Kas ir īpaši aizsargājams cietušais? 2
Pirmo reizi dzīvē man nācās sastapties ar tādu juridisku jēdzienu kā īpaši aizsargājams cietušais. Ko tas nozīmē? AIVARS BALVU NOVADĀ
Jauns statuss
Kriminālprocesa likums tagad paredz jaunu statusu – īpaši aizsargājams cietušais.
Tās ir personas, kuras:
• nav sasniegušas pilngadību;
• garīga vai cita veselības traucējuma dēļ pašas nespēj izmantot savas procesuālās tiesības;
• cietušas pret viņu tikumību vai dzimumneaizskaramību vērsta noziedzīga nodarījuma vai cilvēku tirdzniecības dēļ;
• cietušas noziedzīga nodarījuma dēļ, kas saistīts ar vardarbību vai vardarbības piedraudējumu un ko izdarījis cietušā tuvinieks, bijušais laulātais vai persona, ar kuru cietušais bijis nereģistrētās laulāto attiecībās;
• noziedzīgā nodarījumā, iespējams, guvušas smagus miesas bojājumus vai psihiskus traucējumus;
• cietušas noziedzīgā nodarījumā, kas, iespējams, veikts rasistisku, nacionālu, etnisku vai reliģisku motīvu dēļ.
Ar procesa virzītāja lēmumu par īpaši aizsargājamu atzīst arī cietušo, kas noziedzīga nodarījuma radītā kaitējuma dēļ ir īpaši ievainojams un nav pasargāts no atkārtota apdraudējuma, iebiedēšanas vai atriebības.
Informāciju par īpaši aizsargājama cietušā statusu norāda lēmumā par personas atzīšanu par cietušo. Par pieņemto lēmumu paziņo cietušajam un viņa pārstāvim, ja tāds ir. Arī tiesa var atzīt cietušo par īpaši aizsargājamu. Ja attiecīgie apstākļi kļuvuši zināmi pēc tam, kad pieņemts lēmums atzīt personu par cietušo, procesa virzītājs var pieņemt lēmumu par īpaši aizsargājama cietušā statusa noteikšanu, tiklīdz viņam šie apstākļi kļuvuši zināmi.
Papildu tiesības
Īpaši aizsargājamam cietušajam ir tiesības ar procesa virzītāja atļauju piedalīties procesuālajās darbībās kopā ar uzticības personu, ja vien tā nav persona, pret kuru uzsākts kriminālprocess, aizturētais, aizdomās turētais vai apsūdzētais.
Tāpat viņam ir tiesības lūgt un saņemt informāciju par tās apcietinātās vai notiesātās personas atbrīvošanu vai izbēgšanu no ieslodzījuma vietas vai īslaicīgās aizturēšanas vietas, kura radījusi viņam kaitējumu, ja pastāv apdraudējums cietušajam un nepastāv kaitējuma risks apcietinātajai vai notiesātajai personai. Šādu lūgumu var pieteikt līdz galīgā nolēmuma pieņemšanai kriminālprocesā. Savukārt procesa virzītājam ir pienākums nosūtīt informāciju cietušajam, tiklīdz viņam kļuvis zināms par vainīgā atbrīvošanu vai izbēgšanu.
Vēl īpaši aizsargājamam cietušajam ir tiesības lūgt, lai viņa dalība vai uzklausīšana tiesas sēdē notiktu, izmantojot tehniskos līdzekļus.
Pratināšanas īpatnības
Īpaši aizsargājama cietušā pratināšana pirmstiesas izmeklēšanā tiek veikta atsevišķā tam piemērotā telpā vai bez citu ar konkrēto procesuālo darbību nesaistītu personu klātbūtnes.
Ja pret cietušo vardarbīgi izturējusies persona, no kuras cietušais ir materiāli vai citādi atkarīgs, vai cietušais ir cilvēku tirdzniecības vai seksuāla nodarījuma upuris, cietušā pratināšanu veic tā paša dzimuma izmeklēšanas darbības veicējs. Šo nosacījumu var neievērot, ja tam piekrīt pats cietušais vai viņa pārstāvis. Ja seksuālā noziedzīgā nodarījumā cietušais un persona, kurai ir tiesības uz aizstāvību, ir viena dzimuma un ja to lūdz cietušais vai viņa pārstāvis, pratināšanu veic pretēja dzimuma izmeklēšanas darbības veicējs.
KONSULTĒJUSI JURISTE KRISTĪNE KRĒSLIŅA