Indija un Pakistāna atzīmē neatkarības 70. gadskārtu 0
Pusnaktī no 14. uz 15. augustu, sadaloties bijušajai Britānijas kolonijai Indijai, izveidojās divas neatkarīgas valstis – Indija un Pakistāna, kuras austrumu daļa 1971. gadā ieguva neatkarību kā Bangladeša.
Indijas hinduisti un Pakistānas musulmaņi nevarēja sadzīvot vienā valstī. Pēc neatkarības pasludināšanas 1947. gadā desmitiem miljonu cilvēku devās no vienas valsts uz otru un politiskajās jukās un reliģiskajās sadursmēs gāja aptuveni divi miljoni cilvēku. Ir ļoti pamācoši salīdzināt, kā Indijas neatkarības gadskārtu atzīmē Indijā un Britānijā, pauž raidsabiedrība BBC. Indijā tā nav galvenā ziņa, lai gan tradicionāli šajā dienā valdības vadītājs uzrunā tautu pie vēsturiskā Sarkanā forta Deli centrā. Britu mediji velta šai gadskārtai daudz vairāk uzmanības nekā Indijas plašsaziņas avoti. Tas nenozīmē, ka Indija būtu aizmirsusi savu vēsturi, bet tikai to, ka tās impērijas gals, kuras kronī lielākais dārgakmens reiz bija Indija, šķiet, daudz svarīgāks stāsts Britānijai nekā Indijai. “Mēs grimstam kaunā par mūsu mantojuma šausmām daļēji tāpēc, ka tas atgādina mums par to, kas mēs reiz bijām – superlielvalsts,” secina BBC. Raidsabiedrības korespondents izjautājis pulciņu 16–17 gadus vecu indiešu vidusskolēnu, ko viņi domā par Britāniju šodien, un saņēmis “atskurbinošas atbildes”. Uz jautājumu, kura no valstīm ir spēcīgāka, visi, izņemot vienu, atbildēja, ka tā ir Indija. Tas nav akls nacionālisms, bet šādai atbildei ir nopietns pamats, jo Indijas ekonomika aug daudz ātrāk. Indijas milzīgais tirgus ar 1,25 miljardiem cilvēku un ekonomikas augsme aptuveni 7% gadā stiprina Indijas pozīciju tirdzniecības sarunās. 2016. gadā Indijai bija 4,7 miljardu dolāru pārpalikums tirdzniecībā ar bijušo metropoli. Šodien “Tata” koncernam pieder autobūves firmas “Jaguar” un “Land Rover”, kas savulaik piederēja britiem, un viena no pasaules lielākajām tērauda ražotnēm “Corus Steel”, kam ir atzars arī Latvijā. “Tata” pieder arī Britānijas lielākā tējas firma “Tetley”. “Redzēt (britu premjeri) Terēzu Meju vizītē Indijā ar cepuri rokā apmeklējot indiešu uzņēmējus un meklējot Indijas naudu, lai atdzīvinātu pēcbreksita britu ekonomiku, manuprāt, ir labākais gandarījums, kādu vien var gūt,” intervijā BBC izteicies kāds indiešu uzņēmējs.
“Krikets ir indiešu spēle, kas nejauši tika izgudrota Britu salās,” mēdz ironizēt indieši, kuriem lielāko prieku sagādā uzvarēt britu komandu Tomasa Lorda vēl 18. gadsimtā iedibinātajā kriketa kluba laukumā Londonas tuvumā.