Indietes saceļas pret pūra naudu… un pūra nāvi. Jura Lorenca vēstules no Indijas 0
Viens no pirmajiem iespaidiem, iebraucot Indijas galvaspilsētā Deli – milzīgi drošības pasākumi.
Ielas patrulē ar automātiskajiem ieročiem bruņoti policisti, iekļūšana metro ir pat stingrāka nekā Rīgas lidostā – ar bagāžas skenēšanu, kabatu izkratīšanu un somu atvēršanu. Pilsēta gatavojas 26. janvārī svinamajai Republikas dienai, militārajai parādei un Francijas prezidenta Fransuā Holanda vizītei. Laikraksti ziņo, ka pirms dažām dienām visā Indijā veikti plaši aresti – aizturēti 16 Islāma valsts kaujinieki.
Manu uzmanību metro piesaista neparasti reklāmas stendi, ko izgaismo sliktas kvalitātes neona lampas – “Nulles iecietība pret pūru!” Tie rāda roku, kas atraida piedāvāto naudu un zelta rotas. Lieta tāda, ka Indija, cik man zināms, ir vienīgā vieta pasaulē, kur pūru līgavainim maksā līgavas ģimene, turklāt šī paraža izplatīta gan starp hindu ticīgajiem, gan Indijas musulmaņiem.
Pirms kāzām notiek garas sarunas, kurās ģimenes vienojas par pūra vērtību, kas var tik izmaksāta naudā, zeltā, lopos, lauksaimniecības zemē, mēbelēs, saimniecības precēs. Saprotams, atkarībā no jaunlaulāto sociālā stāvokļa (bet precības atšķirīgu kastu un sociālo slāņu starpā joprojām ir liels retums) tas svārstās no dažiem simtiem līdz miljoniem eiro.
Indijas pūra sistēma līgavas ģimenei ir milzīgs materiāls slogs. Bet ar to vien šī lieta dažkārt nebeidzas. Gadījumā, ja līgavaiņa ģimenei šķiet, ka pūrs ir pārāk mazs, vai, nedod Dievs, apsolīto labumu izmaksa aizkavējas, pret līgavu (kas parasti dzīvo vīra mājā) sākās emocionāls un fizisks terors, kas nereti beidzas ar jaunās sievas pašnāvību. Pastāv pat īpašs termins – “pūra nāve”, Indijas angļu valodā – “dowry death”.
Saprotams, finansiālā ziņā vinnētājas ir ģimenes ar daudziem dēliem. Tāpēc, kopš medicīnā izgudrota iespēja noteikt gaidāmā bērna dzimumu, Indiju (arī Ķīnu un Pakistānu) pārņēmusi tā saucamo selektīvo abortu epidēmija – no meitenēm atbrīvojas vēl pirms to dzimšanas. Lai arī aborts Indijā nav aizliegts, tomēr selektīvā aborta veikšana ir krimināli sodāma.
Neraugoties uz šo aizliegumu un plašām mediju kampaņām, dažos Indijas štatos (Kašmirā, Harajanā) uz 100 meitenēm patlaban dzimst 125 zēni! Kas notiks pēc gadiem divdesmit, kad līgavas būs kļuvušas par deficītu, bet puiši (vai precīzāk – viņu vecāki, kuri Indijā joprojām kārto šādas lietas) sadomās precēties? Varbūt taisnību šajā lietā ienesīs brīvais tirgus- vēlies sievu, tad vismaz atsakies no pūra. Ja nē, paliec gribot!
Galerijā – Indijas hindu un musulmaņu līgavas