Indijas piemērs: pašmāju vakcīnai neuzticas, bet līdz vasarai plāno vakcinēt tik daudz cilvēku, cik dzīvo visā ASV 0
Valdis Bērziņš, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”
Pasaules otrā visvairāk apdzīvotā valsts Indija, kurā ir 1,35 miljardi iedzīvotāju, sākusi masveida vakcinēšanas kampaņu pret Covid-19.
Premjers lieto pašmāju vakcīnu
Pirmdien ar pašmājās izgatavotu vakcīnu “Covaxin” tika potēts premjerministrs Narendra Modi (70), ievadot masveida vakcinēšanas kampaņu valsts lielākajos štatos, kur pēdējās nedēļās pieaugusi saslimstība ar koronavīrusu, ziņo aģentūra “Reuters”.
Pirmām kārtām tiek vakcinēti cilvēki, kas vecāki par 60 gadiem vai nedaudz jaunāki, bet ar nopietnām veselības problēmām. Valsts slimnīcās vakcinēšana ir bez maksas, bet poti par fiksētu cenu 250 rūpijām (3,4 dolāri) var saņemt privātajās klīnikās.
Milzīgajā valstī vairākos vakcinācijas centros radušies sarežģījumi ar pieeju valdības izstrādātajai tīmekļa vietnei “Co-Win”, kas paredzēta vakcinācijas procesa koordinācijai. Kā ziņo aģentūra “Associated Press”, daudziem indiešiem bijis grūti reģistrēties tīmekļa lapā “Co-Win” un pēc tam vēl nācies stundām gaidīt rindā ārstniecības iestādē, lai veiktu vakcinēšanu.
“Gados veci cilvēki, ilgi gaidot rindā uz vakcinēšanos, var inficēties,” intervijā “AP” atzinis epidemiologs Giridars Babu, kurš strādā Indijas Sabiedriskās veselības fondā.
Līdz šim Indijā reģistrēti 11,2 miljoni saslimušo un 157 tūkstoši koronavīrusa upuru. Augstāka saslimstība ar Covid-19 un upuru skaits ir tikai ASV. Saslimstības augstākais līmenis Indijā bija pagājušā gada septembrī, kad katru dienu tika reģistrēti vairāk nekā 90 tūkstoši inficēto.
Februārī inficēto skaits krities līdz 20 000 gadījumu dienā. Eksperti uzskata, ka inficēto skaita pieaugums vairākos štatos saistīts ar epidemiologu ieteikto un amatpersonu apstiprināto ierobežojumu un piesardzības pasākumu neievērošanu.
Indijā vakcinēšanas programma tika sākta janvāra vidū un līdz šim vakcinēti aptuveni 14 miljoni cilvēku, kuru vairākums strādā veselības aprūpes jomā. Līdz augustam paredzēts vakcinēt 300 miljonus (gandrīz viss ASV iedzīvotāju skaits!) no 1,35 miljardiem valsts iedzīvotāju.
Eksperti brīdina, ka vakcinēšanas temps ir jāpaātrina, citādi paredzēto mērķi laikus neizdosies sasniegt. “Es aicinu visus tos, kas iekļauti programmā, vakcinēties,” tvitera vēstījumā paziņojis premjerministrs Narendra Modi, “lai padarītu Indiju par Covid-19 brīvu valsti.”
Indieši neuzticas pašmāju vakcīnai
Indijas Zāļu aģentūra ir reģistrējusi vēl divas vakcīnas – Oksfordas universitātes un farmācijas firmas “AstraZeneca” izstrādāto preparātu un pašmāju firmas “Bharat Biotech” ražoto “Covaxin”. Vēl vairākas vakcīnas tiek pārbaudītas dažādas pakāpes testos.
Amatpersonas paudušas cerību, ka “vakcīnu buķete” dos iespēju paātrināt vakcinēšanu tuvākajos mēnešos. Situāciju var sarežģīt jaunu koronavīrusa paveidu atklāšana. Kā atzīmē Indijas mediji, vakcinēšanas tempu kavē arī daļas cilvēku neuzticēšanās pašmāju vakcīnai “Covaxin”, kuru regulators apstiprināja, pirms tika iegūti pēdējā posma testu rezultāti par tās efektivitāti.
Tikai aptuveni 11% no vakcinētajiem ir izvēlējušies pašmāju vakcīnu, ko ražo firma “Bharat Biotech”. Firmas un Zāļu aģentūras pārstāvji apliecinājuši, ka “Covaxin” lietošana ir droša un efektīva, ko apstiprinot agrīno un vidēja termiņa testu rezultāti.
Vakcīnu piegādi slimnīcām nosaka federālā valdība, un iedzīvotājiem nav iespējas izvēlēties starp “AstraZeneca” vakcīnu un pašmāju “Covaxin”. Infekcijas slimību eksperts Gagandīps Kangs intervijā “AP” atzinis, ka veselības aprūpes jomas darbinieku vilcināšanās veikt vakcinēšanu liecina par informācijas nepietiekamību par vakcīnām.
“Ja medicīnas darbinieki vilcinās un ir mazrunīgi, vai jūs nopietni domājat, ka ierindas iedzīvotāji steigsies vakcinēties?” viņš jautā. Indijas Sabiedrības veselības fonda prezidents doktors Srinats Redi aicinājis štatu pašvaldību amatpersonas paātrināt vakcinēšanu rajonos, kur reģistrēts saslimstības pieaugums, un apsekot infekcijas perēkļus.
Viņš brīdinājis amatpersonas un iedzīvotājus nezaudēt modrību, jo saslimstības īslaicīga mazināšanās vēl neliecina, ka sliktākais ir aiz muguras. ASV Džordžtaunas universitātes veselības jomas ekonomists Džišnu Dass, kurš konsultē Rietumbengālijas štata valdību koronavīrusa krīzes jautājumos, uzskata, ka pandēmija nebūs beigusies, līdz pietiekami daudz cilvēku būs vakcinējušies, lai palēninātu vīrusa izplatīšanos.