“Daļai preču ir alkatības piecenojums,” deputāte par augstajām pārtikas cenām 115

Lielveikalu tīkos daudziem Latvijā ražotajiem produktiem uzcenojums ir nesamērīgi liels. Tirgotāji to noliedz. “Droši vien, ka būtu brīnums, ja viņi to nenoliegtu,” TV24 raidījumā “Ziņu top” atzina Saeimas deputāte Ingrīda Circene.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
“Varēja notikt ļoti liela nelaime…” Mārupes novadā skolēnu autobusa priekšā nogāzies ceļamkrāns 5
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Lasīt citas ziņas

“Es domāju, ka tomēr daļa ir alkatības inflācija, jo piecenojumi ļoti atšķiras dažādām preču grupām,” viņa uzskata.

Saeimas Pieprasījumu komisijas sēdē Circene uzdevusi jautājumu, kāpēc piecenojums un peļņa ir procentuāli lielāks pirmās nepieciešamības precēm, nevis, teiksim, stiprinātajiem vīniem vai alkoholam vispār. Viņasprāt, ja tirgotāji negribat zaudēt savas izmaksas, tad lielākas cena jāliek tām precēm, kas ir kaitīgas veselībai. Piemēram, produktiem ar augstu cukura līmeni, alkoholiskajiem dzērieniem utt.

CITI ŠOBRĪD LASA

Tabulās par piecenojumu veidošanos un peļņu, kas tika rādītas komisija sēdē, visiem produktiem tas nav bijis proporcionāls.

Deputāte pastāsta, ka, piemēram, Francijā pirmās nepieciešamības precēm noteikti cenu griesti.

Viņa uzsver, ka mums būtu jāsagaida Konkurences padomes (KP) vērtējums par cenu patiesumu. Deputāte min, ka, piemēram, brīdī, kad samazinājās energoresursu cenas, tam vajadzēja atspoguļoties arī preču cenās, taču tas īsti nebija novērojams.

Kā ziņots, KP sākusi vairākus uzraudzības procesus pārtikas cenu jomā.

Vienā no lietām mērķis ir parādīt patieso cenu situāciju virknē pārtikas preču kategoriju – piens, olas, graudi, maize, gaļa un zivis. Uzraudzības procesi sākti pēc padomes iniciatīvas.

KP visos produkta piegādes ķēdes posmos iesaistītajām pusēm ir lūgusi sniegt informāciju par konkrētiem cenu veidojošiem aspektiem un komponentēm. Tāpat tiek vērtēts vai pārtikas tirdzniecībā novērojamas negodīgas tirdzniecības prakses vai aizliegtas vienošanās. Izpēte tiek veikta par laika posmu no 2022.gada janvāra līdz šī gada maijam.

Deputāte uzskata, ka piecenojums būtu jāliek tām produktu grupām, kuras nav pirmās nepieciešamības. Tad, piemēram, ģimenei ar bērniem, kas nepērk alkoholu, cenu kāpums nebūs tik liels.

Pārtikas cenu piecenojumi veikalos ir pamatoti, vienlaikus iedzīvotājiem, vērtējot tā apmērus, būtu jāņem vērā visu pārtikas apritē iesaistīto pušu un aspektu loma cenas veidošanās procesā, iepriekš atzina aptaujātie nozares pārstāvji.

Reklāma
Reklāma

Piemēram, SIA “Latvijas Tirgotāju savienības” (“LaTS”) valdes priekšsēdētājs Raimonds Okmanis skaidroja, ka preču piecenojums ap 100% ir ļoti reti sastopams. Tas, kā norādīja Okmanis, var būt iespējams nepārtikas produktu segmentā, kur prece tiek iepirkta lielos iepakojumos, bet pārdota pa gabaliem, piemēram, skrūvēm.

Tāpat viņš uzsvēra, ka kompānijā pārtikas precēm visām preču grupām piecenojums tiek stingri kontrolēts, jo, lai pircējs pirktu preces un nāktu uz “LaTS” veikalu, preču cenai ir jābūt atbilstošai tirgus situācijai. Pretējā gadījumā veikals kļūst nekonkurētspējīgs.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.