Imunitātes spēcināšana bērniem un pusaudžiem 0
Ik gadu septembra beigās palielinās bērnu un jauniešu saslimšana ar augšējo elpceļu un zarnu trakta infekcijām. Skolas un bērnudārzi ir īpaši labvēlīga vide vīrusu izplatībai, jo tur audzēkņi ir ciešā saskarē cits ar citu.
Bērns jau piedzimstot no mātes iemanto imunitāti, kas vēlāk tiek stiprināta ar vakcīnām, pārslimojot vairākas slimības, ar fiziskajām aktivitātēm, uzturu un higiēnu.
Uzturvielām ir nozīmīga loma organisma aizsargspēju veicināšanā, tādēļ bērniem vismaz trīs reizes dienā jāēd augļi un dārzeņi. Galdā jābūt arī pilngraudu pārtikai, zivīm vai gaļai.
Imunitātei būtiskākie ir C, A, D un E vitamīni, dzelzs, cinks, selēns, kā arī Omega-3 un Omega-6 taukskābes.
No Latvijas produktiem visbagātīgākās ar C vitamīnu ir upenes, taču der arī citas ogas, piemēram, mellenes un dzērvenes. Vērtīgs ir kivi, visi citrusaugļi un kāposti, jo tie C vitamīnu saglabā pat pēc apstrādes.
Daudz E vitamīna ir riekstos un graudaugos, bet A vitamīna un antioksidantu avots ir visi tumšzaļie salāti un košas krāsas dārzeņi, piemēram, burkāni, paprika un brokoļi.
“BENU aptieku” tīkla farmaceits Aleksejs Protass iesaka bērniem uz skolu līdzi ņemt dažādu riekstu maisījumus, vienlaikus pārrunājot nepieciešamību lietot daudz šķidruma – ūdeni, augu tējas un dabīgas sulas, jo arī dehidratācija nevēlami ietekmē imūnsistēmu un gļotu membrānas aizsargspēju.
Ja nepieciešams, profilaksei var izvēlēties multivitamīnus, piemēram, Brīnumbērns ar ehinaceju un brūklenēm. Lieliski šim nolūkam vīrusu laikā ir Aflubin un Immunal pilieni, kā arī Oscillococcinum. Imūnaktīvo vitamīnu kompleksa Marsieši sastāvā ir arī prebiotiķi (inulīns), kas palīdz veidot labvēlīgu vidi probiotiķu augšanai. Var izmantot arī citus līdzīgus preparātus, jo to lietošana ir pierādīta kā efektīva metode.
Pēdējā laikā iecienīti dabiskas izcelsmes preparāti, piemēram, Preventan Junior un CuraMed. Tajos ir jaunpiens un C vitamīns.
Imūnsistēmas uzlabošanai var ievērojami palīdzēt fiziskās aktivitātes, ko iespējams nodrošināt ar sporta stundām skolā vai nodarbībām dejošanas un sporta pulciņos. Visintensīvāk spēkus organisms atgūst miegā, tādēļ bērnam katru nakti jāguļ vismaz deviņas stundas.
Efektīva profilakse, lai izvairītos no zarnu un elpceļu slimībām, ko izraisa rotavīrusi, norovīrusi, adenovīrusi, paragripas vīrusi, kā arī no enterovīrusa meningīta, ir roku higiēna.