Aleksandrs Riguns: Investora pirmie soļi 0
Par uzņēmuma akcijām un to kotēšanu biržās, šķiet, ir dzirdējis katrs. Ziņu virsrakstos ik pa laikam parādās ziņas, ka “Facebook”, “Amazon”, “Apple” vai “Tesla” akcijas ir sasniegušas jaunus cenu rekordus.
Rietumu pasaules biržu indeksi, kas atspoguļo uzņēmumu akciju cenu dinamiku, pēdējos gados demonstrē stabilu pieaugumu.
Latvijā mājsaimniecību ieguldījumi vērtspapīros nav populāri
Līdzīgas tendences ir vērojamas arī Baltijas biržās kotētiem uzņēmumiem un indeksiem, taču ir kāda būtiska starpība. Rietumu pasaulē ļoti izplatīts, ka mājsaimniecības daļu no saviem līdzekļiem iegulda vērtspapīros, šādi veidojot uzkrājumus un ilgtermiņā gūstot peļņu.
Diemžēl Latvijā šāda tradīcija pagaidām īsti izveidojusies nav – tikai retais veic regulārus ieguldījumus vērtspapīru tirgos. “Nasdaq Riga” biržā tiek kotēta virkne mums labi zināmu uzņēmumu – “Grindekss”, “Olainfarm”, “Latvijas gāze”, “Valmieras stikla šķiedra”, “Latvijas balzams”, “Madara Cosmetics” un citi.
Lai iedrošinātu jaunos investorus spert pirmo soli pretī investīcijām vai vismaz likt aizdomāties par tām, nolēmu dalīties ar savu pieredzi.
Savas pirmās Latvijas uzņēmuma akcijas biržā nopirku pirms nepilniem astoņiem gadiem. Šādu soli spēru, jo bija vēlme kļūt par kāda uzņēmuma mazākuma akcionāru, bez tam bija lieka nauda, kuru vēlējos likt lietā.
Jau no skolas laikiem zināju, ka inflācija nemanāmi padara naudu nevērtīgu, bet banku depozītu likmes arī toreiz, tāpat kā šodien, nebija visai kārdinošas.
Augsta riska nodarbe
Investēšanu uzņēmumu akcijās vairums uzskata par augsta riska nodarbi, un daļēji tas tā arī ir. Taču šo gadu laikā esmu nonācis pie secinājuma – ja tiek izveidots pārdomāts investīciju portfelis, tad riskus iespējams būtiski mazināt.
Riski kļūst vēl mazāki, ja investē ar ilgtermiņa mērķiem – kā rāda līdzšinējā pasaules pieredze, īstermiņā akciju cenas ir svārstīgas, bet ilgtermiņā vienmēr iespējams nopelnīt.
Atvērt kontu un izvēlēties brokeri
Lai nopirktu uzņēmuma akcijas, ir nepieciešams atvērt ieguldījumu (vērtspapīru) kontu. Jau toreiz ievēroju, ka banku un vērtspapīru brokeru piedāvājums ir atšķirīgs, un arī šobrīd topošajiem investoriem būtu svarīgi pievērst tam uzmanību.
Man viena no būtiskākajām lietām bija komisiju apmērs par veiktajām darbībām vērtspapīru kontā, šo apsvērumu, manuprāt, vajadzētu turēt prātā jebkuram jaunajam investoram.
Ņemot vērā to unikālo stāvokli, ka visas Baltijas valstu biržas ir apvienotas vienā sistēmā, Latvijas investoriem ir vērts iepazīties un apsvērt arī kaimiņvalstu banku un brokeru sabiedrību piedāvājumu.
Konkrēti es pirms astoņiem gadiem izšķīros par labu lietuviešu brokeru sabiedrībai, kuras komisijas maksas tolaik bija ļoti pievilcīgas. Taču situācija nemitīgi mainās – nesen, piemēram, “Swedbank” ir atcēlusi komisijas maksu darījumiem ar Baltijas biržu kotēto uzņēmumu akcijām, līdzīgu atbildes soli ir spērusi Igaunijas “LHV banka”, tādēļ katram investoram situācija jāvērtē no jauna.
Citi aspekti, kurus ir būtiski izvērtēt, ir konkrētās bankas vai brokera sabiedrības uzticamība, interneta platformas lietošanas ērtums un citu lietotāju rekomendācijas.
Ilgtermiņā ir iespēja nopelnīt
Kad banka vai brokera sabiedrība ir izvēlēta, tad atliek tikai ieskaitīt naudu un iegādāties pirmās akcijas. Mans pirmais pirkums toreiz bija “Valmieras stikla šķiedras” akcijas.
Mani apsvērumi par labu šim uzņēmumam: tas bija tikko izkļuvis no krīzes, tā apgrozījums un peļņas rādītāji demonstrēja stabilu augšupeju, bet akciju cena joprojām bija zema.
Bez tam uzņēmums maksāja saviem akcionāriem dividendes. Mans pirmais pirkums izrādījās necerēti veiksmīgs – 2012. gada nogalē viena “Valmieras stikla šķiedras” akcija maksāja aptuveni vienu eiro, bet jau pēc diviem gadiem tās cena sasniedza gandrīz četrus eiro.
Protams, ne visas investīcijas ir tik veiksmīgas, ir bijušas arī neveiksmes. Tomēr nevienu brīdi neesmu nožēlojis investīcijas Baltijas uzņēmumos, jo ilgtermiņā ticu Baltijas ekonomikas izaugsmei.
Jāatceras, ka investēšana nenes ātru peļņu, bet, pieturoties pie finanšu disciplīnas, nauda var ne tikai saglabāt vērtību, bet arī nest pasīvos ienākumus.