Indīmūzika akadēmiskām klavierēm 0
No 3. līdz 6. aprīlim vairākās Latvijas pilsētās – Cēsīs, Daugavpilī un Ventspilī koncertēs jaunais Vācijas pianists Karloss Čipa. Par laikmetīgās klasiskās mūzikas komponistu nodēvētais mūziķis piedāvās Kloda Debisī un Ērika Satī iedvesmotu autormūziku akadēmiskajai videi neparastā manierē.
Karloss Čipa ir 23 gadus jauns mūziķis, kurš šobrīd dzīvo un studē kompozīciju Minhenē. Viņš ir viens no pirmajiem, kurus piesauc, runājot par šo arvien lielāku popularitāti gūstošo pavērsienu mūzikā – tā dēvēto laikmetīgo klasiku, jeb, kā britu laikraksts „The Guardian” to nedaudz pārsteidzīgi nosaucis – par „indie classical” jeb “neatkarīgo klasiku”, un ko gan paši šī stila pārstāvji jau paguvuši mazliet apsmaidīt, lai gan šī maniere, kas vēl ir tikai autiņos sevī apvieno gan neatkarīgās mūzikas dabiskuma tendences, gan akadēmiskās mūzikas augstos kvalitātes un profesionalitātes standartus.
Pats jaunais pianists kaislību pret mūziku iepazina jau bērnībā. Karloss jau sešu gadu vecumā uzsāka apmeklēt klavieru nodarbības pie vairākiem pazīstamiem pasniedzējiem, taču pēc desmit gadiem jaunais mūziķis pievērsās arī bungu spēlei, jo viņu arvien vairāk ieintriģēja kompozīcija un improvizācija. Turpmākos gadus viņš pieredzēja teju visus iespējamos mūzikas žanrus – no džeza līdz „hardcore”, un panku mūzikas, viņu interesēja arī jau minētā „indie” jeb neatkarīgā mūzika, rokmūzika, bet līdztekus – arī orķestrim rakstīti skaņdarbi.
Pērn tā dēvētās “laikmetīgās klasiskās” mūzikas autoru un izpildītāju radošie centieni izpelnījušies īpašu vairāku cienījamu mūzikas izdevumu atzinību, kuri to nodēvējuši par vienu no gada pamanāmākajām tendencēm. Janvārī izdevniecības paspārnē klajā nācis jau otrais Karloša Čipas divu skaņdarbu albums „Relieve”, kas tapis kopā ar viān draudzeni Sofiju Jani – ieraksts sekoja viņa debijas albumam “The Monarch and the Viceroy”.
Franču impresionistu un tā laika avangarda pārstāvju Kloda un Ērika Satī iedvesmotā Karlosa Čipas autormūzika pārsteidz ar tās intensitāti un ārkārtīgi uzmanīgo attieksmi pret detaļām. Šo pieeju, visticamāk, izskaidro ne tikai mūziķa akadēmiskās zināšanas un pieredze vai darbs pie mūzikas kinofilmām, bet arī jau pieminētā bundzinieka prakse dažādās muzikālās apvienībās. Bez klavierēm Čipu interesē arī citi visdažādākie mūzikas instrumenti, jo eksperimenti viņa daiļradē ieņem ļoti nopietnu vietu.
UZZIŅA:
3. IV 19.00 Cēsu Izstāžu namā;
4. IV 18.00 Daugavpilī, Marka Rotko mākslas centrā;
5. IV 19.00 teātra namā „Jūras vārti” Ventspilī.
Biļetes „Biļešu paradīzes” kasēs, www.bilesuparadize.lv
Cena: EUR 5 un 7.