Ineta Vempere: Jūrmalas bērni ar īpašām vajadzībām ir Rīgas problēma 7
Autore: Ineta Vempere
Cilvēku raksturo tas, kā viņš izturas pret sevis vājākiem un mazāk aizsargātajiem. Savu lepnību un mazvērtības sajūtu cilvēki bieži izpauž tieši saskarsmē ar citiem, kuri, viņuprāt, vājāki, zemāki vai uzvaramāki.
Tā ir vieglāk izturēt pašam savas nepilnības un vājības. Līdzīgi ir ar pilsētām.
Šobrīd Jūrmalā sociālo aprūpes pakalpojumu pieejamība ir ļoti limitēta, praktiski nepieejama. Jūrmalas dome nepilnīgi uzskaita pašvaldībā pieejamos atbalsta pasākumus bērniem, jauniešiem ar funkcionāliem traucējumiem un šo bērnu ģimenēm, tomēr pie šī minimālā uzskaitījuma šis atbalsts stājas.
Jūrmalā ir vien pāris izglītības iestādes ar specializētām izglītības programmām bērniem un jauniešiem ar speciālām vajadzībām – pirmsskolas izglītības iestāde “Podziņa” un Jūrmalas pilsētas pamatskola.
Tikai viens dienas aprūpes centrs Kauguros, kur vecākiem solītās atelpas dienas saņemt tā arī nav iespējams. Projekta ietvaros paredzētās atelpas dienas vecākiem ir iespējams saņemt Liepājā. Aprūpe mājās – teorētiska un uz pašu vecāku pleciem.
Eiropas Reģionālās attīstības fonds “Deinstitucionalizācijas” projekta ietvaros Jūrmalai piešķīra 1,2 miljonu eiro līdzfinansējumu, ar mērķi veidot infrastruktūru bērniem ar funkcionāliem traucējumiem, tādu, kas atbilstu ģimeniskai videi pietuvinātiem pakalpojumiem.
Tomēr 2019. gadā Jūrmalas dome lēma atcelt ieceri par piemērotas infrastruktūras izveidi, to aizstājot ar grupu dzīvokļu nodrošināšanu 8 personām Ķemeros. Sabiedrībā balstītu sociālo pakalpojumu īstenošana ilgst vairākus gadus.
Jūrmalas lielība ir nepamatota. Šobrīd Jūrmalas ģimenes, kurās aug bērni un jaunieši ar īpašām vajadzībām, ir spiestas atteikties no personīgās dzīves, upurēt karjeru un pakārtot ikdienu atvasēm, jo nepieciešamie ārstniecības un rehabilitācijas pakalpojumi pilsētā nav pieejami.
Vecāki dienu pavada uz Jūrmalas šosejas, pārvietojoties starp Gaiļezeru (labākajā gadījumā), mājām un atpakaļ. Lielā Jūrmala kļūst par guļamrajonu ar cilvēkiem ar traucējumiem nepieejamu un nedrošu jūru, uzburto idilli aizstājot skarbai realitātei.
Par piemēru, Jūrmalai kaimiņos esošais Tukuma novads spēj nodrošināt atbilstoša līmeņa atbalstu, rehabilitacijas un terapijas iespējas.
Jūrmala ir pilsēta ar ceturto lielāko budžetu, bet, līdzīgi kā veselības aprūpe un rehabilitācija, jaunie jūrmalnieki neietilpst Jūrmalas prioritāšu sarakstā.
Tā vietā, lai realizētu jauniešu vēlmi pēc iekštelpu skeitparka, papildu jau vairāku skeitparku izbūvei un pamešanai aizmirstībā pēcāk, pilsēta nolēma veidot jaunu, trešdaļnosegtu skeitparku, neapmierinot jauniešu vajadzības.
Jūrmala nevēlas rast risinājumus ieilgušām kaitēm – jauniešu bezdarbam, veselības un atkarību problēmām, izteiktai sociāli ekonomiskai nevienlīdzībai, brīvā laika pavadīšanas iespēju vienveidīgumam, speciālistu nepieejamībai un citām.
“Latvijas Attīstībai” Jūrmalas nodaļas programma paredz aprūpes centra izveidi bērniem un jauniešiem ar grūtībām, paredz atbalstu nevalstiskajām organizācijām, kas darbojas sociālajā jomā.
Jūrmalā ir jāpalielina izglītības kvalitāte, pedagogiem saņemot motivējošu atalgojumu un bonusus, lai pilsētas jaunajai paaudzei iegūt pienācīgu izglītību Jūrmalā būtu tikpat lielas iespējas kā Rīgā.
Ir jāspēcina Jūrmalas jaunieši, izglītības ieguves vietās veidojot līdzdalības mehānismus – skolēnu pašpārvaldes, un iesaistot jauniešus tiešā dialogā ar Jūrmalas domes pārstāvjiem. Jūrmalai ir jākļūst par pilsētu visiem – maziem un lieliem, spēcīgiem un mazāk aizsargātiem, jākļūst tuvākai tās sabiedrībai.
Par īpašo bērnu, jauniešu un viņu ģimeņu atbalstu! Par integrāciju sabiedrībā, terapiju un rehabilitāciju Jūrmalā!