“Repharm” valdes loceklis Jānis Vanags: “Uzņēmuma stratēģija nākamajiem pieciem gadiem paredz jauna kapitāla piesaisti.”
“Repharm” valdes loceklis Jānis Vanags: “Uzņēmuma stratēģija nākamajiem pieciem gadiem paredz jauna kapitāla piesaisti.”
Foto: Timurs Subhankulovs

“Mums ir jāaug un jākļūst lielākiem!” “Repharm” meklē naudu un investorus 3

“Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Latvijas lielākā veselības un farmācijas uzņēmumu grupa “Repharm” pagājušajā nedēļā paziņoja, ka meklē investorus un apsver iespējas kotēt vērtspapīrus biržā.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
2025. gads sola “stabilu melno svītru” 5 zodiaka zīmēm
“Varēja notikt ļoti liela nelaime…” Mārupes novadā skolēnu autobusa priekšā nogāzies ceļamkrāns 5
Lasīt citas ziņas

Veselības uzņēmumu grupa “Repharm” pērn strādājusi ar 314 miljonu eiro provizorisko apgrozījumu, kas ir par 10,9% lielāks nekā 2019. gadā, pagājušajā nedēļā preses konferencē paziņoja “Repharm” padomes loceklis Dins Šmits. Neskatoties uz to, “Repharm” reģionālā mērogā ir relatīvi neliels tirgus dalībnieks, jo, piemēram, Igaunijas “Magnum Group” apgrozījums pērn bija 520 miljoni eiro, bet Lietuvas “Vilniaus Prekyba” – 5,3 miljardi eiro, savukārt Vācijas “Phoenix Group” – 28,2 miljardi eiro.

Šmits teica, ka uzņēmumu grupa redz paplašināšanās iespējas reģionā, kā arī pievēršoties jaunām uzņēmējdarbības nozarēm. Savukārt “Repharm” padomes priekšsēdētājs Andrejs Leibovičs paziņoja, ka pērn uzņēmums veicis pirmo ārvalstu investīciju – klīniku tīkla iegādi Lietuvā.

CITI ŠOBRĪD LASA

Šajā kontekstā izskanēja arī pats interesantākais pagājušās nedēļas paziņojums – par to, ka “Repharm” aktīvi meklē iespējas piesaistīt papildu kapitālu un investorus. Andrejs Leibovičs paziņoja, ka tiekot veiktas sarunas ar ASV investoriem, savukārt nesen apstiprinātais “Repharm” valdes loceklis Jānis Vanags – ka tiekot apsvērtas arī iespējas kotēt grupas vērtspapīrus biržā.

“Uzņēmuma stratēģija nākamajiem pieciem gadiem paredz jauna kapitāla piesaisti. Tam ir izstrādāti divi scenāriji. Pirmais no tiem ir iespējama ASV investora piesaiste, ar kuru sarunas jau ir notikušas un turpinās. Savukārt otrs scenārijs paredz “Repharm” grupas akciju kotēšanu biržā vai obligāciju emisiju. Šobrīd mums vēl nav atbildes, kurš scenārijs ir reālāks, bet tiek izskatītas visas iespējas,” sacīja Vanags, pasakot arī to, “ka šim nolūkam mēneša laikā tiks izvēlēti starptautiski konsultanti, bet aptuveni pusgada laikā tiks pieņemts lēmums par turpmāko stratēģiju”. Sarunā ar “Latvijas Biznesu” viņš atzina, ka vēl nav skaidrs, par kāda tipa investoru varētu būt runa – stratēģisko vai finanšu.

“Mums ir jāaug un jākļūst lielākiem. Vienalga, par kādu kapitāla piesaistes ceļu tiks izlemts, “Repharm” mērķis ir kļūt par kārtu lielākiem, lai varētu līdzvērtīgi konkurēt ar līdzīga profila uzņēmumu grupām reģionā un sākt darbību ārvalstu tirgos,” paziņoja Šmits, piebilstot, ka primārās “Repharm” grupas intereses saistās ar Igaunijas un Lietuvas tirgu, taču tāl­ejošāki mērķi saistīti arī ar plašāku reģionu, tostarp Poliju vai Somiju.

Jāpiebilst, ka jebkurā no izvēlētajiem kapitāla piesaistes ceļiem ir savi ērkšķi – stratēģiskie investori parasti vēlas pirkt visu uzņēmumu vai vismaz kontrolpaketi, bet pagaidām nekas neliecina, ka “Repharm” īpašnieki būtu gatavi atteikties no kontroles uzņēmumā.

Finanšu investori parasti nepretendē uz pilnīgu kontroli, atnes pārvaldības un uzņēmuma optimizācijas zināšanas, kas ļauj īsā laikā celt uzņēmuma vērtību, taču bieži vien uzņēmuma īpašnieki nespēj kontrolēt to, kam finanšu investori pārdos savu daļu pēc dažiem gadiem. Vērtspapīru kotēšana biržā neapdraud īpašnieku kontroli pār uzņēmumu, taču ir visilgākais un darbietilpīgākais kapitāla piesaistes ceļš, kas prasa visas uzņēmumu grupas pārvaldes modeļa maiņu.

Reklāma
Reklāma

“Repharm” ir veselības aprūpes jomā strādājošu Latvijas uzņēmumu grupa, kas apvieno “Sentor Farm aptiekas” (zīmols “Mēness aptieka”), AS “Veselības centru apvienība”, SIA “Centrālā laboratorija”, “Rīgas farmaceitisko fabriku” un zāļu vairumtirdzniecības uzņēmumu “Recipe Plus”, kā arī kopš šā gada pārvalda kapitāla daļas farmācijas uzņēmumā “Olainfarm”, tiek apgalvots, ka šo kapitāla daļu apjoms pagaidām nesasniedz 50% no uzņēmuma vērtības. 2019. gadā “Repharm” koncerna apgrozījums bija 283,008 miljoni eiro, bet peļņa – 34,56 miljoni eiro.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.