Interpretējot Andri Grinbergu 0
Viņš bija centrālā persona nelielajā Latvijas hipiju komūnā 20. gs. 60. un 70. gados. Viņa performances un hepeningi par reliģijas un seksualitātes tēmām bija viena no retajām kontrkultūras izpausmēm Padomju Latvijā. Māksliniece Maija Tabaka teikusi, ka viņš bija iedvesmojošs ar savām oriģināli ekstravagantajām idejām. Mirdzošs, enerģisks, dullām un trakām domām.
Stāsts ir par mākslinieku Andri Grinbergu (1946) – Latvijas laikmetīgās mākslas patriarhu –, kuram veltīta mākslas zinātnieces Ievas Kalniņas kūrēta izstāžu, diskusiju, performanču sērija no ceturtdienas, 15. jūnija, līdz 10. septembrim norisināsies fonda “Mākslai vajag telpu” Vasaras mājā bijušās skaņuplašu rūpnīcas “Melodija” teritorijā Kalnciema ielā 36/38.
Vietne “Arterritory” vēsta, ka 1972. gadā tapušo Andra Grinberga filmu “Pašportrets” amerikāņu avangarda kino pionieris, lietuviešu izcelsmes mākslinieks Jons Meks ierindojis starp piecām visu laiku seksuāli vistransgresīvākajām filmām, noliekot to līdzās Endija Vorhola, Keneta Engera, Žana Ženē un Džeka Smita darbiem. Tomēr daudz vairāk par viņa mākslu pavēstīs topošā monogrāfija (autore – Ieva Kalniņa). Pirmā izstāde sērijā “Ārup. Andris Grinbergs” tiks atklāta jau 15. jūnijā, un tajā būs apskatāmas latviešu fotomākslas klasiķa, perfekcionista Andreja Granta (1955) izstāde “Patskanis” – deviņpadsmit fotogrāfijas no kolekcijas “Andris Grinbergs. Portreti”, hronoloģiski aptverot laiku no 1983. līdz 2016. gadam. “Andrejs Grants – konceptuāls estēts, distancēts intelektuālis, kura reālisms ir akadēmisks un sirreāls,” reiz par sava gara radinieku teicis Andris Grinbergs. Izstādēs, izrādēs un performancēs piedalīsies arī mākslinieki Andris Eglītis, Ivars Grāvlejs, Helēna Heinrihsone, dzejniece Ināra Eglīte un mākslas kurators Kaspars Vanags. Šogad fonds izveidojis sadarbību ar fotogrāfu un modes mākslinieku Bruno Birmani, kurš visas vasaras garumā rūpēsies par mākslinieka un MVT Vasaras mājas goda viesa Andra Grinberga vizuālo tēlu, viņa klātbūtnei izstādēs un notikumos kļūstot par neatkarīgu, bet papildinošu mākslas performanci. Ieeja visos pasākumos bez maksas.