Infrasarkanā apkure – nākotnes risinājums šodienas privātmājā. Personīgā pieredze 6
Kad sadzīvē parādījās lielie, melnie kluči, ar kuriem reizēm un vietām varēja pat piezvanīt, diezin vai kādam ienāca prātā, ka sācies stacionāro galda telefonu neizbēgams noriets. Ir pagājuši tikai divi gadu desmiti, mobilais telefons jau pavisam citā izskatā tagad ir katram bērnam un pensionāram, bet tā galvenā funkcija kļūst aizvien nenozīmīgāka uz ierīces pārējo iespēju fona. Interesanti, vai līdzīga revolūcija gaidāma arī apkures tehnoloģiju attīstībā?
Daudzveidīgās kombinācijas
Sildīties un mazgāties grib visi, arī tie, kuri nepazīst ziemas. Dārgi maksāt par komfortu nevēlas neviens, tāpēc inženieriem un konstruktoriem galvas kūp un tirgū periodiski parādās produkti, kas galvenokārt ieinteresē tehniski orientētus pircējus. Saule, zeme, gaiss, ūdens – kur vēl meklēt lētu enerģiju, lai nebūtu jādedzina koksne, nafta un gāze?
Jo perspektīvākas iekārtas, jo vairāk līdzekļu nepieciešams to iegādei un uzstādīšanai. Šā iemesla dēļ, piemēram, saules baterijas mūsu apstākļos ir tikai dārgs vaļasprieks, kas sola atmaksāties 6–8 gados. Pragmatiski spriežot, tikmēr noteikti būs izgudroti daudz efektīvāki modeļi, tāpēc labāk pagaidīt. Kaut cik vērā ņemamu efektivitāti uzrāda saules kolektori ūdens uzsildīšanai, taču apkurei ar tiem vienalga nepietiek. Pieklusuši arī zemes siltumsūkņi, kas lielākoties uzstādīti pēc izjūtas, nevis ģeoloģiskas izpētes. Diemžēl dzīlēs mēdz pazust ne tikai ūdens…
Šīs modernās sistēmas vairāk vai mazāk patērē elektrību, atšķirība tikai tā, cik daudz vajag siltuma savākšanai un nogādei telpās. Pat šķietami ģeniālie jonu katliņi, kas agrāk radīti krievu zemūdenēm, sadzīvē izrādījušies tik rijīgi, ka noder vien ekstremālās situācijās, kad citu variantu nav, un to netieši atzīst arī vietējie izplatītāji.
Iespējamās izmaksas apkures veidiem skaitļojot, var nonākt līdz pārsteidzošiem secinājumiem. Piemēram, dīzeļdegviela šim nolūkam nav dārgāka kā sašķidrinātā gāze. Vai arī elektrība, vispār atsakoties no sarežģītām ūdens sildīšanas sistēmām, jau kļūst konkurētspējīga, izmantojot jaunāko modeļu konvektorus. Kā tas iespējams, ja strāva tradicionāli bijusi pats dārgākais siltuma enerģijas avots, turklāt tarifi turpina augt?