ASV Kongresa Pārstāvju palāta, kur vairākums ir Demokrātu partijai, balso par impīčmenta izteikšanu prezidentam Donaldam Trampam.
ASV Kongresa Pārstāvju palāta, kur vairākums ir Demokrātu partijai, balso par impīčmenta izteikšanu prezidentam Donaldam Trampam.
Foto: Patrick Semansky/AP/SCANPIX/LETA

Impīčments iedragā Trampa reputāciju 0

Lai gan ASV Kongresa Pārstāvju palātas balsojums par prezidenta Donalda Trampa atstādināšanu netiks apstiprināts Senātā un viņš saglabās amatu, Tramps iegājis ASV vēsturē kā tikai trešais prezidents, kam izteikts impīčments Pārstāvju palātā.

Reklāma
Reklāma

Senāts varētu aizstāvēt Trampu

Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Kokteilis
Svari – koķetu īsziņu sūtīšana bijušajiem, Mežāzis – karaokes dziedāšana dušā: Kāds ir katras zodiaka zīmes “tumšākais” noslēpums?
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
Lasīt citas ziņas

Pārstāvju palātas deputāti apstiprināja divas apsūdzības pret Trampu – amata pilnvaru ļaunprātīgu izmantošanu un Kongresa darba traucēšanu. Lai kā Tramps censtos noniecināt šā balsojuma nozīmi, tas ir nopietns konstitucionāls pārmetums, kas nav izdzēšams no pašreizējā prezidenta biogrāfijas, atzīmē aģentūra “Associated Press”.

Pārstāvju palāta, no kuras 435 deputātiem vairākums ir Demokrātu partijas likumdevēji, apsūdzēja Trampu ar 230 balsīm pret 197, tikai diviem demokrātiem balsojot pret. Visi republikāņu deputāti balsoja pret, apliecinot partijas vienotību prezidenta aizstāvībā.

CITI ŠOBRĪD LASA
Tagad Trampa prezidentūras liktenis tiks izlemts ASV Senātā, kas varētu sākt impīčmenta lietas izskatīšanu janvāra otrajā nedēļā.

Senāta republikāņu vairākuma līderis Mičs Makonels izteicies, ka dotu priekšroku lietas ātrai izskatīšanai bez liecinieku pieaicināšanas un diskusijām, piebilstot, ka sekošot Baltā nama gribai.

Kā atzīmē ASV mediji, šobrīd Senātā pārstāvēti 53 republikāņi un 47 demokrāti (tajā skaitā divi neatkarīgie), tāpēc republikāņi var noraidīt Trampa lietas izskatīšanu Kongresa augšpalātā. Sabiedriskās domas aptaujas liecina, ka pieaug to amerikāņu skaits, kas atbalsta impīčmenta procesu pret Trampu, atzīmē aģentūra “AP”.

Tramps aizstāvas uzbrūkot

Reaģējot uz viņam izteikto impīčmentu Pārstāvju palātā, prezidents Tramps bija izvēlējies ierasto taktiku: labākā aizstāvība ir uzbrukums.

Uzrunājot iedzīvotājus kampaņas saietā Mičiganas štatā, Tramps asi kritizēja demokrātus, kuri nesekmīgi cenšoties atrast kandidātu viņa aizvietošanai, un slavēja savu līdzšinējo darbību prezidenta amatā, atzīmē izdevums “Politico”.

“Nebūs iespējams atskatīties uz viņa prezidentūru un neapspriest impīčmentu, kas tagad ir pastāvīgi sasaistīts ar viņa darbību,” uzskata Prinstona universitātes vēstures profesors Džulians Zelizers. “Trampa vārds tagad vienmēr tiek pieminēts sarunā par prezidenta pilnvaru ļaunprātīgu un savtīgu izmantošanu. Ukraina var kļūt par viņa Votergeitu,” intervijā “AP” teica Zelizers, atgādinot par Trampa mudinājumu Ukrainas prezidentam veicināt Baidena darbības izmeklēšanu, to saistot ar finanšu palīdzības sniegšanu Kijevai.

Reklāma
Reklāma

Vēstures grāmatās Tramps tiks ierindots sadaļā, kas vēsta par prezidentu Bilu Klintonu, kam tika izteikts impīčments pirms 20 gadiem par melīga zvēresta došanu par attiecībām ar Baltā nama praktikanti Moniku Levinsku, un prezidentu Endrū Džonsonu, kam izteica impīčmentu pirms 150 gadiem par pretošanos Kongresa lēmumam.

Tepat ir arī prezidents Ričards Niksons, kurš pirms 45 gadiem pēc Votergeitas skandāla pasteidzās atkāpties pats, negaidot savu atstādināšanu.

Apsūdzība impīčmentā ir kauna zīme prezidentam

ASV mediji atzīmē, ka prezidents Tramps labi apzinās, kādu triecienu impīčments sagādā viņa personiskajam prestižam un politiskajam mantojumam. “Demokrātu politiķi ir uzsvēruši, ka Tramps nav izteicis nekādu nožēlu par notikušo, un viņa centieni īstenot plānu 2020. gada prezidenta vēlēšanu integritātes ietekmēšanai liecina, ka viņš ir pastāvīgs un bezprecedenta apdraudējums ASV nacionālajai drošībai, ja viņam tiek ļauts palikt amatā,” rak­sta izdevums “Politico”, piebilstot, ka “šis apdraudējums tālu pārsniedz jebkura iepriekšējā prezidenta impīčmenta apsūdzības smagumu”.

Dienu pirms Kongresa Pārstāvju palātas balsojuma par impīčmentu Tramps niknā un žultainā vēstulē palātas spīkerei Nensijai Pelosi paziņoja, ka tas ir “personisks uzbrukums” viņam un “mēģinājums deleģitimizēt viņa prezidentūru”.

Trampa asais pretspars impīčmenta balsojumam sajūsminājis viņa dedzīgākos atbalstītājus, taču izraisījis prezidenta kritiķu vēl lielāku sašutumu. “Apsūdzība impīčmentā nav vis goda, bet kauna zīme,” uzskata Raisa universitātes vēsturnieks Dagless Brinklijs.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.