Zemgales uzņēmējdarbības centra vadītāja Mairita Pauliņa: “Lai gan Eiropas digitālo inovāciju centru atbalsta programmai piemīt liels potenciāls, diemžēl tā vēl nevar sākt strādāt, jo trūkst līdz galam izstrādāta brieduma testa. Testam neesot, visvairāk pietrūkst atgriezeniskās saites no uzņēmumiem par to, kādas ir to vajadzības.”
Zemgales uzņēmējdarbības centra vadītāja Mairita Pauliņa: “Lai gan Eiropas digitālo inovāciju centru atbalsta programmai piemīt liels potenciāls, diemžēl tā vēl nevar sākt strādāt, jo trūkst līdz galam izstrādāta brieduma testa. Testam neesot, visvairāk pietrūkst atgriezeniskās saites no uzņēmumiem par to, kādas ir to vajadzības.”
Foto: Karīna Miezāja

Inovāciju centri veicinās konkurētspēju 11

Raivis Šveicars, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
TV24
“No tautas tāpēc šogad noslauks pēdējo kapeiku!” Izrādās, ka valdības budžetā ierakstīts – “Latvenergo” jāiemaksā vismaz 200 miljoni eiro nodokļos
Lasīt citas ziņas

Atveseļošanas un noturības mehānismā kā viena no galvenajām prioritātēm izvirzīta uzņēmējdarbības digitālā transformācija un dažādu digitālo pakalpojumu un nepieciešamo spēju un prasmju attīstība. Lai to sasniegtu, Eiropas Komisija apstiprinājusi Eiropas digitālo inovāciju centru (EDIC) izveidi, kas nodarbosies ar uzņēmēju konsultācijām, grantu un aizņēmumu nodrošināšanu kopsummā 10 miljonu eiro apmērā nākamo trīsarpus gadu laikā. Tas viss balstīsies uz uzņēmumu veikto digitālo brieduma testu un izstrādāto digitālo ceļa karti. Tomēr, kaut gan inovāciju centru programma atvērta jau kopš septembra, pagaidām atbalsta sniegšana iekavējusies.

Ekonomikas ministrijā norāda, ka EDIC plānots kā vienots digitālais transformācijas pieturas punkts, kur uzņēmumi varēs saņemt dažāda veida palīdzību esošu vai jaunu tehnoloģisko risinājumu ieviešanai vai uzlabošanai. Latvijā būs divi EDIC – biedrība “Latvijas informācijas tehnoloģiju klasteris” un “Latvijas digitālais akselerators”. Zem tiem savukārt visos reģionos būs nodrošināti kontaktpunkti, kas būs pirmie punkti, kur vērsīsies uzņēmumi.

CITI ŠOBRĪD LASA

Kontaktpunkti plānoti lielākajās pilsētās

Svarīgi saprast, ka katrs EDIC un katrs kontaktpunkts vairāk orientēsies uz noteiktām nozarēm, bet konsultācija netiks atteikta nevienam. “Latvijas informācijas tehnoloģiju klastera” darbības uzdevums būs sniegt atbalstu esošo procesu digitalizācijai un e-komercijas risinājumu pilnveidošanai un ieviešanai (piemēram, tradicionālo procesu digitalizēšanu, industrijas 4.0 risinājumu iegādi un ieviešanu, 5G tīklā funkcionējošu sistēmu un iekārtu iegādi, datu uzglabāšanas risinājumu ieviešanu u. c.), savukārt “Latvijas digitālajam akseleratoram” – sniegt atbalstu komersantu un publiskā sektora digitālajā transformācijā, lai radītu tirgū neesošus jaunus produktus, tehnoloģijas un pakalpojumus. Savukārt, ja skatāmies uz kontaktpun­ktiem, tad Vidzemē esošie vairāk orientēsies uz kok­apstrādi, Rīgā un Latgalē – uz IT un tehnoloģiju uzņēmumiem, bet Zemgalē uz pārtikas apstrādes uzņēmumiem. Kurzemē būs divi lielie kontaktpunkti Ventspilī un Liepājā. Daļa kontaktpunktu būs tieši pakļauti “Latvijas digitālajam akseleratoram”, bet citi – “Latvijas informācijas tehnoloģiju klasterim”. Kopumā kontaktpunkti būs Liepājā, Ventspilī, Jelgavā, Valmierā, Cēsīs, Rēzeknē, Daugavpilī, kā arī uzņēmēji varēs iegūt sev nepieciešamo informāciju lielākajās industriju asociācijās.

