Zāles visam mūžam 0
Izrakstoties no slimnīcas, nevilcinoties būtu jāvēršas pie ģimenes ārsta, kurš kardiologa nozīmētos medikamentus izrakstīs ar atlaidi. Aterosklerozes gadījumā pastāvīgi jālieto statīni, kas nogludina asinsvadu sieniņas, samazina aterosklerotiskās plātnes un tādējādi aptur vai vismaz palēnina aterosklerozes procesu.
“Slimnieki statīnu nozīmi galvenokārt saista ar holesterīna līmeņa samazināšanu, taču vēl svarīgāki tie ir visu organisma asinsvadu aterosklerozes apturēšanai,” uzsver Iveta Mintāle. “Tie atveseļo ne tikai sirds, bet arī nieru, galvas smadzeņu un citus asinsvadus. Turklāt vīriešiem tie palīdz arī pret asinsvadu pārmaiņu izraisītiem erekcijas traucējumiem. Diemžēl daudzi pacienti notic publikācijām, kas vērstas pret statīniem, un atsakās tos lietot, taču savā praksē neesmu redzējusi nevienu slimnieku, kam šie medikamenti būtu sabojājuši aknas vai nodarījuši citu tiem piedēvēto ļaunumu,” atklāj ārste.
Apturēt aterosklerozi
Veicot angioplastiju, tiek novērsta katastrofa asinsvadā un atjaunota asins plūsma, taču pēc tam katram pašam jārūpējas par sirds veselību.
“Ja pacients apzinīgi seko visiem norādījumiem, pēc 10–12 gadiem, veicot asinsvadu izmeklējumus, konstatējam, ka tie ir daudz veselāki. Turpretī, neievērojot ārstu ieteikumus, reizēm nevēlamas izmaiņas rodas jau mēnesi pēc stenta ievietošanas,” atzīst Iveta Mintāle.
Kādā pētījumā aprakstīts, ka Itālijā pirmais, ko pacients pēc infarkta vēlas darīt jau intensīvās terapijas nodaļā, ir – iedzert kafiju, bet, kā novērojusi ārste, Latvijā slimnieki grib uzpīpēt, kas nekādi nav savienojams ar asinsvadu veselību.
Mediķi veic slimniekam angioplastiju cerībā, ka viņš atmetīs smēķēšanu, lai ārstēšana nebūtu velta, taču diemžēl vismaz 25% koronārās sirdsslimības pacientu, lietodami zāles, turpina smēķēt.
Daktere Mintāle novērojusi: ja kādam ģimenes loceklim bijis miokarda infarkts, viņam atsevišķi tiek gatavots ēst, taču pārējie turpina līdzšinējo dzīvesveidu, kaut gan visiem būtu vairāk jārūpējas par savu veselību. Metāla protēze nevar atkārtot dabas radīto asinsvadu
elasticitāti, tāpēc par sirds labsajūtu jārūpējas laikus.
Raksts no žurnāla “36,6°C tematiskā izdevuma “Sirds veselības ceļvedis”