Foto – AFP/LETA

Injekcija lauksaimniekiem 6

Eiropas Komisija (EK) sadalījusi 500 miljonus piensaimnieku un cūkkopju atbalstam. Latvijas piena ražošanas un cūkkopības nozarēm plānots atvēlēt 8,5 miljonus eiro.

Reklāma
Reklāma
7 iemesli, kāpēc jūs nespējat zaudēt svaru pat, ja pārtiekat tikai no vienas salāta lapas
RAKSTA REDAKTORS
“Ārsts atnāk ar kafiju, bez steigas…” Paciente dusmīga, kāpēc “Veselības centrs 4” atļaujas necienīt cilvēku laiku
7 pārtikas produkti, kurus nevajadzētu bieži ēst. Tie ļoti var kaitēt zarnām
Lasīt citas ziņas

“Tā ir un paliek komatoza slimnieka injekcija,” tā, vērtējot EK piedāvāto atbalstu Latvijas piensaimniekiem un cūkaudzētājiem 8,5 miljonu eiro apmērā, atzīst “Mežacīruļu” saimnieks, Zemnieku Saeimas valdes priekšsēdētāja vietnieks Juris Cīrulis. Ar piedāvāto atbalstu pietiktu, lai segtu viena mēneša zaudējumus, taču, kā zināms, embargo tika ieviests jau vairāk nekā pirms gada. Lai ražotāji varētu dzīvot, piena iepirkuma cenai vajadzētu būt 0,25 eiro/kg, bet pašlaik ir 0,22 eiro/kg. EK piedāvātais atbalsts abām nozarēm ir izsmiekls, tā Latvijas Piena ražotāju asociācijas valdes priekšsēdētājas Ievas Alpas-Eizenbergas teikto citē BNS.

Zemkopības ministrs Jānis Dūklavs pēc ES Lauksaimniecības ministru padomes neformālās sanāk­smes Luksemburgā gan atzina, ka ir ņemta vērā Baltijas īpašā situācija. Aprēķinus komisija veikusi visām 28 dalībvalstīm, izmantojot objektīvus ekonomiskus kritērijus. Kopējais finansējums tirgus krīzes risināšanai ir 500 miljoni eiro, no tā 420 miljoni eiro tiek sadalīti dalībvalstu starpā, par pamatu ņemot dalībvalstu piena apjomu pēdējā, 2014./2015. kvotas gadā, piena cenas starpību salīdzinot ar ES vidējo, Krievijas embargo un sausuma ietekmi un cūkgaļas cenas samazinājumu. Pārējais – 80 miljoni eiro plānots novirzīt vairākiem piedāvātajiem tirgus regulēšanas instrumentiem: privātās uzglabāšanas shēmām, produktu veicināšanai un jutīgo sabiedrības grupu – bēgļu un trūcīgo personu – vajadzībām. Latvijai piešķirtās summas sadalē valstij tiek dota maksimāla elastība. Kā informē Zemkopības ministrija, tas ir vislielākais procentuālais (+485%) atbalsta apjoma uz tonnu pieaugums starp ES dalībvalstīm salīdzinājumā ar 2009. gada piena krīzes piešķirto atbalstu. Piešķirot atbalstu Latvijai, tika izvērtēta Krievijas embargo ietekme, piena cenas samazinājums un cūkgaļas cenas samazinājums. Papildu finanšu atbalstam EK dos iespēju ES dalībvalstīm izmaksāt platību un saistītos maksājumus uzreiz pēc tam, kad tiks pabeigtas administratīvās kontroles.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.