Gundega Skagale: Inde ceļmalās un cilvēku apziņā 1
Maija beigās Valsts vides dienesta (VVD) inspektori un policijas darbinieki aizturējuši vides piesārņotāju, kas no automašīnas ar indīgām ķīmiskām vielām nolaistīja ceļmalas Jelgavas un Bauskas novadā vairāku kilometru garumā. Izrādījās, izlietais šķidrums satur cianīdjonus un tā izcelsme ir Olaines ķīmiskā rūpnīca “Biolars”.
Pagājušajā nedēļā, reaģējot uz notikušo, VVD brīdināja “Biolaru” par iespējamo ražošanas pārtraukšanu. Tā vietā, lai uzņēmums atzītu vainu un labotu nodarīto, “Biolars” medijiem skaidroja, ka VVD ziņojumā par pārbaudi rūpnīcā ir neprecizitātes un kļūdas. Uzņēmuma jurists žurnālistiem turklāt pauda, ka “tiesiskā valstī šādas linča tiesas rīkošana un nevainīguma prezumpcijas principu neievērošana ir nepieņemama”, aicinot kritiski vērtēt VVD paziņojumus presei. Kārtējās vārdu cīņas tādā garā – “tev pašam mugura balta”…
Tomēr nevar neticēt VVD teiktajam, ka vides inspektori Olainē konstatējuši – “Biolara” ražotnē uzglabājamo bīstamo atkritumu apjoms ir pārsniegts 40 reizes un tie tiek uzglabāti neatbilstošā veidā. Šis fakts liek domāt, ka uzņēmums, kurš vēl pirms gada strādāja ar vairāk nekā vienu miljonu eiro peļņu, centies izdevumus par atkritumiem optimizēt uz vides un sabiedrības rēķina.
Diemžēl ar vides piesārņotāja noskaidrošanu un brīdināšanu ir pārāk maz. Sabiedrību neapmierina fakts, ka VVD, stāstot par izlietajiem ķīmiskajiem atkritumiem, līdz šim lieto tikai vārdus “cer”, “aicina”, “lūdz”. Šādos gadījumos cilvēki labprātāk dzirdētu – “apturēt”, “satīrīt”, “sodīt”. Šķiet, VVD jaunā vadītāja Elita Baklāne-Ansberga, saskaroties ar pirmo nopietno krīzes situāciju, īsti nav tikusi galā ar saviem pienākumiem.
Pēc pirmajām ziņām par indīgo ķīmisko vielu izlaistīšanu ceļmalās pašvaldības un iedzīvotāji sūdzējās, ka nesaņem informāciju, kas un kad savāks kaitīgās vielas, vai var lietot ūdeni no akām, ganīt govis pļavās? “LA” lasītājs Jānis Vīgants no Ozolnieku novada pagājšnedēļ zvanīja redakcijai un teica, ka neesot informēts, ko darīt…
Kad “Latvijas Avīze” vērsās VVD, lūdzot skaidrojumu, saņēmām atbildi, ka VVD ir nodevis vidē izlietās ķīmiskās vielas analīžu paraugus SIA “Vides audits” un par detalizētākiem rezultātiem, kas būs gatavi mēneša laikā, tiks informētas gan pašvaldības, gan sabiedrība. Pievērsiet uzmanību – mēneša laikā!
Bet pa šo laiku, piemēram, aku ūdens tiek lietots! To, ka sabiedrībai ir tiesības uz vides informāciju, nosaka Vides aizsardzības likums. No tā izriet, ka sabiedrībai, ja ir radies apdraudējums videi vai cilvēku veselībai, ir jāsaņem informācija nekavējoties, nevis pēc mēneša vai diviem.