Foto: SHUTTERSTOCK

Imunitātes stiprinātājs selēns. Kāda loma mūsu organismā ir šim mikroelementam, un kā to varam uzņemt? 9

Elīna Kondrāte, “Praktiskais Latvietis”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
2025. gads sola “stabilu melno svītru” 5 zodiaka zīmēm
“Viņš ļoti labi apzinās, ka daudzi no viņa grib atbrīvoties.” Eksperts nosauc brīdi, no kura Putina dienas būs skaitītas
Lasīt citas ziņas

Spēcīgākais ierocis cīņā pret vīrusiem ir stipra imunitāte. Viens no veidiem, kā papildus stiprināt imunitāti vīrusu laikā, ir lietot selēnu. Kāda loma mūsu organismā ir šim mikroelementam, un kā to varam uzņemt? To stāsta aptieku tīkla Apotheka sertificēta farmaceite AMANDA OZOLIŅA.

Profilaksei un atlabšanai

“Selēns ir antioksidants. Tas iznīcina brīvos radikāļus, tādējādi aizsargā organismu pret oksidatīvo stresu, kas veicina pāragru novecošanos un rosina dažādas slimības. Selēns ir gluži kā apkopējs, kas palīdz izvadīt liekos sārņus, kas kaitē mūsu organismam,” stāsta farmaceite.

CITI ŠOBRĪD LASA
Šis mikroelements piedalās imūnsistēmas stiprināšanā, pasargā organismu no apkārtējās vides kaitīgās ietekmes.

Tam ir būtiska nozīme vairogdziedzera funkciju nodrošināšanā un piemīt antikancerogēnas īpašības.

“Saistībā ar vīrusiem, to skaitā SARS-CoV-2, selēns ir būtisks mikroelements, jo aizsargā organismu. Kad vīruss iekļuvis šūnās un veido toksīnus, selēns palīdz attīrīt organismu un mazināt iekaisuma procesus,” skaidro Amanda Ozoliņa.

“Patlaban ļoti daudz cilvēku slimo, vairāk uzturamies telpās, bet mazāk svaigā gaisā, ir daudz stresa, tāpēc papildus lietot selēnu kursa veidā būtu vērtīgi ikvienam gan profilaksei, gan slimošanas laikā.”

Selēns pārtikas produktos…

Foto: SHUTTERSTOCK

Veselam pieaugušam cilvēkam ieteicamā selēna diennakts deva ir 60 mikrogramu. Pilnvērtīgi un sabalansēti ēdot, dabiskā veidā selēnu varam uzņemt ar pārtiku. To satur cūkas, liellopa un putnu gaļa, aknas, nieres, piens, jūras veltes, arī augu valsts produkti: graudaugi, sojas pupiņas, saulespuķu un čia sēklas, Brazīlijas rieksti.

Tomēr ikdienas steigā ne vienmēr piedomājam par sabalansētu uzturu, un organismam var trūkt selēna. Tāpēc papildus var lietot selēnu saturošus uztura bagātinātājus, iesaka farmaceite.

…un uztura bagātinātājos

Aptiekās nopērkami uztura bagātinātāji, kas satur selēnu tīrā veidā vai kombinācijā ar vitamīniem, visbiežāk C, E, A vai B grupas vitamīniem, arī mikroelementiem: cinku, mangānu, varu. Atšķirīga var būt preparāta forma, kādā to varam uzņemt: tabletēs, kapsulās, pilienos, pulveros, pašlaik tik populārajos šotiņos (flakoniņā iepildīta selēna diennakts deva šķidrā veidā). Kuru izvēlēties? “Es ieteiktu lietot selēnu tīrā veidā, tad tas vislabāk uzsūksies organismā. Ja ir problēmas ar rīšanu, arī maziem bērniem ērtāk lietot selēnu pilienos.”

Vēl viens aspekts, kam jāpievērš uzmanība, – vai preparāts satur neorganisko vai organisko jeb bioselēnu.

“Organiskais selēns uzsūksies vieglāk, līdz ar to organisms to izmantos pilnvērtīgāk. Šie preparāti gan būs dārgāki,” skaidro farmaceite.

Reklāma
Reklāma

Imunitāti var stiprināt arī karstie dzērieni, kuru sastāvā ir ne vien selēns, bet arī vitamīni, plūškoka ziedi, avenes, upenes un citas vērtīgas vielas.

Atveseļošanās procesā vērtīgi lietot selēna preparātus ar žeņšeņa sakni. Lai nepārsniegtu selēna devas, svarīgi ievērot uztura bagātinātāja ražotāja rekomendācijas. Par selēna pārdozēšanu var liecināt caureja, vemšana, nespēks, ādas nieze vai izsitumi, izelpa ož pēc ķiploka.

SVARĪGI

Selēnu nav ieteicams lietot kopā ar cukuru saturošiem produktiem, konditorejas izstrādājumiem, arī paracetamolu – tas var kavēt selēna uzsūkšanos organismā. To nevajadzētu lietot kopā ar statīniem jeb holesterīnu mazinošiem preparātiem.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.