdz 1. janvārim ir apturējušas pasažieru pārvadājumus uz Lielbritāniju.
Turcija, kura joprojām cenšas uzturēt kūrortu tūrismu, pēc informācijas saņemšanas par īpaši lipīgā vīrusa variantu ieviesusi normu, ka aviopasažieriem, valstī ieceļojot, obligāti jāuzrāda pēdējo 72 stundu laikā iegūts apliecinājums par negatīvu Covid-19 analīzi.
Aviopasažieriem šī prasība ir spēkā no pirmdienas, bet sauszemes un jūras robežas šķērsotājiem – no šodienas. “Turkish Airlines” paziņojusi, ka pasažieri bez negatīva testa apliecinājuma nemaz netiks ielaisti lidmašīnā. Norma būs spēkā līdz 2021. gada 1. martam.
Nepieņemama situācija
Britu raidītāja BBC aptaujātie mediķi otrdien atzina, ka slimnīcas pēc nedēļas nogales ir “ekstrēmi aizņemtas” ar jaunu Covid-19 slimnieku pieņemšanu, un, spriežot pēc pacientu plūsmas, inficēšanās biežums sabiedrībā šobrīd audzis apmēram par trešdaļu, ja salīdzina ar iepriekšējo maksimumu pavasarī.
Neilgi pirms tam profesors Endrū Heivords, kurš ir Lielbritānijas valdības īpašās padomdevēju komandas koronavīrusa ierobežošanas jautājumos NERVTAG loceklis, BBC radio norādīja, ka Lielbritānijai nāksies ieviest jaunus nacionāla mēroga ierobežojumus, lai novērstu “katastrofu”: “Domāju, mēs šobrīd ieejam ļoti bīstamā jaunā pandēmijas fāzē, un mums būs nepieciešama izlēmīga, savlaicīga nacionāla mēroga rīcība, lai novērstu katastrofu janvārī un februārī. (..)
Tāpēc, visticamāk, būs nepieciešami ceturtā līmeņa vai pat augstāki ierobežojumi. Domāju, ka mums patiešām jāsastopas ar situāciju, kad pārejam uz gandrīz pilnīgu slēgšanos, taču mums jāņem vērā arī pirmās (pavasara) slēgšanās mācības.”