Ieroču glabāšana, “grādi”, dokumenti. Ko pārbauda medību inspektors? 4
Ar aplausiem viņus nesagaida, taču arī naidīgas piezīmes nedzird, kad pie medniekiem uz pārbaudi ierodas Andrejs Zvirbulis un Ilgvars Buiķis. Abi inspektori – viens no Valsts meža dienesta (VMD), otrs no Valsts policijas –, dzinējmedību sezonai sākoties, katru nedēļas nogali gluži kā sniegs uz galvas uzkrīt kādam no Kurzemes kolektīviem. Pirms pāris nedēļām reidā pa Kuldīgas un Talsu novadiem divos no trīs sastaptajiem mednieku klubiem viņi uzgāja medību noteikumu pārkāpumus. Vainīgajiem sastādīts administratīvā pārkāpuma protokols, nāksies maksāt soda naudu, taču inspektori priekā neberzē rokas – daudz patīkamāk jūtoties, kad kolektīvā viss ir kārtībā.
Diviem medniekiem – vienādi pārkāpumi
“Tāpat jau mēs medniekiem “sačakarējam” medības – kā viņi ierauga cilvēkus formās, tā prieki beigušies,” atzīst abi inspektori. Vēl pirms pieciem gadiem uz lūgumu uzrādīt dokumentus parasti sekojusi strupa atbilde – kas tu tāds esi un ko gribi? Vai, kad apturējuši uz ceļa un prasījuši parādīt ieroci, uzrunātais zvanījis advokātam. Pēdējās četras piecas sezonas strādāt kļuvis daudz patīkamāk, nosaka Ilgvars Buiķis, jo mednieku sabiedrība mainoties uz labo pusi.
Arī RTU kolektīvs nemaz nesūrojas, ka šosezon abās dzinējmedībās pa pārbaudei. Vadītājs Raimonds Gulbis inspektorus sagaida ar platu smaidu – pagājušajā reizē viss bijis kārtībā, gan jau tagad arī nebūs pārkāpumu. Tomēr viņš alojās. Kolektīva biedrs Jānis Vesets, kuram medību pieredze nedaudz ilgāka par gadu, bija atstājis savu vietu mastā ar neizlādētu ieroci, tā pārkāpjot medību noteikumu 57. punktu.
Mednieks paskaidroja, ka pēc masta beigām un savas norādītās vietas atstāšanas izlādējis ieroci, izņēmis patronu no stobra un nolaidis belzeni, lai pēc tam patronu ieliktu aptverē, bet aptveri pievienojis pie ieroča. “Ierocis bija izlādēts un izšaut nevarēja,” ciešā pārliecībā, ka nekas nav pārkāpts, viņš uzsvēra arī sarunā ar A. Zvirbuli. Mednieks bija pieļāvis vienu no raksturīgiem pārkāpumiem, norāda inspektors un nocitē Ieroču un speciālo līdzekļu aprites likumu, kas skaidri un gaiši pasaka, ka medību ierocis izlādēts ir tikai tad, ja patronas nav stobrā un arī pievienotajā aptverē. “Tas ir drošības jautājums,” uzsver Zvirbulis un paskaidro, ka šāds šaujamais var apdraudēt brīdī, kad nonāk cita rokās vai īpašniekam piemirsies, ka munīcija atrodas aptverē, un viņš pārvelk aizslēgu, paklikšķina un iznāk nejaušs šāviens. No senākiem laikiem viņam atmiņā ne viens vien notikums, kad šīs paviršības dēļ sacaurumoti automobiļu jumti.
Todien pie administratīvo pārkāpumu protokola tika arī “Dižrendas” medību vadītājs Jānis Daģis, jo bija pieļāvis tādu pašu pārkāpumu kā viņa attālais kaimiņš. “Kas izdarīts, izdarīts – zinu, ko prasa likums, laikam aizdomājos,” paskaidroja Daģis, kura mednieka stāžs mērāms 26 gadu garumā.
Par daudz bīstamākiem A. Zvirbulis uzskata gadījumus, kad mednieks vietu mastā atstāj ar ieroci, kam stobrā palikusi patrona. Kā liecina VMD apkopotā statistika, vairākumu nelaimju medībās līdz pat nāvējošam iznākumam izraisījusi tieši ieroča neizlādēšana. Šogad vienu aizmāršu inspektori pieķēruši Saldus novadā. Tiesa, šādus pārkāpumus konstatēt ir grūti, jo ar ātru rokas kustību mednieks savu kļūdu var novērst.