Bankas “Luminor” ekonomists Pēteris Strautiņš.
Bankas “Luminor” ekonomists Pēteris Strautiņš.
Foto: Ieva Leiniša/LETA

Pēteris Strautiņš: Inflācijas dejas ar politiķiem – ļaut cenām augt vai kāpināt budžeta deficītu 9

Pēteris Strautiņš, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Kokteilis
Svari – koķetu īsziņu sūtīšana bijušajiem, Mežāzis – karaokes dziedāšana dušā: Kāds ir katras zodiaka zīmes “tumšākais” noslēpums?
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
Lasīt citas ziņas

Ļoti drīz Latvijas politiķiem radīsies ļoti viltīga dilemma – pārtraukt atbalsta pasākumus un ļaut cenām augt vai arī tos turpināt un kāpināt budžeta deficītu.

Inflācija Latvijā strauji pārvēršas no ekonomiska par politisku rādītāju. Cenu līmeni joprojām visumā nosaka pieprasījuma un piedāvājuma mijiedarbība, taču janvārī ar joni šajā dejā iejaucās politika. Ja cenu līmeni joprojām noteiktu tirgus un atsevišķu cenu administratīva regulēšana saskaņā ar noteikumiem un formulām, gada inflācija būtu turpinājusi kāpt.

CITI ŠOBRĪD LASA

Taču politiķi rīkojās izlēmīgi, un gada inflācija janvārī samazinājās līdz 7,4% salīdzinājumā ar 7,9% decembrī. Par to, pirmkārt, varam pateikties valsts subsīdijai elektrības sadales un OIK izmaksām mājsaimniecībām. Janvārī salīdzinājumā ar decembri elektrība kļuva par 38,3% lētāka.

Tagad mums ir lētākā elektrība kopš 2015. gada. Inflāciju mazināja arī politiskie lēmumi par cenu griestu noteikšanu gāzei un siltumam. Tie sadārdzinājās, taču mazāk, nekā tas būtu noticis alternatīvajā vēstures scenārijā. Mājokļos patērētā enerģija kopumā (šī kategorija ietver arī gāzi, siltumu, malku) caurmērā kļuva par 8,9% lētāka, bet mājokļu uzturēšana un īre kopā palētinājās par 4,3%, samazinot kopējo inflāciju par 0,73 procent­punktiem.

Kopējais cenu līmenis janvārī mēneša griezumā nemainījās, bet ir strauji kāpumi un kritumi vairākās pozīcijās. Līdzās mājokļa izdevumiem strauji par 3,4% samazinājās arī cenas apģērbiem un apaviem, kā jau tas šajā laikā mēdz būt – ir atlaižu sezona. Savukārt mājokļa iekārta sadārdzinājās par 2,8%, atspoguļojot preču ražošanas un transportēšanas uzņēmumu pārslodzi.

Par inflāciju šobrīd un dažu tuvāko mēnešu laikā var mazāk uztraukties arī tāpēc, ka elektrības un gāzes vairumcenas ir stabilizējušās. Taču ir lielas bažas par rudeni. Nākamajā ziemā daudziem enerģijas, jo īpaši siltuma, cenas var izrādīties augstākas.

“Rīgas siltumam” un arī citiem uzņēmumiem bija izdevies mīkstināt pasaules biržu viļņošanās ietekmi ar laikus noslēgtiem līgumiem brīdī, kad cenas vēl bija daudz zemākas. Šobrīd var nopirkt lētu gāzi ar piegādi pēc četriem gadiem, taču tas ir vājš mierinājums, līdz tam vēl ir jānodzīvo. Turklāt daudz dārgāka ir kļuvusi biomasa – šķelda un granulas. Varbūt līdz vasarai tirgus nomierināsies, bet to zināt nevar.

Reklāma
Reklāma

Individuālajā un centralizētajā apkurē patērētais koksnes enerģijas daudzums ir daudz lielāks par gāzes megavatstundu summu. Līdzās enerģijas cenu kāpumam arvien lielāku stresu sabiedrībai radīs pārtikas cenas, kad tajās pilnībā atspoguļosies jau notikušais biržās tirgoto izejvielu (graudi, piena pulveris, sviests u. c.), kā arī enerģijas un iepakojuma izmaksu kāpumi.

Ciešie apkampieni starp inflāciju un politiku nepazudīs. Jau ļoti drīz Latvijas politiķiem radīsies ļoti viltīga dilemma – pārtraukt atbalsta pasākumus un ļaut cenām augt vai arī tos turpināt un kāpināt budžeta deficītu. Siltuma un gāzes cenu griestu atcelšanu maijā patērētāji ļoti skaudri neizjustu, jo tad līdz rudenim būs izdevumi tikai par silto ūdeni.

Taču, vai politiķiem būs pietiekami bieza āda, lai pieļautu, ka uz vēlēšanām vēlētāji dosies ar apziņu, ka tūlīt būs jāmaksā daudz augstāki siltuma rēķini? Nav arī viegli atbildēt, vai šādā brīdī atbildīgi būtu vairāk rūpēties par valsts parāda ierobežošanu vai arī enerģijas cenu kāpuma ietekmes mazināšanu. Iedzīvotājiem ir bijis maz laika pielāgoties jaunajai realitātei, mainīt apkures katlus, siltināt mājas. Ir cilvēki, kuri nespēs samaksāt par nesubsidētu enerģiju. Taču arī bezgalīgi audzēt valsts parādu nevar.

Varbūt no šīm dilemmām izdosies izvairīties. Ja domstarpības starp Krieviju un Rietumiem tiks puslīdz atrisinātas, var strauji kristies gāzes, līdz ar to arī elektrības un siltuma ražošanas izmaksas. Enerģijas deflācija rudenī joprojām ir iespējama, taču uz to nevar paļauties.

Šobrīd tiek diskutēts par inflācijas mazināšanu arī ar klasiskākiem politikas instrumentiem, mazinot kopējo pieprasījumu ar celtniecības pasūtījumu atlikšanu. Varbūt, bet te ir spēcīgi pretargumenti. Nevarētu teikt, ka celtniecība būtu pārkarsusi – pērn darbu apjoms saruka par 6,2%.

Šobrīd tiek daudz runāts par lieliem valsts pasūtījumiem, bet par realitāti tie vēl tikai kļūs. Lai ekonomika attīstītos, ir jābūvē ceļi, rūpnīcas un jāsiltina ēkas. Ja celtniecības pasūtījumu kāpums būs ne vien liels, bet arī noturīgs, nozare palielinās jaudas un tās pārkaršana var arī nenotikt. Celtniecības apjoms Latvijā joprojām ir zem 2007. gada līmeņa, vairākas citas nozares to tālu pārsniedz, turklāt tādas, kuru prasības pret darbaspēku ir daudz specifiskākas.

* “Luminor” bankas ekonomists

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.