Garneles intriģējošai garšai: kas tajās labs un kādos ēdienos izmantot? 0
Reizi pa reizei gan gribas, gan ir vēlami nobaudīt zivis vai kādus jūras produktus, piemēram, garneles. Pietiek ar dažām garnelēm, lai ēdiens iegūtu pavisam citu smaržu un garšu. Kā tās vērtē uztura speciāliste LIZETE MĀLDERE?
– Garneles dzīvo gan saldūdens, gan sālsūdens tilpēs, arī Baltijas jūrā. Taču veikalu plauktos visbiežāk atrodamas tās, kas zvejotas Indijas, Klusā okeāna un Spānijas saldūdens krātuvēs, kā arī Igaunijas un Dienvidamerikas ūdeņos. Visbiežāk varam iegādāties saldētas, viegli sālītas garneles. Jāatzīst, tās var būt arī vairākkārt saldētas. Tā ietekmē šo jūras produktu garšas intensitāte un ūdenī šķīstošo vitamīnu daudzums var atšķirties atkarībā no piegādātāja godaprāta. Latvijas veikalu plauktos biežāk atrodamas tīģergarneles, kuru latīniskais nosaukums ir Penaeus spp, kas sastopamas saldūdens krātuvēs, kā arī mazās baltās garneles Pandalus Borealis, kuru dabiskā vide ir aukstie sālsūdeņi.
Latvijā šim olbaltumvielām bagātajam produktam ar intriģējošu garšu lielāku uzmanību esam pievērsuši tikai pēdējos gados. 100 grami garneļu vidēji satur ir 90 kilokalorijas. 80% no to masas veido ūdens, 19% – olbaltumvielas un tikai 1% tauki. Tajās ir arī augsts kalcija un joda daudzums. Garneles ir labs veids, kā bagātināt un padarīt daudzveidīgāku ikdienas ēdienkarti. Taču jāpatur prātā, ka tās ir vēžveidīgie, tāpēc ļoti bieži izraisa alerģiskas reakcijas. Tādēļ esiet vērīgi, pirms tās ieviešat mazuļu ikdienas ēdienkartē.
Ik pa laikam arī savā ģimenē galdā ceļu garneles, pievienoju zupai, makaronu vai rīsu ēdieniem. Vislabāk tās gatavot uz lēnas liesmas kopā ar ķiplokiem un nedaudz citrona sulas. Paturiet prātā, ka garneles nedrīkst pārcept.