Svarīgi, ka, tā kā centri ir savienoti kopējā tīklā, informāciju un pakalpojumus būs iespējams saņemt arī citviet Eiropā esošajos centros un izmantot citas ES valsts pieredzi un tehnoloģijas, tādējādi sekmējot inovāciju atvērtību.

Lielākā problēma šobrīd ir tā, ka ne viss plānotais atbalsts uzņēmumiem ir līdz galam izstrādāts. EM norādīja, ka tas saistīts ar Eiropas Komisijas novēloto uzsaukumu EDIC atlasei un Eiropas līmeņa digitālās brieduma pakāpes testa gala versijas pieejamību EDIC. “Lai rastu iespēju nodrošināt ātrāku mērķ­grupas iesaisti kādā no digitālās transformācijas programmām, kam nepieciešams sākotnējais digitālā brieduma tests un Digitālās attīstības ceļa karte, EDIC ir raduši pagaidu risinājumu, nodrošinot iespēju mērķgrupai izmantot EDIC izstrādāto digitālā brieduma testa rīku.”

Garās rokas reģionā

Viesojoties vienā no reģionālajiem kontaktpunktiem – Zemgales uzņēmējdarbības centrā –, tā vadītāja Mairita Pauliņa norādīja, ka redz lielu potenciālu šai atbalsta programmai, bet diemžēl vēl nevarot sākt pilnvērtīgi strādāt, jo trūkstot līdz galam izstrādāta brieduma testa. Pauliņa sacīja, ka saistībā ar to visvairāk pietrūkst atgriezeniskās saites. Digitālā brieduma testa mērķis ir uzņēmumam saprast savu digitalizācijas attīstības pakāpi. Diemžēl pēc testa izpildes neseko ieteikumi par to, ko uzņēmumam vajadzētu uzlabot vai kādus digitalizācijas risinājumus ieviest. Jāatceras, ka, aizpildot brieduma testu, uzņēmējs novērtē gan savu speciālistu prasmes un zināšanas, gan tehnoloģijas – izmantotos datorus, pieslēgumus, e-parakstu izmantošanu un daudz ko citu.

Reklāma
Reklāma

Jāatgādina, ka uzņēmumiem būs jāaizpilda arī otrreizējais brieduma tests, kas jāpilda pēc atbalsta saņemšanas vai projekta īstenošanas. Ja rezultāti neuzrāda uzlabojumus, EDIC būs pienākums pārbaudīt testus un sniegt atzinumus gala labuma guvējam. “Veidojot inovāciju centrus, EDIC redzēja mūs kā garās rokas reģionā. Mēs būtu tie cilvēki, kas sasniedz vietējos uzņēmējus. Mūsu uzdevums ir organizēt apmācības par digitalizācijas jautājumiem, atbalstiem, konsultēt un palīdzēt aizpildīt ceļa karti. Realitātē tas notiek tā, ka uzņēmēji vispirms aizpilda digitālo brieduma testu, saprotot savas stiprās un vājās puses. Beigās palīdzam aizpildīt ceļa karti, ar ko doties pie atbalsta sniedzējiem – “Altum”, LIAA vai digitālajiem inovāciju centriem. Šajās ceļa kartēs ir visa nepieciešamā informācija par to, kāds atbalsts uzņēmumiem nepieciešams,” sacīja M. Pauliņa, piebilstot, ka atbalstu varēs saņemt teju par jebko ar digitalizāciju saistītu – vai tā būtu noliktavu sistēmu digitalizācija, grāmatvedības sistēmu uzlabošana, e-komercijas platformu izveide, mobilo lietotņu izstrāde utt.

