Foto: AFP

Indieši grib atņemt Anglijas karalienei kroņa briljantu 0

Indijas kultūras ministrija paziņojusi, ka darīs visu iespējamo, lai atgūtu 19. gadsimtā uz Angliju aizceļojušo briljantu “Koh-i-Noor” jeb “Gaismas kalns” – vienu no pasaules lielākajiem, slavenākajiem un leģendārākajiem dārgakmeņiem pasaulē. Šobrīd tas rotā karalienes Elizabetes II kroni.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Personības TESTS. Kādu iespaidu tu par sevi radi? Šis attēls palīdzēs tev to noskaidrot
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Veselam
Liekie kilogrami neatkāpjas ne pa kam? 4 pazīmes, ka jūsu vielmaiņa nedarbojas pareizi
Lasīt citas ziņas

Vairāku Indijas uzņēmēju un sabiedrisko un kultūras darbinieku Lielbritānijas Augstākajā tiesā rosinātā lieta par briljanta atgūšanu patlaban patlaban ir izskatīšanas stadijā, tomēr prasītājiem ir maz cerību uz pozitīvu iznākumu, jo juridiski “Koh-i-Noor” skaitās indiešu maharadžas dāvana karalienei Viktorijai nevis britu kara laupījums.

“Gaismas kalnam” ir gadu tūkstošiem sena vēsture un dārgums daudzkārt mainījis saimniekus, kamdēļ pretenzijas uz to ir arī Pakistānai un Afganistānai. Uzskata, ka cilvēka rokās tas nonācis vēl pirms mūsu ēras, taču zināms, ka 13. gadsimtā ar bezkrāsaini caurspīdīgo, tobrīd apmēram 158 gramus smago dārgakmeni lepojies Afganistānas Malvas valstiņas hans, līdz to ieguva mūsdienu Indijas teritorijas valdnieki, bet gadsimtu gaitā tas vēl pabija Persijas šahu un Afganistānas emīru rokās.

CITI ŠOBRĪD LASA

Brīdī, kad Indiju 19. gadsimta vidū pakļāva briti, “Koh-i-Noor” glabājās pie sikhu valdnieka Randžita Singha, kurš bija arī Pendžabas (reģions starp mūsdienu Indiju un Pakistānu) kungs. Pēc vienas no versijām, Randžits Singhs pēc nāves novēlējis briljantu kādam templim, pēc citas – uzdāvinājis to angļu Ostindijas kompānijai kā palīdzību par sniegto militāro atbalstu. Jebkurā gadījumā, kad 1849. gadā Pendžabas sikhu valsts tika likvidēta un nonāca Britu impērijas rokās, par “Koh-i-Noor” īpašnieci kļuva Anglijas karaliene Viktorija. Karaliene lika iestrādāt “Gaismas kalnu” sava impērijas kroņa priekšpusē, kur tas atrodas joprojām. Tostarp karaliskie juvelieri pamatīgi noslīpēja dārgumu un briljants zaudēja lielu daļa savas masas. Mūsdienās tas sver vien 105 gramus.

Veidam kādā “Koh-i-Noor” 19. gadsimtā atstāja Indiju no taisnīguma viedokļa ir vairāki strīdīgi momenti, tomēr arī Indijas kultūras ministra vietnieks Randžits Kumars aprīļa vidū tiesas prāvā atzina, ka pašreizējā Indijas likumdošana neļauj prasīt atpakaļ senlietas, kuras izvestas pirms valstiskās neatkarības atgūšanas, ja vien tas nav noticis ar spēku vai zādzības ceļā. No likuma viedokļa tā bijusi maharadžas dāvana Viktorijai, bet tas nozīmē, ka indieši prāvā, visdrīzāk, zaudēs.

Jāpiebilst, ka Lielbritānijas premjers Deivids Kamerons jau 2013. gadā paziņoja, ka viņa valsts nepošas atdot karalienes troņa dārgumu. Daļēji arī tādēļ, ka tas būtu precedents, pēc kura “kādā brīdī jūs ieraudzītu Britu muzeju tukšu”.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.