Inovatīva pieeja meža dzīvnieku pievilināšanai 1
Mainoties apstākļiem, mainās metodes, ieviešot aizliegumus, rodas jaunas idejas. Tā vien šķiet, ka mednieks spēs pielāgoties jebkuriem apstākļiem, jebkuriem aizliegumiem.
Runa ir par mežacūku piebarošanu, par dzīvnieku barošanu vispār un par to, ka tagad to sauc par pievilināšanu. Ja ir uzstādījums samazināt mežacūku populāciju, tad aizliegt samazināšanas metodes būtu mazliet muļķīgi. Tādēļ piebarošana lielos apjomos tiek nomainīta pret pievilināšanu, izmantojot visefektīvākās metodes. Ar smaržu, ar garšu, varbūt ar izskatu.Jau iepriekš esam testējuši un vērtējuši dažādas sāls pastas un pievilinātājus. Tagad izmēģinājām ko jaunu – saldos un sāļos kārumus briežiem, aļņiem, mežacūkām. Lietuvas kompānija Bumba.lt piedāvā pavisam jaunu un inovatīvu pieeju – saldos kārumus meža dzīvniekiem. Latvijā šie brīnumi nopērkami interneta veikalā Outdoorexperts.lv.
Ideja vienkārša: ir radītas lielas ledenes – ar kukurūzu, ar bārbeles vai bumbieru garšu. Kukurūzas ledenei ir arī sāļā versija. Lietuvieši skaidro, ka principā tie ir uztura bagātinātāji, kas apgādā medījamos dzīvniekus ar nepieciešamajām minerālvielām, it īpaši ziemā. Produkts satur tikai dabiskas sastāvdaļas. Ledenes esot tik labas, ka ražotāji tās piedāvājot arī saviem bērniem, un 700 gramu bumbieru garšas kārums pazūdot vienā vakarā. Tāpat ir ar dzīvniekiem. Ja tie sapratuši, ko nozīmē salds, tad kārums piesaista to uzmanību.
Eksperiments
Izvietojām saldos un sāļos kārumus divās vietās. Vienā vietā bumbieru ledeni, otrā – kukurūzu. Sāls laizītavas atrodas apmēram 120 metrus viena no otras. Tāpat uz sāls staba tika uzziestas ābolu un trifeļu sāls pastas, kas pieejamas SIA “Ieroči” veikalos. Stirnas regulāri nāca pie sāls pastām – ik pa pāris dienām kaza pienāca, palaizīja sāli kā vienā, tā otrā vietā, pagrozījās un devās tālāk. Šķita, ka no kāruma tā baidījās, tā šķībi uz to visu laiku skatījās, klāt negāja. Tas bija tikmēr, kamēr kārums atradās uz zemes. Kad to pielika pie sāls staba stirnas acu augstumā, atnāca āzis un bumbieru kārumu nogaršoja. Kārumi stāvēja apmēram mēnesi, saulē pakusa, ap tiem lidinājās lapsenes. Tad kādu rītu saldo kukurūzas kārumu uzgāja mežacūku bariņš. Tā kā tas jau bija pakusis, tas pazuda vienā piegājienā. Dzīvniekus šie kārumi interesē, un šis ir lielisks veids, kā dzīvniekus pievilināt, jo sagrauzt kārumu uzreiz ir pagrūti. Tas ilgāk jālaiza. Tāpat vislabāk dzīvnieki reaģē uz ābolu sāls pastu, kas lieliski smaržo. To uzsmērējot uz koka, smarža uzreiz pievilināja dzīvniekus. Sausā laikā sāls pasta sakalst un tik labi vairs nesmaržo, savukārt, ja uzlīst lietus, tā atkal kļūst mīkstāka. Iesakām pašiem sāls pastas negaršot – tās ir ļoti sāļas.
Ieteikumi
Vislabāk kārumi strādās, kad iestāsies mazliet vēsāks laiks, lai gan interese par tiem ir arī vasarā. Tikai ziemā kārumi saglabāsies ilgāk. Vasarā lietus un saule tos tomēr mazliet kausē, jo tie sastāv no glikozes. Tādēļ iesakām tos nelikt uz zemes, bet piestiprināt pie staba dzīvnieku acu augstumā, lai tiem jāpastiepjas un jālaiza. Nevajadzētu tos arī likt tiešos saules staros. Vasarā ir jārēķinās arī ar lapseņu interesi. Kā skaidroja ražotājs, ja gardumu uzliek uz koka bluķa, pat tad, ja tas kūst, tāpat saldums uz tā sakrājas un piesaista dzīvnieku līdzīgi kā pa stabu notecējis sāls.
Secinājumi
Sāls pasta vai saldais kārums ir veids, kā pievilināt dzīvniekus konkrētā vietā, kā tos tur pieturēt. Sāls piesaista kā stirnas, tā briežus, arī aļņus, savukārt mežacūčiem vislabāk patīk tieši kaut kas uzgraužams, apēdams. Ja nav iespējams dzīvniekus piebarot, izmantojot lielus apjomus barības, šis ir risinājums, lai tomēr tos izvilinātu no meža. Interesanti, ka pievilināšanas vietā mežacūkas ieradās laikā, kad labība bija piena gatavībā, kad tā ir vislielākais kārums. Tāpat, ja kaut kas jauns uzrodas pievilināšanas vietā, dzīvniekiem sākumā tas šķiet aizdomīgi, bet pēc tam tie tomēr pierod un sāk našķoties. Šādā veidā ar barības apjomiem netiek radīta situācija, ka mežacūciņas iegūst lielāku svaru, līdz ar to arī ātrāk sasniedz dzimumgatavību. Šis ir atjautīgs risinājums ar labu rezultātu vietās, kur ir sastopami dzīvnieki. Ja dzīvnieku nav, nebūs arī rezultāta.
Vairāk lasiet žurnālā ” Medības”