Foto: Thodonal88/SHUTTERSTOCK

Rīgā ieviestais senioru aprūpes modelis gūst starptautisku atzinību 5

Centrālās statistikas pārvaldes dati liecina, ka profesionālus veselības vai sociālās aprūpes pakalpojumus mājās saņem 15% mājsaimniecību. Bieži vien šāda palīdzība nepieciešama senioriem, kuri nespēj savi aprūpēt, bet nevēlas pārcelties uz ilgstošas sociālās aprūpes iestādēm.

Reklāma
Reklāma

Novērtē rīdzinieku pieredzi

Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
TV24
“No tautas tāpēc šogad noslauks pēdējo kapeiku!” Izrādās, ka valdības budžetā ierakstīts – “Latvenergo” jāiemaksā vismaz 200 miljoni eiro nodokļos
Receptes
Jāmeklē, dārgi, nav laika? 15 produkti, ko turēt pa rokai, lai atvieglotu veselīgu ēšanu visas nedēļas garumā
Lasīt citas ziņas

Septembra beigās Dānijas pilsētā Orhūsā notika Eiropas programmas “Active Assisted Living” forums, kurā piedalījās daudzu valstu pārstāvji, lai pārrunātu aktualitātes, kas saistītas ar veselīgu novecošanu un tehnoloģiju risinājumiem.

“Piedalīšanās šādos pasākumos ļauj iepazīties ar citu valstu pieredzi un pastāstīt par savu, tā nesot Latvijas vārdu pasaulē,” norāda Rīgas domes Labklājības departamenta Iedzīvotāju informēšanas nodaļas vadītāja Lita Brice.

CITI ŠOBRĪD LASA

Forumā piedalījās gan Rīgas domes Labklājības departamenta, gan uzņēmuma “Senior Riga” pārstāvji, kuri atsevišķā sesijā iepazīstināja ar sociālās aprūpes tendencēm Rīgā un uzstājās ar prezentāciju par to, kā pašvaldība veicina informācijas un komunikācijas tehnoloģiju ieviešanu.

Tāds inovatīvs senioru aprūpes risinājums ir pirmais Baltijā izveidotais ģimenes tipa ilgstošās sociālās aprūpes pakalpojums “Lielā ģimenes māja” un aprūpētas dzīvesvietas risinājums “Mama-Ok”, kuru iespējams pielāgot vecāka gadagājuma cilvēkiem ar ļoti augstām aprūpes vajadzībām, piemēram, demenci.

Modernā senioru sociālā mājas aprūpe, kas balstās uz Francijas modeli, starptautiskajā forumā tika augtu novērtēta – uzņēmums tika nominēts kā viens no 2020. gada pārrobežu sadarbības partneru labās prakses vizīšu vietām.

Šādas nominācijas iegūšana nozīmē, ka sniegtais pakalpojums ir atzīts par inovatīvu pat Eiropas mērogā un kļuvis par labas prakses un politikas piemēru.

Labklājības departamenta direktores vietnieks Mārtiņš Moors norāda, ka jauno tehnoloģiju ieviešana sociālajā aprūpē sevī ietver gan aprīkojuma uzstādīšanu un tehnisko atbalstu, gan darbinieku un klientu apmācīšanu, pretējā gadījumā tas nevis atvieglos sociālo dienestu darbu, bet sagādās problēmas.

Mājās arī sienas palīdz

Tā tiešām var teikt par aprūpēto dzīvesvietu, kura aprīkota ar dažādām palīgierīcēm, kas pasargā senioru no kritieniem un citiem veselības apdraudējumiem.

“Aprūpētā dzīvesvieta ir padziļināta mājas aprūpe. Specializētā aprīkojuma kopums ļauj pielāgot dzīvesvietu tā, lai seniors kļūtu mazāk atkarīgs no apkārtējo palīdzības.

Pakalpojumā ietilpst arī dažādas tehnoloģijas – SOS izsaukuma pogas ar abpusēju komunikāciju, video vizītes, automātisks zāļu izsniedzējs, kas atgādina, ka laiks lietot zāles, un novērš risku, ka seniors pārpratuma dēļ iedzers dubultu devu, kritienu detektors, kas signalizē aprūpes darbiniekiem par negadījumu un nodrošina ātru palīdzību, kā arī palīdz atklāt slēptas traumas.

Reklāma
Reklāma

Papildus tam testējam “Google home” tehnoloģijas ikdienas darbību automatizēšanai un atvieglošanai, piemēram, gaismu izslēgšana, logu atvēršana, zvans radiniekiem,” stāsta uzņēmuma pārstāve Lelde Mieriņa.

Pērnā gala nogalē Rīgā sāka nodrošināt aprūpētās dzīvesvietas pakalpojumu senioriem, kuriem būtu nepieciešams atrasties pansionātā, bet kuri vēlas turpināt dzīvot savās mājās.

Papildu ierastai aprūpei mājās tiek nodrošināta arī viņa uzraudzība un nepieciešamās palīgierīces. Sociālā pakalpojuma apjoms tiek iedalīts četros aprūpes līmeņos – dažiem senioriem pietiek ar trim vizītēm nedēļā, bet daži jāapmeklē pat vairākas reizes dienā.

Lita Brice stāsta, ka šogad ar pašvaldības finansiālo atbalstu to saņem 13 gados veci rīdzinieki. Kopumā sociālās mājas aprūpes pakalpojumus saņem 5407 Rīgas iedzīvotāji. Rīgas pašvaldība pilnībā sedz sociālās aprūpes pakalpojumu dzīvesvietā, ja seniora un ar viņu kopā dzīvojošo ģimenes locekļu ienākumi nepārsniedz 430 eiro mēnesī katram ģimenes loceklim.

Senioriem aprūpi mājās nodrošina vēl vairāki pakalpojumu sniedzēji, ar kuriem Rīgas Sociālais dienests noslēdzis sadarbības līgumu – biedrības Latvijas Samariešu apvienība, Latvijas Sarkanais Krusts un Svētā Jāņa palīdzība, uzņēmumi “Mājas aprūpe”, “Pirmais patronāžas serviss” un “Aprūpes birojs”.

Jūnija sākumā tika atklāta otra “Lielās ģimenes māja” Babītē un tiek būvētas vēl trīs, kuras plānots atvērt šā gada nogalē. Viena no tām būs īpaši pielāgota senioriem ar Alcheimera demenci.

Katrā mājā vienvietīgās, divvietīgās vai trīsvietīgās istabiņās dzīvo seši seniori, kuri paši plāno savu dienas ritmu un aktivitātes. Miteklī ar dažādu tehnoloģiju palīdzību viss pielāgots tam, lai šajā vidē varētu justies droši, piemēram, roku balsti, aprūpes personāla izsaukumu poga vannas istabā.

Ciematā “Dailas” Ādažu novadā tuvākā laikā tiks uzsākta vēl piecu šādu ģimenes modeļa māju būvniecība, bet Vecmīlgrāvī rekonstruēta un šim aprūpes modelim pielāgota vēl viena ēka.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.