Risinājumus varēs izmēģināt

Kaut gan atbalsta pro­gramma vēl īsti nav startējusi, EDIC Zemgalē ir soli priekšā citiem reģioniem, jo oktobrī Dobelē notika programmas starta pasākums, kurā brieduma testus aizpildīja seši uzņēmumi un saņēma arī ceļa kartes. Diemžēl, tā kā programma nav līdz galam sākusi darbu, neko vairāk uzņēmumi līdz šim saņēmuši nav.

Viens no programmas vērtīgākajiem punktiem saistīts ar to, ka ikviens uzņēmums EDIC varēs izmēģināt potenciālās inovācijas un jaunākos digitalizācijas risinājumus. Nereti esot gadījumi, kad uzņēmumi investē jaunos risinājumos, iegādājoties gada abonementus, ātri saprotot, ka risinājums nemaz nav nepieciešams. EDIC ļaus risinājumus izmēģināt, kas ļaus uzņēmumiem izprast savas vajadzības. Testēšanai paredzētais maksimālais atbalsta apjoms plānots 20 000 eiro apmērā.

Protams, nedrīkst aizmirst arī par virkni finanšu instrumentiem, kas būs pieejami uzņēmumiem. Dažādi granti ļaus uzņēmumiem investēt inovācijās, kuras patiesi vajadzīgas. Pauliņa sacīja, ka iesaistītās atbalsta institūcijas ir viens no atbalsta programmas plusiem, ņemot vērā, piemēram, “Altum” pieredzi dažādu grantu, aizdevumu un garantiju piešķiršanai.

“Uzņēmumi ir ieinteresēti, viņi mums jau zvana un interesējas. Turklāt zvana ne tikai tie, kuriem nepieciešama palīdzība, bet arī vietējie uzņēmumi, kuri var nodrošināt dažādus uzņēmumiem nepieciešamos pakalpojumus. Līdzko pirmie uzņēmumi sāks iet cauri inovāciju centriem un būs pirmās atsauksmes, uzņēmumu interese vēl vairāk pieaugs,” piebilda M. Pauliņa. Iespējas Zemgales novadā ir lielas, ņemot vērā, ka novada lielākajās pilsētās ir pietiekami attīstīta uzņēmējdarbība, īpaši Jelgavā un Dobelē.

Programmas labumus varēs izmantot gan lielie, gan mazie un vidējie uzņēmumi. Bieži vien tieši lielajiem uzņēmumiem ir lielākās grūtības ieviest jaunus inovatīvus risinājumus lielajās administrācijās un iesūnojušajā vērtību piramīdā. M. Pauliņa norāda, ka gada laikā Jelgavas kontaktpunktā plāns ir sa­sniegt 100 uzņēmumus un 30 jāveic digitālais brieduma tests. Viņa gan norāda, ka piešķirtie 10 miljoni eiro nav pārāk daudz, ņemot vērā, ka finanšu instrumenti ir visai apjomīgi un jo lielāks uzņēmums, jo lielāka naudas summa tam nepieciešama.

Atbalsta programmas noteikumos gan norādīts, ka līdz 2024. gada 30. jūnijam Eiropas digitālās inovācijas centra atbalstīto uzņēmumu skaitam jābūt 3500, bet līdz 2026. gada 30. jūnijam EDIC atbalstīto uzņēmumu skaitam jābūt jau 7000, kas nozīmē, ka pusotra gada laikā katram kontaktpunktam būs jāpalīdz vairākiem simtiem uzņēmumu. Realitātē visiem iesaistītajiem atbalsta programmas beigās varētu nākties strādāt virsstundas.

UZZIŅA

Eiropas digitālie inovāciju centri (EDIC) nodrošinās:

Sākotnējā un otrreizējā digitālā brieduma testa veikšanu.

Digitālās attīstības ceļa kartes, atzinuma izstrādi.

Digitālās transformācijas konsultācijas, mentoringu.

Piekļuvi eksperimentēšanas, pilotēšanas un testēšanas darbībām pirms investīciju ieguldījumiem.

Palielinās informētību par digitālās transformācijas veicināšanas pakalpojumiem.

Izveidos vismaz piecus reģionālos kontaktpunktus visā Latvijā.

Dati: Ekonomikas ministrija

Video pielikumu skat. “YouTube” kanālā:

Mediju atbalsta fonda ieguldījums no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par publikācijas saturu atbild “Latvijas Avīze”.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.