Unikālā plēve 6
Nav šaubu, ka šādas ierīces spēj sagādāt patīkamas izjūtas, bet, šķiet, tikai tad, ja sēdi pie tās kā pie televizora. Tiklīdz paej sāņus vai kāds aiziet priekšā, bildes taču vairs nav? Turklāt viena lieta ir papildu sildīšanās, pavisam cita – izmantošana pamatapkurei. Vai tad katrā kaktā liek pa izstarotājam?
– Problēmu nav, mēs sadarbojamies ar astoņiem dažādiem ražotājiem un izmantojam situācijai piemērotākos produktus, – apgalvo SIA “Apkure mājai” direktors Jevgeņijs Gergels. – Sistēmu vislabāk instalēt mājokļa būvniecības vai remonta laikā. Vienīgais jautājums, vai saimniekam pietiek elektrojaudas šādai apkurei…
Jevgeņijs Gergels, cik noprotams, ir šīs tehnoloģijas pionieris Latvijā. Pirms astoņiem gadiem viņš Dienvidkorejā atklājis kompāniju, kas ražo speciālas papīra biezuma polimēru plēves ar grafīta un sudraba elementiem, kuras elektrības iespaidā ģenerē infrasarkanos starus. Tās var iestrādāt grīdās, sienās un pat griestos, svarīgākais efektivitātes nosacījums, lai siltinājuma (minerālvates, putuplasta) apakšā ir atstarojošais slānis, proti, alumīnija folija. Apdares materiālam (laminātam, ģipškartonam, apmetumam) nav ietekmes – pats uzsilst un vēl ļauj plēvei siltumu izstarot telpā līdz 2,8 m attālumam, lai tiek visiem, kas tur atrodas.
Plēve ir samērā dārga – 32 eiro/m2, iespējamā jauda – no 60 līdz 220 W/m2. Pārdod ruļļos 0,6 vai 1 m platumā, taču visa telpa tajā nebūt nav jāietin. Pilnīgi pietiek, ja grīdām nosedz 80% laukuma, bet sienām likvidē tikai kritiskās zonas, piemēram, ap logiem, kur lielākie siltuma zudumi. Ieklāšana vienkārša, jo īpaši zem lamināta grīdām, beigās vien profesionāli pie tīkla viss jāpieslēdz, jo sistēmai piestāv termoregulators vai pat bezvadu vadības bloks.
Dienvidkorejā šādas plēves ražo jau 15 gadu, otrajai to paaudzei novērsts būtiskākais trūkums, proti, tagad pārkaršanas gadījumos, kad saimniece izdomā uz sildošās virsmas novietot smagu ozolkoka bufeti, izslēdzas tikai viena plēves sekcija (vairs neņem pretim strāvu!), bet pārējās turpina darboties. Šādas apkures projektus izstrādājot, svarīgi ir interjerā atrast laukumus, kur starojumam nekas netraucē, vai izvēlēties citus tehniskos risinājumus, ko šajā jomā piedāvā ražotāji Vakareiropā. Piemēram, pamatapkurei der praktiskie griestu paneļi, kas izstaro 45 grādu leņķī. Pieejami gan koka, gan alumīnija rāmī, gan vispār bez tā, sevišķi piemēroti birojos, kur ērti un ātri ievietojami piekarinātajos griestos. Dekoratīvāki ir sienas paneļi, kas drīzāk atgādina mākslas fotogrāfiju vai gleznu reprodukcijas (standarta piedāvājumā aizkustinošas ir saulespuķes, bet šā televizora ekrānā varot iestrādāt jebkuru attēlu!). Visekonomiskākie un vienlaikus dārgākie ir marmora radiatori, kas iederas plašās telpās atbilstīgā interjerā. Racionālākā izvēle – siltās grīdas un griestu paneļi.