Improvizēta mazgāšanās vieta, ja nav telpas, kur ierīkot vannu vai dušu 0

Ne visos mājokļos sākotnēji bijušas ieplānotas vannas istabas. Ko darīt, ja vecajos namos tagad pieejamas visas komunikācijas, lai izbaudītu mazgāšanās priekus, bet nav atsevišķas telpas, kur dušu vai vannu ierīkot?

Reklāma
Reklāma

 

Ar ko jārēķinās

Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
VIDEO. Parastā tauta nesaprot augsto mākslu? Šoreiz ir par traku! Kristians Brekte pamatīgi satracinājis latviešus
Lasīt citas ziņas

Noteicošais faktors vannas vai dušas telpas ierīkošanai ir kanalizācijas un ūdensvada izvietojums mājoklī. Tā kā sanitāro mezglu lietošana cieši saistīta ar šīm komunikācijām, parasti tos izvieto tiešā komunikāciju tuvumā. Protams, mūsdienu tehnoloģijas ļauj izveidot arī visādus brīnumus, un līdz ar to attāluma normas vairs nav tik ierobežotas kā agrāk. Tomēr jāizvērtē, vai ierīkošanas izmaksas atmaksāsies, ja caurules stiepsies cauri visam mājoklim. “Pārvietojot vai izbūvējot jaunu sanitāro mezglu, noteikti jākonsultējas ar speciālistu jau pašā sākumā, nevis tikai tad, kad jāsaskaņo projekts,” iesaka dizainere Marija Romānova. “Tas palīdzēs izvairīties no dažādām tehniskām kļūmēm un vilšanās, jo nereti tomēr ir tā, ka labi iecerētā duša vai vanna funkcionē ar traucējumiem – piemēram, radot pārāk skaļu troksni, lēni vai pilnībā nenovadot ūdeni kanalizācijā utt. Un tikai tāpēc, ka sākotnēji visu komunikāciju izvietojumu nav izplānojis speciālists.”

Ja tiek izbūvētas jaunas starpsienas un komunikācijas, viennozīmīgi būs nepieciešams saskaņojums pašvaldības būvvaldē.

CITI ŠOBRĪD LASA

Privātmājās process ir vienkāršāks, bet daudzdzīvokļu mājā jārēķinās ar nama ekspluatācijas noteikumiem, un jaunā sanitārā mezgla atrašanās vieta jāsaskaņo ar kaimiņiem. Līdz ar to iespēju atrast piemērotu telpu nav nemaz tik daudz.

 

Iespējas

Vienkāršākais variants ir mēģināt atrast nepieciešamos kvadrātmetrus tiešā komunikāciju tuvumā – līdzās tualetei vai virtuvē. Nereti vecajās mājās ir diezgan plaši priekšnami vai nišas, ko iespējams pievienot tualetei, tādējādi iegūstot vietu kompaktas duškabīnes izveidei. Šajā variantā visbiežāk nākas nojaukt vai izbūvēt kādu starpsienu, izveidojot vienu plašāku telpu.

Virtuvē dušas ierīkošanai bieži izmanto pieliekamā kambara platību, bet itin ērtu vannas istabu iespējams ierīkot tā sauktajās meitas istabās. Parasti jaunu starpsienu izbūve nav nepieciešama, jo dušu aizsedz oriģinālās duškabīnes sienas. Savukārt vannu iespējams ierīkot gan aiz aizkariem, gan aiz bīdāmām polikarbonāta vai stikla sienām. Nelielu sēdvannu var ievietot pat improvizētā skapī. Tā kā jaunizveidotā mazgāšanās vieta nav gluži virtuvei piederošs elements, tās apdarei labāk izvēlēties materiālus, kas ir neitrāli vai pieskaņoti virtuves apdarei. Tā, lai, ienākot virtuvē, centrālais elements nebūtu duša vai vanna.

Sarežģītāks un dārgāks, toties ļoti moderns variants ir vanna vai duša guļamistabā. Tikai jārēķinās, ka varētu būt grūtības saskaņot projektu, kā arī nodrošināt pietiekami labu ventilāciju un mitruma izolāciju, lai neciestu telpas mikroklimats. Ierīkošanas un apdares izmaksas būs prāvas jau minēto komunikāciju izveides dēļ un arī tāpēc, ka ļoti rūpīgi jāizvēlas apdares materiāli. Tiem jābūt labas kvalitātes un vizuāli jāsaskan ar guļamistabas atmosfēru – var kombinēt tapetes, koku, apmetumu, flīzes – derēs tādas, kas imitē audumu, koku vai ādu.

Reklāma
Reklāma

Vēl viena netradicionāla iespēja, ko nereti izmanto jauno projektu namos ar vairākām lodžijām. Lai mazinātu sastrēgumu, kas darba dienu rītos rodas pie vienīgā sanitārā mezgla, kuplākas ģimenes vienu no lodžijām aizstiklo un pārbūvē tā, lai uz tās ierīkotu papildu sanitāro mezglu. Šajā gadījumā nepieciešams projekts, saskaņošana ar būvvaldi un kaimiņiem. Turklāt, ja kāds no kaimiņiem jau lodžiju pārvērtis apdzīvojamā platībā, jāizmanto viņa saskaņotais vizuālais fasādes risinājums.

Lodžiju var aizstiklot gan ar stikla paketēm, gan ar bezrāmja stiklojumu. Stikla paketes nodrošinās labāku siltumizolāciju un izmaksās lētāk, bezrāmja stiklojums pavērs plašāku skatu, bet no siltumizolācijas viedokļa būs neefektīvāks, turklāt izmaksās dārgāk.

Abos gadījumos noteikti jāsiltina gan lodžijas grīda, gan sienas un griesti. Jārēķinās, ka, siltinot grīdu (parasti izmanto keramzītu), tā pacelsies aptuveni par 20 – 25 cm. Tāpēc jāizdomā, kā to apspēlēt interjerā. Tāpat nepieciešama elektroinstalācija. Papildus jāizdomā arī, kā nepieciešamās komunikācijas aizvilks līdz lodžijai (ērtāk izmantot virtuvei piegulošu lodžiju) un kā dzīvojamajās telpās nomaskēs caurules (varbūt būs jāmaina grīdas segums).

Grūti teikt, cik katrā gadījumā izmaksās pārbūve, projekts un saskaņošana, galvenais, lai mazgāšanās prieks atmaksātos.

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.