Foto: SHUTTERSTOCK

Cilvēkam ar invaliditāti asistents un aprūpētājs – ar ko tie atšķiras? 0

Madara Briede, “Praktiskais Latvietis”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Marts – narcise, jūnijs – roze: kurš zieds atbilst jūsu dzimšanas mēnesim
Kokteilis
Dzimumzīme uz labās plaukstas – tev būs daudz naudas! 11 skaidrojumi, ko nozīmē tava dzimumzīmes īpašā vieta
Katastrofa ir neizbēgama? CIP vairāk nekā 50 gadus turējusi slepenībā grāmatu, kurā aprakstīts iespējamais pasaules gala scenārijs
Lasīt citas ziņas

Ar ko atšķirtas invalīda asistents un aprūpētājs? Kad kas pienākas, un kādi ir viņu pienākumi? Kas un cik viņiem maksā? Ilga Cēsu novadā

Asistentu finansē valsts, bet nodrošina sociālais dienests

CITI ŠOBRĪD LASA

“Personas ar invaliditāti asistents ir cilvēks, kurš pavada šo personu ārpus mājokļa, palīdz nokļūt vietā, kur tā mācās, strādā, saņem dažādus pakalpojumus, kā arī sniedz atbalstu galamērķī. Savukārt aprūpētājs palīdz pašaprūpes jautājumos cilvēka dzīvesvietā – mājās, ja cilvēks pats objektīvu iemeslu dēļ nespēj sevi aprūpēt,” paskaidro Labklājības ministrijas Sociālo pakalpojumu un invaliditātes politikas departamenta vecākais eksperts Einārs Grāveris.

Asistenta pakalpojums tiek finansēts no valsts budžeta, bet to nodrošina (izvērtē tā nepieciešamību, pieņem lēmumu par pakalpojuma piešķiršanu vai atteikumu to piešķirt, slēdz līgumu par pakalpojuma sniegšanu un kontrolē līguma saistību izpildi) pašvaldības sociālais dienests.

Asistenta pakalpojuma nepieciešamību pašvaldības sociālais dienests vērtē cilvēkiem ar I vai II grupas invaliditāti, kuriem ir redzes, kustību vai garīga rakstura traucējumi vai Veselības un darbspēju ekspertīzes ārstu valsts komisija noteikusi medicīniskas indikācijas vieglā automobiļa speciālai pielāgošanai un pabalsta saņemšanai transporta izdevumu kompensēšanai. Taču minētās pazīmes vēl neliecina, ka cilvēkam nepieciešams asistenta pakalpojums. Reālo vajadzību pēc asistenta atbalsta vērtē sociālais dienests, izmantojot vienotu novērtēšanas instrumentu Nepieciešamības novērtēšana asistenta pakalpojumam ārpus mājas vides un atbalsta intensitātes noteikšana.

Asistentam tiek maksāts atbilstīgi personai ar invaliditāti individuāli piešķirtajam un asistenta faktiski nostrādātajam stundu skaitam. Ja asistents nav saimnieciskās darbības veicējs un strādā vispārējā nodokļu režīmā (nav vecuma vai izdienas pensijas saņēmējs), bruto samaksa par vienu pakalpojuma sniegšanas stundu ir 3,6411 eiro.

Aprūpētāju nodrošina pašvaldība

Savukārt aprūpes mājās pakalpojums ir pašvaldības nodrošināts pakalpojums, ko pašvaldības sociālais dienests piešķir, tikai pamatojoties uz sociālā darba speciālista veiktu personas individuālo vajadzību un resursu novērtējumu.

Reklāma
Reklāma

Aprūpes mājās pakalpojuma saņemšana nav saistīta ar invaliditātes statusa esamību.

Klientam vai viņa apgādniekam ir pienākums samaksāt par pakalpojumu. Taču, ja persona to nespēj, aprūpes mājās pakalpojums tiek apmaksāts no pašvaldības budžeta līdzekļiem. Aprūpes mājās pakalpojuma piešķiršanas un samaksas kārtība tiek noteikta pašvaldības saistošajos noteikumos, un dažādās pašvaldībās tā var atšķirties.

SAISTĪTIE RAKSTI