Kā tikt galā ar sētā neaicināto ciemiņu – lapsu? Atbild eksperts 1
Jautājums. Mūsu lauku sētā saviesušās lapsas. Vai tās var indēt? Veikalos nopērkamas tikai indes žurkām un pārnadžiem. Imants Iecavā
Latvijas valsts mežzinātnes institūta “Silava” vadošais pētnieks Jānis Ozoliņš brīdina – lapsas indēt nedrīkst, tas ir smags pārkāpums.
Tirdzniecībā ir pieejami repelenti jeb atbaidošās vielas, kas domātas aizsardzībai pret pārnadžu bojājumiem, kā arī grauzēju indes – tās nevar lietot brīvā dabā, bet tikai telpās.
Ja saimniekam ir aizdomas, ka kūmiņi pastiprināti nāk sētā, tam ir kāds iemesls: barība suņu bļodā, atkritumi vai arī dzīvnieks iekāro mājputnus.
Ja rudaste apdraud vistas, jāataicina mednieks. Medību procedūra patlaban ir vienkārša. Lapsas ir visu gadu medījami dzīvnieki, to ieguvei nav nepieciešama nekāda atļauja (zemes īpašnieks savā teritorijā drīkst ielaist jebkuru mednieku).
Jāpiebilst, ka pašlaik Latvijā lapsu kļuvis nedaudz mazāk nekā iepriekšējos gados, jo tās cieš no kašķa. Infekcija neizplatās ne pa gaisu, ne ar priekšmetu starpniecību (meža dzīvnieki nevar aplipināt mājdzīvniekus, ēdot no vienas bļodas), tā var pāriet tikai tiešā ceļā, respektīvi, ja suns vai kaķis sakaujas ar lapsu. Mājdzīvniekus var izārstēt no šīs slimības. Arī lapsas dažkārt pašas izārstējas, tomēr lielākoties aiziet bojā – zaudējot apmatojumu un enerģiju, izjūtot stresu, dzīvnieki ziemā nosalst. Kašķis cilvēkiem nevar pielipt. Pat ja kašķa ērce uz īsu brīdi atrodas cilvēka ādā, tā nespēj vairoties.