Foto: Paula Čurkste/LETA

Eiropas gāzes krātuves jāuzpilda gandrīz pilnībā. Inčukalna krātuve ir izņēmums 0

Kristīne Stepiņa, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
VIDEO. Parastā tauta nesaprot augsto mākslu? Šoreiz ir par traku! Kristians Brekte pamatīgi satracinājis latviešus
Lasīt citas ziņas

Jaunā Eiropas Savienības (ES)  Gāzes uzglabāšanas regula nosaka, ka lielākajai daļai ES dalībvalstu ir pienākums līdz šā gada novembrim uzpildīt gāzes krātuves līdz 80% un pat 90%. Attiecībā uz Latviju ir cita prasība – gāzes krātuvi jāuzpilda līdz 35% no valsts patēriņa.

“Latvijai nav šāda pienākuma, jo Latvija ir starp izņēmuma gadījumiem, kur prasība ir glabāt 35% no vidējā ikgadējā gāzes patēriņa iepriekšējos piecos gados,” skaidro Ekonomikas ministrijas (EM) Enerģijas tirgus un infrastruktūras departamenta direktore Līga Rozentāle.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Tas tādēļ, ka Latvija ir viena no retajām ES valstīm, kur krātuve ir lielāka par valsts patēriņu. Proti, Latvijas patēriņš gadā ir apmēram 12 TWh, bet krātuves jauda ir 24 TWh. Vairumā ES dalībvalstu krātuve ir krietni mazāka par valsts patēriņu. Un attiecīgi šajās valstīs būs prasība par 80% un 90% krājumu.

Tas būtu bijis neadekvāti Latvijai uzlikt glabāt 90% no krātuves jaudas, ja tas ir vairāk, nekā mums nepieciešams, kas nozīmētu nevajadzīgi graut konkurenci, jo faktiski šādu prasību būtu iespējams izpildīt tikai ar ārpus tirgus mehānismiem, proti, uzliekot obligātus pienākumus tirgotājiem,”

35% no Latvijas vidējā gada patēriņa ir aptuveni 4,2 TWh. “Tā kā šobrīd krātuves piepildījums ir 9,6 TWh, Latvija jau tagad pilnībā izpilda šo jauno ES prasību,” secina L. Rozentāle, norādot, ka jaunās Regulas prasību valsts pilnībā atbalsta.

“Tas liek dalībvalstīm laikus sagatavoties apkures sezonai. Šobrīd sašķidrinātā dabasgāze tirgū ir pieejama, un ir būtiski, lai tā pēc iespējas vairāk tiktu iegādāta un iesūknēta ES krātuvēs līdz apkures sezonai, nodrošinot noteiktu gāzes bāzes apjomu. Jo mazāk piepildītas būs krātuves, jo lielāka būs tiešā tirdzniecība apkures sezonas laikā. Turklāt apkures sezonas laikā, kad pieprasījums būs augsts, gāzes pieejamība varētu būt ierobežotāka,” teic EM pārstāve.

Regulas mērķis ir nodrošināt ES dalībvalstīm gāzes piegāžu drošību par samērīgām cenām nākamajā un arī turpmākajās ziemās. Tā tika izstrādāta, reaģējot uz Krievijas iebrukumu Ukrainā un uz Versaļas deklarācijā pausto ES vadītāju aicinājumu ar koordinētas uzpildes starpniecību panākt, lai glabātie gāzes krājumi būtu pietiekamā līmeni.

SAISTĪTIE RAKSTI