Interesantas un gaisīgas kāpnes atvērtas telpas iespaidam 0
Konsoļu kāpņu pievilcīgums slēpjas vieglumā – gaisā “sastingušie” pakāpieni rada spilgtu un sirreālu atvērtas telpas iespaidu, īpaši ja salīdzina ar standarta kāpnēm.
Viduslaiku piļu apaļajos torņos būvēja spirālveida kāpnes. Tās gatavoja meistari, kas no paaudzes paaudzē nodeva nepieciešamās matemātiskās zināšanas un smalkos rasējumus. Mūsdienās daudzi uzskata, ka viselegantāk izskatās konsoļu tipa kāpnes, kuras turas sienā tikai ar vienu galu. “Konsoļu kāpnes ir īpaši ekskluzīvs telpas iekšējo konstrukciju dizaina risinājums,” stāsta Guntis Kalsnavs, SIA “Metāldarbnīca” valdes loceklis. “Tās var viegli iekļaut katrā interjerā un arī izmantot eksterjerā, to aktualitāti Latvijā cenšamies popularizēt kāpņu radītā gaisīgā iespaida un salīdzinoši mēreno izmaksu dēļ.” Konsoļu kāpņu popularitāte pēdējā laikā strauji pieaug, kas saistīts ar jaunajām tehnoloģiskajām iespējām stikla un metāla apstrādē.
Konstrukcija
Pakāpienu stabilitāti panāk ar izturīgu metāla karkasu, kas iestiprināts dziļi sienā. Konstrukcijas slēptajai daļai izmanto metālu, arī enkuru skrūvēm, švelleriem un kronšteiniem. Metāla karkass notur stieņus, kas balsta kāpņu pakāpienus. Konstrukcijai nepieciešams, lai dzelzsbetona sienas biezums būtu ne mazāks kā 200 mm. Ja kāpņu uzstādīšana notiek remonta laikā, no profilcaurules izgatavo metāla karkasu, kuru var apšūt. Šāda tipa kāpnes iepriecina ar savu ģeometrisko vienkāršību, tādēļ to pagriezienā vislabāk veidot kāpņu laukumiņu. Ja kāpņu pagrieziens ir pa 90 grādiem, laukumiņš sanāks kvadrātisks.
Konsoļu tipa kāpnes var būt arī ar ažūriem papildstiprinājumiem, piemēram, katru pakāpienu brīvajā galā ar otru pakāpienu var savienot ar īpašu metāla distanceri. Tas no viena pakāpiena pārnesīs svaru uz nākamo, no grīdas līdz griestiem veidojot vienotu loku. Dažkārt praktizē pakāpienu vaļējos galus iekārt trosēs, kuras piestiprina pie griestiem. Troses var aizvietot arī margas.
Konsoļu tipa kāpņu izbūve ir sarežģīta, un jāizvairās no tipiskākajām kļūdām, piemēram, nepareizas stiprinājuma sistēmas izvēle, pārāk vāji stiprinājumi, nepareizs slodžu sadalījums pakāpienos, nepietiekams stiprinājumu dziļums sienās, trokšņa slāpēšanas starpliku neizmantošana.