Individuālā darba veicēji 0
Avīzēs sludinājumus liek individuālā darba veicēji – koku gāzēji, televizoru remontētāji u.c. Kā pareizi noformēt darba attiecības ar individuālā darba veicēju, ja es, piemēram, gribu izmantot viņa pakalpojumus meža izstrādē? Vai man jāatbild par viņa darba drošību?
Vai jāmaksā par viņu sociālais nodoklis? Vai esmu viņam darba devējs? Vai jāslēdz darba līgums? Ja ir, kā šis līgums jānoformē – brīvā formā vai ir kādas speciālas veidlapas? Anatolijs R. Rēzeknes novadā
Valsts darba inspekcijas Juridiskās nodaļas vadītājs Guntars Staune atgādina, ka Civillikums paredz dažādus līguma veidus – gan darba, gan uzņēmuma līgumu. Ja cilvēkam kāds pakalpojums nepieciešams īslaicīgi vai vienu reizi, viņš var nenoslēgt rakstveida darba līgumu, bet gan mutisku uzņēmumu līgumu, piemēram, ar televizora meistaru.
Šādā gadījumā klients, kas izmanto televizora meistara pakalpojumus, protams, nav sodāms par nereģistrēto nodarbinātību. Par saņemto samaksu pakalpojuma sniedzējam ir jāizsniedz kvīts par darba apmaksu. Taču, ja ir nepieciešams, piemēram, izremontēt dzīvokli, un īpašnieks vēlas, lai to izdarītu noteiktā termiņā ar konkrētiem materiāliem, tad gan ir jānoslēdz rakstveida darba līgums.
Rakstveida līgums var būt noformēts dažādās formās, bet, ja tas nav noslēgts, darba devējs neatbild par darba drošību un nemaksā arī sociālo nodokli.