Labklājības ministrs Jānis Reirs
Labklājības ministrs Jānis Reirs
Foto – Ivars Bušmanis

Kaut finanšu ministra krēslu Jānim Reiram neredzēt, politikā viņš nav norakstāms 7

Zaļo un zemnieku savienībai (ZZS), ja reiz nominētai veidot valdību, kā premjera partijai pienākas arī finanšu ministra amats. Zināms, ka valsts naudas maku savās rokās turētu Dana Reizniece-Ozola, kas Laimdotas Straujumas vadītajā valdībā ir ekonomikas ministre.

Reklāma
Reklāma

Reiru pavisam “nenoraksta”

7 pārtikas produkti, kurus nevajadzētu bieži ēst. Tie ļoti var kaitēt zarnām
RAKSTA REDAKTORS
“Ārsts atnāk ar kafiju, bez steigas…” Paciente dusmīga, kāpēc “Veselības centrs 4” atļaujas necienīt cilvēku laiku
TV24
“Es neticu šādām sakritībām!” Slaidiņam aizdomas raisa ASV prezidenta Baidena pēkšņie lēmumi par Ukrainu un Trampa klusēšana
Lasīt citas ziņas

Iekšēju pretrunu plosītās “Vienotības” pārstāvim Jānim Reiram amats tagad jāzaudē. Jaunās valdības veidotāji no Reira pavisam negribētu atteikties. ZZS paredzējusi viņam labklājības ministra vietu, taču no šī piedāvājuma viņš atteicies. Sarunā ar Valsts prezidentu, atsakoties no valdības vadīšanas, Jānis Reirs atzinis, ka arī nākamajā valdībā labprāt ieņemtu finanšu ministra amatu. Esot iesākti, bet nepabeigti pasākumi veselības aprūpes finansēšanā, Eiropas Savienības fondu apguvē. Bet, tā kā jaunās valdības veidošana uzticēta ZZS pārstāvim, finanšu ministra krēslu viņam vairs neredzēt.

Nav nekādu šaubu, ka Reirs ir pieredzējis politiķis ar lielu darba stāžu Saeimā, kur pavisam nostrādājis 12 gadus. Prātīgs, vienmēr lietišķi apdomīgs savos vērtējumos, uzsvērti pieklājīgs. Kad krita Valda Dombrovska valdība un toreizējais finanšu ministrs Andris Vilks pavēstīja par aiziešanu no politiskās skatuves, finanšu ministra portfeli viņam esot atdevuši bez garām pārrunām. Šajā amatā Jānis Reirs strādājis kopš 2014. gada 5. novembra.

Prasmīgs komisijas vadītājs

CITI ŠOBRĪD LASA

Bijušais Saeimas deputāts, ekonomikas un izglītības un zinātnes ministrs, tagad ekonomistu domnīcas “Certus” valdes priekšsēdētājs Vjačeslavs Dombrovskis vērtē Reiru kā pragmatiski domājošu politiķi.

“Budžeta un finanšu (nodokļu) komisija, manuprāt, ir viena no grūtākajām un sarežģītākajām Saeimas darbā. No komisijas vadītāja tā prasa gan izglītību, gan praksē pārbaudītas zināšanas. Vairākus gadus vadot to, Reirs pierādīja, ka viņam tās ir. Viņš labi orientējas šajā jomā, ir pietiekami pieredzējis finanšu lietās, pazīst speciālistus,” saka Saeimas deputāts Igors Pimenovs (“SC”).

“Reirs pārstāv neoliberālisma ekonomiskās politikas spārnu, kuram pieder, piemēram, Einars Repše, Ilmārs Rimšēvičs, Valdis Dombrovskis. Reirs, protams, pārstāv citu ideoloģiju, kuru es neatbalstu. Bet, jāatzīst, viņš ir apņēmīgs un stingrs vadītājs. Ar latviešu strēlnieka raksturu. Es teiktu, latviešu Šarls de Golls,” turpina Igors Pimenovs, “tiesa, reizēm mēdz būt arī pārāk kategorisks, rīkodamies pretēji Saeimas Kārtības rullī noteiktajam, par ko saņēmis Juridiskā biroja aizrādījumus. Dažreiz neļāva izteikties komisijas sēdēs, par to pat esmu aizrādījis arī viņam.”

