Inovatīvo medikamentu izmantošana Latvijā aug un pietuvojas Igaunijas līmenim 1
Valsts kompensējamo zāļu sarakstu Latvijā gada laikā papildinājuši 13 jaunākās paaudzes medikamenti, to kopējam skaitam sasniedzot 80, liecina Starptautisko inovatīvo farmaceitisko firmu asociācijas (SIFFA) apkopoie dati par valsts apmaksāto ar patentu aizsargāto medikamentu skaitu Baltijas valstīs uz 2021. gada septembri.
Salīdzinot sasniegtos rezultātus Baltijas līmenī, Igaunijā uz šī gada septembri pacientiem bija pieejami 92 produkti un Lietuvas pacientiem 109, t.i., Latvija ar visnotaļ ierobežotiem resursiem pēdējo četru gadu laikā ir iekļāvusi 50 jaunus medikamentus un straujiem soļiem tuvojas Igauņu sasniegtajiem rādītājiem, turklāt paredzams, ka pozitīvās ziņas nebeigsies tuvākajā laikā, jo nākamā gada ietvarā, ja Saeima apstiprina valdības izstrādāto budžetu, kas paredz sen gaidītus ieguldījumus onkoloģijas jomā,t.sk. medikamentos, tiks iekļauti aizvien jauni produkti un ar patentu aizsargāto zāļu skaita pieejamības jomā sasniegsim šī gada Igaunijas rādītāju.
Vēl tik nesenajā 2017. gadā Latvijā pacientiem bija pieejami tikai 30 jaunākās paaudzes medikamenti, kamēr Lietuvā 55 un Igaunijā 58, un sagaidāms, ka nākamā gada laikā inovatīvo medikamentu skaits Latvijā pārsniegs 90, kas protams ne tuvu neatbilst Eiropas Savienības vidējiem rādītājiem, tomēr ir jāspēj novērtēt un paskatīties uz to, kas ir saniegts un vēl jo būtiskāk uzņemto kursu turpināt, lai jau tuvāko divu gadu laikā atšķirības Baltijas līmenī vairs nebūtu aktualitāte.
“Pieaugot investīcijām veselības aprūpē un kompensējamo medikamentu nodrošinājumā Latvijas pacientiem, atšķirība Baltijas valstu starpā sāk izlīdzinā, ļaujot arī Latvijas pacientiem saņemt jaunākās un progresīvākās zāles dažādu slimību ārstēšanai,” saka Starptautisko inovatīvo farmaceitisko firmu asociācijas direktors Dr. Valters Bolevics.
Onkoloģijas jomā sagaidāmas vairākas pozitīvas vēstis tuvākā gada laikā, valsts plāno iepirkt virkni jaunu iekārtu un Nacionālais veselības dienests iekļaus sen gaidītus jaunus medikamentus mūsu pacientiem. Šī gada septembrī, Latvijā onkoloģijas pacientiem bija pieejami 37 inovatīvi medikamenti, savukārt Igaunijā 55 un Lietuvā 62, ņemot vērā plānotos ieguldījumus onkoloģijas jomā, tuvākā gada laikā Latvija iekļaus vismaz desmit līdz divpadsmit inovatīvus produktus, sasniedzot 50 medikamentu skaitu.
“Onkoloģijas jomā, man prieks, ka pēdējo gadu neatlaidīgais darbs sāks nest pirmos rezultātus, mūsu pacienti tos sen gaida,”saka Starptautisko inovatīvo farmaceitisko firmu asociācijas direktors Valters Bolevics, un turpina, ka “ieguldījumus onkoloģijas jomā ir jāturpina, vienlaikus mēs nevaram aizmirst, ka no sirds un asinsvadu slimībām Latvijā cilvēki mirst divarpus reizes vairāk nekā tas ir Somijā vai Polijā, turklāt tas ir galvenais nāves cēlonis Latvijā ar aptuveni 16 000 mirušajiem gadā.”
Lai arī turpmāk uzlabotu Latvijas rādītājus medikamentu nodrošinājumā pacientiem, plānveidīgs un ikgadējs finansējuma pieaugums ir to atslēgas vārdu kombinācija, kam jāseko, lai primāri Latvija sasniegtu kaimiņvalstu rādītājus un virzītos Eiropas Savienības vidējo rādītāju virzienā.
* Metodoloģija: pēc SIFFA pasūtījuma pētniecības institūts IQVIA veic ikgadēju datu apkopojumu par molekulu skaitu katrā valstī, kuras tiek apmaksātas no valsts budžeta gan slimnīcu ietvaros, gan no kompensējamo zāļu saraksta. Pilna analīze lejuplādei pieejama SIFFA mājas lapā.