Invaliditātes pensija: kam ir tiesības to saņemt, un cik liela tā ir? 1
“Mans brālis algotu darbu diemžēl ir strādājis tikai neilgu laiku. Slimības dēļ viņš to nevar. Dzīvoja pie mammas, bet pagājušajā gadā viņa nomira. Vai brālis varētu pieteikties vismaz uz invaliditātes pensiju, ja viņam apstiprinās invaliditāti? Cik lielam jābūt darba stāžam, lai pieteiktos, un cik lielu naudiņu viņš varētu dabūt?” VITA Rīgā
Invaliditātes pensiju ir tiesības saņemt personai, kura nav sasniegusi vecuma pensijas piešķiršanai nepieciešamo vecumu un kurai apdrošināšanas stāžs nav mazāks par trim gadiem.
Invaliditātes pensijas apmērs, ja ir I vai II grupas invaliditāte, atkarīgs no personas vidējās apdrošināšanas iemaksu algas, ko nosaka par jebkuriem 36 mēnešiem pēc kārtas pēdējo piecu gadu laikā pirms invaliditātes pensijas piešķiršanas, un vēl citiem nosacījumiem.
Minimālajā apjomā to piešķir, ja persona piecus gadus pirms invaliditātes pensijas piešķiršanas nav bijusi apdrošināta invaliditātes riskam:
• I grupas invaliditātes minimālā pensija ir 102,45 eiro, invalīdam kopš bērnības – 170,75 eiro;
• II grupas invaliditātes minimālā pensija ir 89,64 eiro, invalīdam kopš bērnības – 149,41 eiro;
• III grupas invaliditātes minimālā pensija ir 64,03 eiro, invalīdam kopš bērnības – 106,72 eiro.
Ja cilvēkam nav tiesību uz invaliditātes pensiju, jo kopējais darba apdrošināšanas stāžs ir mazāks nekā trīs gadi, viņš var pretendēt vismaz uz valsts sociālā nodrošinājuma pabalstu.
Šādos gadījumos pabalsts ir:
• I invaliditātes grupai – 83,24 eiro;
• II invaliditātes grupai – 76,84 eiro;
• III invaliditātes grupai – 64,03 eiro;
• invalīdam kopš bērnības ar I invaliditātes grupu – 138,74 eiro;
• invalīdam kopš bērnības ar II invaliditātes grupu – 128,06 eiro;
• invalīdam kopš bērnības ar III invaliditātes grupu – 106,72 eiro.
Atgādinām arī, ka pabalstu personai ar invaliditāti, kurai nepieciešama kopšana, piešķir, ja Veselības un darbspēju ekspertīzes ārstu valsts komisija noteikusi invaliditāti un izsniegusi atzinumu par īpašas kopšanas nepieciešamību. Pabalsts ir 213,43 eiro mēnesī. Savukārt pabalstu transporta izdevumu kompensēšanai personām ar invaliditāti, kurām ir apgrūtināta pārvietošanās, var saņemt, ja VDEĀVK noteikusi invaliditāti un izsniegusi atzinumu par medicīniskajām indikācijām vieglā automobiļa speciālai pielāgošanai un pabalsta saņemšanai transporta izdevumu kompensēšanai. Šis pabalsts ir 79,68 eiro par katru sešu mēnešu periodu.