Infektoloģijas centrs – pārkārtojams bubulis 0
Saeimas Sociālo un darba lietu veselības apakškomisija, kas patlaban sastāv no sešiem deputātiem, vakar vēlējās iedziļināties valsts aģentūras “Latvijas Infektoloģijas centrs” reorganizācijas jautājumā, tāpēc uz sēdi bija uzaicinājuši Veselības ministrijas un minētās ārstniecības iestādes administrācijas un pat arodbiedrības pārstāvjus.
Deputāti vēlējās uzzināt, kā notiks iestādes pārkārtošana, bet Infektoloģijas centra vadība (šoreiz gan bez tās vadītājas Baibas Rozentāles, jo viņa esot apslimusi) noskaidrot, kāds liktenis gaida iestādi un pacientus.
Ministrijas sabiedrības veselības departamenta direktore Inga Šmate skaidroja, ka no 1. aprīļa plānots izveidot jaunu iestādi – Slimību profilakses un kontroles centru, kas būšot svarīga iestāde sabiedrības veselības jomā un tiks izveidota, pārkārtojot Infektoloģijas centru, kuram būs jānodarbojas tikai ar ārstniecību, nevis infekcijas slimību profilaksi, risku analīzi un citiem līdzšinējiem sabiedrību izglītojošiem jautājumiem. Pašu centru iekļaušot Rīgas Austrumu slimnīcas sastāvā, pagaidām 250 slimnieku gultas nekur nepārvietos, telpas būs līdzšinējās, varētu sarukt vienīgi administrācija. I. Šmate šos pārkārtojumus pamatoja ar 2004. gada valdības rīkojumu integrēt specializētos centrus daudzprofilu slimnīcās. Rīkojums esot izpildīts daļēji – Infektoloģijas centrā nekāda integrācija nav notikusi. Rīkoties mudinot arī Pasaules Veselības organizācija un Eiropas Slimību kontroles un uzraudzības centrs.
Bet pirms tam Infektoloģijas centra administrācija nosūtījusi garu vēstuli valdības vadītājam, Sociālo un darba lietu komisijas priekšsēdētājai Aijai Barčai, vairāku ministriju valsts sekretāriem, arī Nacionālajai trīspusējai sadarbības padomei un mediķu arodbiedrībai. Tajā atgādināts, ka ārstniecības iestādē 2010. gadā veikts audits, kur konstatēts, ka centrā viss ir vislabākajā kārtībā, ka ir sasniegti un pat pārsniegti nospraustie mērķi, ka pat ministre Ingrīda Circene pērn decembrī esot augstu novērtējusi iestādē paveikto, un te pēkšņi ministrija plāno reorganizāciju.
Darbinieki sēž Saeimas apakškomisijas sēdē un gaida skaidrojumu, bet, izrādās, ne deputāti, ne ministrijas pārstāvji nav gatavi izsmeļošam izklāstam.
Kad deputāts Arvils Ašeradens (“Vienotība”) painteresējās, cik izmaksās šī reorganizācija, ministrijai nebija atbildes, jo tā vēl neesot saņēmusi no Infektoloģijas centra visu pieprasīto informāciju par centra finansēm. No ministrijas puses nebija arī skaidrības, kā tieši notiks struktūru pievienošana Austrumu slimnīcai. Šaubu ēna par visu šo iecerēto grandiozo reformu nolaidās, atceroties 2009. gadu, kad veselības ministres B. Rozentāles laikā tika likvidēta Sabiedrības veselības aģentūra, bet tagad no jauna tiks veidota līdzīga iestāde. No vienas puses, valsts sekretāru sanāksmē jau ir uzsaukts rīkojums par Slimību profilakses un kontroles centra izveidi, bet, no otras puses, ministrijā nupat sākusi strādāt darba grupa, kur, kā teica ministrijas pārstāvji, aicinātas visas ieinteresētās organizācijas, lai spriestu, kā būtu pārkārtojama Infektoloģijas centra darbība un veidojama minētā jaunā iestāde. A. Barčai atlika tikai iesaukties: klau, kas te notiek – vispirms pieņem rīkojumu un tad veido darba grupu, tas izskatās pēc premjera un valdības maldināšanas!
Infektoloģijas centrs, salīdzinot ar citām ārstniecības iestādēm, ir daudz labvēlīgākā finansiālā situācijā, jo saņem tā saukto tāmes finansējumu, nevis kā citas iestādes, kurām maksā par padarīto darbu. Pērn centram no valsts budžeta tika piešķirti 14,3 miljoni latu, un tas, par laimi, nav iekūlies parādos. Salīdzinājumam minēšu, ka Bērnu Klīniskās universitātes slimnīcas budžets bija 11,5 miljoni latu.
Turklāt valsts un pašvaldību slimnīcas regulāri sniedz pārskatu par ārstētajiem slimniekiem un iztērētajām summām Nacionālajam veselības dienestam, kas skaitļus publicē savā interneta mājas lapā, lai ikviens ar tiem varētu iepazīties. Infektoloģijas centram šāds caurspīdīgums netiek prasīts.
Infektoloģijas centra pārstāvji pēc sēdes bija pārsteigti, cik nesagatavoti uz to atnākuši deputāti un ka deputāts Romualds Ražuks (Zatlera Reformu partija) atļāvies pat gulēt. Deputāti nav iepriekš iedziļinājušies lietas būtībā, jo, kā sacīja Ašeradena kungs, esot noslogoti dažādās darba grupās, sak, tāpēc nav jābrīnās, ka Ražuks iemieg. Komisijas vadītājs Vitālijs Orlovs (“Saskaņas centrs”) sacīja, ka komisijai neesot kontakta ar ministrijas parlamentāro sekretāri Lieni Cipuli (Nacionālā apvienība), gaidījuši, ka viņa ar deputātiem konsultēsies par gaidāmo centra reorganizāciju, bet tā arī neesot sagaidījuši.
Deputāti nolēma rīkot izbraukuma sēdi uz Infektoloģijas centru, bet V. Orlovs piedalīšoties ministrijas darba grupas sēdēs, lai saprastu, kas notiek. Piebildīšu, ka Orlovs un Rozentāle ir vienā partijā, bet, neraugoties uz to, arī apakškomisijas vadītājam trūka informācijas, cik lietderīga sabiedrībai un mediķiem būs plānotā reorganizācija.