Insulta pacientu tuviniekiem pieejama bezmaksas rokasgrāmata, kurā iekļauti fizioterapijas vingrojumi 2
Insults nešķiro cilvēkus pēc sociālā statusa, vecuma vai kādām citām pazīmēm. Tas pārsteidz nesagatavotus, radot apjukumu gan pašam insulta pacientam, gan tuviniekiem. Lai palīdzētu iespējami veiksmīgāk un ātrāk atgriezties ikdienas dzīvē, četras pieredzējušas medicīnas darbinieces radījušas rokasgrāmatu “Ikdienas aktivitāšu apmācība insulta pacientiem”, kas papildināta ar fizioterapeita Didža Rozenberga izstrādātu vingrojumu programmu, kas piemērota pacientiem, kuri atveseļojas no insulta. Izdevums ar īpaši izstrādātiem vingrojumiem pieejams gan latviešu, gan krievu valodā.
Lai arī tuvinieki parasti tiek apmācīti, kā palīdzēt insulta pacientam, ja viņam atlabšana jāturpina mājās, nereti, paliekot vienatnē ar sirdzēju, rodas uztraukums un virkne jautājumu par tuvinieka kopšanu, jautājumiem par urīna nesaturēšanu, kā arī tuvinieka rehabilitāciju, kas ir liela problēma pacientiem, kuri pārcietuši insultu.
Izdevumā tiek sniegtas atbildes uz būtiskākajiem jautājumiem par pacientu ikdienas aprūpi, kā arī tajā pieejama īpaša vingrojumu programma insulta pacientiem vingrinājumu veikšanai mājas apstākļos.
“Smadzeņu insults ir ļoti plaša diagnoze un tā var nozīmēt sīkus, gandrīz nemanāmus traucējumus cilvēka kustībām, ikdienas aktivitātēm, domāšanu un atmiņu saistītām funkcijām, līdz pat ārkārtīgi smagiem veselības traucējumiem. Lai kā šie traucējumi izpaustos, ikvienam ir nepieciešama rehabilitācija, jo notikuši asins traucējumi galvas smadzenēs, kā rezultātā daļa no nervu šūnām neatgriezeniski gājušas bojā. Lai neskartās smadzeņu šūnas pārņemtu zudušo šūnu pienākumus, ikvienam nepieciešams veikt specifiskus, individuāli pielāgotus rehabilitācijas pasākumus, kurus veicot regulāri un bieži, insulta pacients var pilnībā vai daļēji atgūt zudušās kustības, veiklību un koordināciju, kas ļauj saglabāt neatkarību ikdienas darbos un pašaprūpē,” saka fizioterapeits Didzis Rozenbergs, izdevuma “Ikdienas aktivitāšu apmācība insulta pacientiem” vingrojumu programmas izstrādātājs.
Kā norāda fizioterapeits, izdevumā iekļauti pamata vingrinājumi, kas aptver lielās locītavas un palīdz tajās izstrādāt kustības, tostarp tie var būt gan kā līdzeklis pamatu kustību izstrādei, kas var palīdzēt insulta pacientiem pārvietoties, gan kā līdzeklis pret nevēlamu seku rašanos – sāpēm pleca locītavā, locītavu kontraktūru, kā arī spasticitātes gadījumos.
Tā kā insulta saslimšana ir ļoti daudzveidīga un tā sekas izpaužas dažādos veidos, ir nepiespējami izveidot vienotu vingrinājumu modeli visiem pacientiem, tāpēc rokasgrāmatā esošos vingrinājumus sākotnēji ieteicams saskaņot ar fizioterapeitu, jo vingrojumu intensitāte un sarežģītība atkarīga no pacienta fiziskā stāvokļa, pašsajūtas un spējas mācīties, akcentē fizioterapeits.
Izdevuma tapšanā piedalījusies Vidzemes slimnīcas Neiroloģijas nodaļas virsmāsa Inta Sīka, medmāsa Madara Važa, ergoterapeite Anete Kaužēna, audiologopēde Anda Papule, kā arī fizioterapeits Didzis Rozenbergs, kurš izstrādājis īpašu vingrojumu programmu, lai nodrošinātu insulta pacientu ātrāku atveseļošanos.
Izdevums “Ikdienas aktivitāšu apmācība insulta pacientiem” tapis ar zīmola TENA un “Inko centrs” atbalstu, tāpēc ikviens interesents, tostarp medicīnas iestādes, ārsti un aprūpētāji to var saņemt bez maksas, rakstot uz e-pastu: [email protected] E-pastā lūdzam norādīt savu vārdu, uzvārdu, pasta adresi un nepieciešamo eksemplāru skaitu.