Māra Libeka: Infekcija, kas turpina izplatīties 10
Valdības vadītāja Laimdota Straujuma norūpējusies par pēkšņām pārmaiņām valsts lielo Rīgas slimnīcu valdēs un izdevusi rezolūciju veselības ministram Guntim Belēvičam skaidrot izraudzīšanas atbilstību tiesību aktam. Ja atklāsies, ka tas darīts, apejot Ministru kabineta instrukciju, ieceltās personas no amata būs jāatceļ.
Šī ir neierasta prakse, kad Ministru prezidents izrāda interesi par valdes locekļu iecelšanas likumību. Tradicionāli uz valdēm partijas virza savus cilvēkus, kas zaudējuši amatus pēc vēlēšanām. Neviens valdības vadītājs pret to nav iebildis. Vēl vairāk – Ministru prezidenti ir parūpējušies, lai viņiem pietuvinātās personas saņem labi atalgotus amatus. Atcerēsimies kaut vai Straujumas priekšgājēja Valda Dombrovska biroja vadītājas Olitas Augustovskas iebīdīšanu lidostas “Rīga” valdē vai premjerministra juridiskās padomnieces Sandras Bukanes ievirzīšanu Ventspils ostas valdē. Vēl ne tik sen “Vienotības” biedri Ēriks Škapars un Olafs Pulks kļuva par speciālistiem Rīgas brīvostas valdē. Tiesa, Škaparam liktenis nebija labvēlīgs – pēc uzdzīves Kazahstānā, kur viņš atradās oficiālā vizītē, no amata bija jāšķiras. Ir daudzi piemēri arī citās partijās, kas rāda, ka uzņēmumu vadības frontē pagaidām nav pārmaiņu.
Kā redzams pēc Veselības ministrijas piemēra, šī prakse ir tikpat lipīga kā infekcijas slimības – to pārnēsā no vienas ministrijas uz otru. Straujuma tagad cenšas no šīs infekcijas ārstēt nesen politikā ienākušo veselības ministru, bez kura atbalsta diezin vai steidzamības kārtā par P. Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas valdes locekli kļūtu ministra biroja vadītājas bijušais vīrs un bērna tēvs Normunds Štāls. Kā lai tic, ka pēc Dina Šmita atcelšanas no “Stradiņu” valdes priekšsēdētāja amata nākamo slimnīcas vadītāju neizraudzīsies līdzīgā veidā?
Par valdes locekļiem atbild uzņēmuma kapitāldaļu turētājs valsts sekretārs un viņam kopā ar ministru ir pilnas tiesības publiski stāstīt, cik talantīga un zinoša ir viena vai otra labi atalgotajam valdes amatam pašu izraudzītā persona. Taču sabiedrībai šādos gadījumos arvien atmiņā ataust bijušā satiksmes ministra Šlesera kunga šofera dēls, kurš arī nebija muļķis un ar izpalīdzīgā ministra gādību tika pie “Pasažieru vilciena” valdes locekļa amata.
Tas, ka Straujuma nākusi klajā ar rezolūciju vienam ministram, vēl neliecina par krasu pavērsienu valdes locekļu izraudzīšanā. Gribas ticēt, ka Straujumas vēlme ar sava biroja un Valsts kancelejas juristu līdzdalību noskaidrot, vai “Stradiņu” un Rīgas Austrumu slimnīcas valdes locekļi iecelti tiesiski, ir labas gribas, nevis atriebības kāres vadīta. Pēdējās socioloģiskās aptaujas rāda, ka Belēvičs, kurš pārstāv ZZS, patlaban ir populārākais ministrs un valdībā krietni apsteidzis “Vienotības” kolēģus. Vai pretējā gadījumā būtu Ministru prezidentes rezolūcija? Ja Straujumas kundze būs vienādi stingra pret visiem ministriem, ar kuru gādību valdēs tiek iebīdītas personas caur pazīšanos un radniecīgām saitēm, tad varēs droši apgalvot, ka ir radusies interese iznīdēt politisko partiju gadiem izplatīto infekciju.