Foto no Armanda Zelča arhīva

Īpaša dāvaniņa 0

Tuvojas virkne svētku, kad gan bērniem, gan pieaugušajiem kārojas atrast oriģinālu dāvanu saviem mīļajiem. Pašgatavotai dāvanai ir salda pēcgarša – tajā ielikta doma, centība, rūpība un mīlestība. Piemēram, viegli pagatavojamas dāvaniņas ir sveces un ziepītes. Tas ir iecienīts mazo dāvanu veids, un tās var pagatavot, atlejot cietās un mīkstās formās, kuras var izgatavot pats, bet var atrast arī interesantas gatavās silikona veidnītes.

Reklāma
Reklāma

Cietās formas

Kokteilis
Slinks vīrietis ir nopietna problēma ģimenē… 5 slinkākās zodiaka zīmes vīriešu vidū
Kokteilis
“Viņa lūdza izgriezt tās ainas…” Meliem īsas kājas! Klajā nācis vēl viens Annas Sedokovas rūpīgi glabātais noslēpums
Kokteilis
“Esmu mazliet šokā” – Jāņa Timmas draugs publicē saraksti, kas, viņaprāt, apstiprina faktu, ka viņam kāds “palīdzējis” aiziet no dzīves
Lasīt citas ziņas

Vienkāršu virsmu atliešanai izmanto cietās formas. Piemēram, puslodei līdzīgas formas iegūšanai pietiek to iespiest šķidrā ģipsī, un forma gatava. Pēc tam ielej parafīnu vai ziepju materiālu.

Sarežģītāk izveidot telpisku priekšmetu. Piemēram, lai izgatavotu Lieldienu svecīti olas veidā, izveido koka kastīti, kuras iekšējie izmēri pārsniedz olas izmērus. Olu nosmērē ar pretpielipšanas sastāvu (bieži šim nolūkam izmanto lētu matu laku) un precīzi līdz pusei uz sāniem iegremdē šķidrā ģipsī. Kad ģipsis pēc pusstundas sacietējis, tā malas apstrādā ar pretpielipšanas sastāvu un uzlej otru ģipša kārtu. Atskrūvējot kastītes koka malas, izveidojas divas ģipša formas. Saliekot tās kopā, nostiprina ar gumijām un pa caurumiņu formas lejasgalā ielej karstu masu, izveidojot precīzu olas kopiju. Atliek tikai ar garu metāla adatu izdurt cauri siltajam vaskam un izvērt dakti. Daudzi dakti jau laikus nostiprina svecītes vidū pirms liešanas. Ja uz atlējuma savienojuma vietā veidojas neliels izcilnītis, to nogludina ar nazi.

CITI ŠOBRĪD LASA

Cietās formas ir viegli gatavot, un tās kalpo ilgi. Ģipsis ir ekonomisks un ātrs formu gatavošanas materiāls, taču tas der tikai vienkāršu virsmu atliešanai. Sarežģītākām faktūrām, piemēram, atlejot koka stumbru ar mizu, forma ķersies un sanāks čiks. Cements būs izturīgāks, bet daudzas profesionālas formas gatavo no polimēriem.

Elastīgās veidnes

Lai iegūtu priekšmetu ar interesantāku ārējo veidolu, to atliešanai izmanto speciālus augstas kvalitātes formu materiālus. Silikons un poliuretāns, ko var iegādāties šķidrā konsistencē, sacietējot kļūst elastīgi un atgādina gumiju. Poliuretāna formu materiāls vairāk piemērots rūpniecisku formu izgatavošanai, bet silikona materiāls derēs praktiski jebkādas formas izveidei. Veidnes materiāls staipās, un tas ļauj tajā atliet sarežģītas, izciļņiem bagātas formas. Materiāls ir izturīgs un nodrošina vairākkārtēju izmantošanu. Ideālos apstākļos, kā minēts instrukcijā, liešanas procedūru var atkārtot līdz 500 reizēm, bet praktiski pierādījies, ka reālos apstākļos formu kvalitatīvi var izmantot apmēram 200 reizes. Tas ir pietiekami nopietns rādītājs, lai par formām ieinteresētos daiļ­amatnieki un vaļasprieku cienītāji. Silikona formu materiāls ir divkomponentu – tas sāk sacietēt, sajaucot abus komponentus instrukcijā norādītajā attiecībā, piemēram, 1:5 (sver ar virtuves svariem). Masu maisa trīs minūtes, gar trauka sienām esošo materiālu pārāk necenšas savākt, jo tas var būt slikti izmaisījies. Atkarībā no katalizatora sajauktais materiāls jāizlieto 15 – 80 minūšu laikā. Formas sacietēšanas laiks ir dažāds un atkarīgs no katalizatora. Katra sastāva cietēšanas un atliešanas īpatnības norādītas instrukcijā, tāpēc viss labi jāizprasa pārdevējam.

Oriģinālas sveces un ziepes

Interesantas formas ziepītes var iegūt, formu veidošanai izmantojot dažādus dabas materiālus. Piemēram, kastītes apakšā ar plastilīnu piestiprina skaistu gliemežvāku, raugās, lai nebūtu spraugu un malas veidotu taisnu leņķi. Sajauc silikonu un pārlej. Kad forma sacietējusi, tajā var iepildīt ziepju masu un iegūt oriģinālu dāvaniņu.

Daudzus suģestē dekoratīvo dārza ķirbīšu bagātīgās formas, kas lieliski kalpo, lai iegūtu efektīgas sveces. Vispirms izgatavo kastīti ķirbīša augstumā. Kastītes apakšā ar plastilīnu piestiprina ķirbīša lejas galu. Aptuveni aprēķina nepieciešamās materiāla masas tilpumu, sajauc to ar cietinātāju un ielej formā. Pēc diennakts kastīti noņem un izloba ķirbīti. Masa ir elastīga – tātad to no priekšmeta var uzmanīgi atdalīt ar spēku. Jāatceras, ka katrs darbs prasa iemaņas un meistars nerodas vienā dienā. Formā ielej parafīnu un nostiprina dakti. To var darīt pirms liešanas, ieliekot svecē vai arī pēc liešanas ar garu adatu izdurot caurumu un izvelkot cauri dakti. Parafīnu var krāsot un veidot dzīvespriecīgas ķirbīša formas sveces.

Reklāma
Reklāma

“Ar silikona formām var atliet jebko. Tās daudz izmanto restaurācijas darbiem, kad nepieciešams kopēt trūkstošo būvdetaļu. Gan Prezidenta pils, gan Rundāles pils restaurācijā lietotās elastīgās formas ļāva kopēt trūkstošās detaļas. Tas bija daudzkārt lētāk nekā tās izgatavot no jauna. Silikona formas izmanto gan celtniecībā, gan sadzīvē. Ar tām var izveidot Budas statuetīti, ziepju gabaliņu, griestu plafonu, oriģinālus gaismas slēdžu vāciņus vai pat no akrila masas atliet pašgatavotu svečturi svecītēm. Turklāt silikons ir tik “jutīgs” materiāls, ka spēs kopēt pat pirkstu nospiedumus. Tikai jāatceras, ka divdaļīgās formas vislabāk savilkt kopā ar parastajām gumijas lentēm. Strādājot jātur pie sevis lupatiņa, lai var noslaucīt nopilējušo materiālu, un acetons, kas palīdzēs notīrīt virsmu. Darbs prasa zināmas iemaņas, toties rezultāti sanāk negaidīti labi,” iedrošina Armands Zelčs, SIA “Poly” valdes loceklis.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.