Uzņēmēji vīlušies

Uzņēmēju un baņķieru aprindās par Reira darbību finanšu ministra amatā jūtas vīlušies.

“Mēs neatbalstām Reira palikšanu arī finanšu ministra amatā,” neslēpj LTRK valdes priekšsēdētājs Jānis Endziņš, “pirms viņa Andris Vilks, būdams šajā amatā, izveidoja nodokļu politikas padomi, kurā uzaicināja un uzklausīja mūs un citu lielāko uzņēmēju organizāciju pārstāvjus. Reira laikā padomes sanāksmes nenotika ne reizi, viņam mūsu padomus nevajadzēja.”

Endziņš pārmet, ka Reirs neprot turēt vārdu. “2014. gada rudenī, Ministru prezidentei klātesot, trijatā runājām, ka jāizstrādā nodokļu politika turpmākajiem gadiem,” viņš atceras. “Toreiz finanšu ministrs teica, ka nevajagot steigties, Vilka laikā tāda jau esot izstrādāta un viņš pie tās turēšoties. Bet jau pagājušā gada sākumā šī vienošanās tika pārkāpta. Pretēji solītajam un likumā apstiprinātajam, šogad iedzīvotāju ienākuma nodokļa likme nav samazināta. Ieviests tā sauktais solidaritātes nodoklis, kas būtībā nozīmē darbaspēka nodokļa palielināšanu. Līdzšinējais mikrouzņēmuma nodokļa režīms būtībā ir izpostīts. Reirs un viņa vadītā ministrija pauž uzskatu, ka valsts ieņēmumu palielināšana jābalsta uz valsts aizņēmumiem. Bet tie neizbēgami palielinās valsts parādus.”

Reklāma
Reklāma

Nebija dialoga

Pirms diviem gadiem, kad Jānis Reirs stājās finanšu ministra amatā, Latvijas Darba devēju konfederācijas (LDDK) ģenerāldirektore Līga Meņģelsone pauda pārliecību, ka viņš būšot gana veiksmīgs finanšu ministrs. Viņai jautāju, kā vērtē finanšu ministra darbību tagad.

“Diemžēl jāatzīst, ka dialoga iespējas netika pilnvērtīgi izmantotas. Ar tautsaimniecības izaugsmi atbalstošu budžetu gan nav savienojams diferencētais neapliekamais minimums un solidaritātes nodoklis. Turklāt pieņemtais budžets neatbilst līdzšinējās valdības deklarācijai un Nodokļu politikas stratēģijai 2015. – 2017. 
gadam.”

“No Reira jaunās valdības veidotājiem pavisam nevajadzētu atteikties,” spriež Vjačeslavs Dombrovskis. “Man gan grūti iedomāties, ka viņš varētu kļūt, piemēram, par labklājības ministru, drīzāk viņu spēju izmantojumu redzu valdības ekonomiskajā blokā.”

Vērtējums

Jāņa Reira vērtējums

+ izglītots un pieredzējis finanšu lietās

+ apņēmīgs un stingrs vadītājs

+ apdomīgs savos vērtējumos, uzsvērti pieklājīgs

– pretēji solītajam un likumā apstiprinātajam, atkāpies no vienošanās ar uzņēmējiem

– neuzklausa sabiedrisko organizāciju viedokli

– dažreiz pārāk kategorisks savos spriedumos

Danas Reiznieces-Ozolas vērtējums

+ izglītota, studējusi Latvijā un Francijā, kur ieguvusi maģistra grādu uzņēmējdarbības vadībā

+ Latvijas čempione šahā

+ 34 gadus veca, padomju skolās nesabojāta

– var pietrūkt pieredzes finanšu jomā

– dažreiz var balstīt lēmumus uz acumirkļa emocijām

– daudzbērnu ģimenes rūpēs var pietrūkt laika darbam

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.