Ilustrācija – Gatis Šļūka

Imigrācijas krīze sašķeļ Eiropu; Tusks aicina uz solidaritāti 9

“Šis ir izšķirošs brīdis Eiropas Savienībai, jo imigrācijas krīze šķelšanos ES var padarīt vēl dziļāku,” preses konferencē pēc tikšanās ar Ungārijas premjerministru Viktoru Orbānu Briselē paziņoja Eiroparlamenta priekšsēdis Martins Šulcs.

Reklāma
Reklāma

Orbāns rāda uz Vāciju

Veselam
Gribi dzīvot ilgi un laimīgi? 10 ieteicamākie dārzeņi un augļi, kas veicinās garu mūžu
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
RAKSTA REDAKTORS
FOTO. “Gribēju būt mīlēta, bet tiku pazemota, izmantota, sista.” Kāpēc piecdesmitgadīgā politiķe uzķērās jeb izglītotās, bagātās arī raud
Lasīt citas ziņas

“Imigrantu krīze ir Vācijas, nevis Eiropas problēma,” savu viedokli pauda Ungārijas premjerministrs Orbāns, piebilstot, ka nelegālo imigrantu masas, ceļojot caur Ungāriju un citām valstīm, vēlas nonākt Vācijā. “Neviens negrib palikt ne Ungārijā, ne Slovākijā, ne Polijā, ne Igaunijā. Visi viņi grib doties uz Vāciju. Mūsu darbs ir viņus reģistrēt,” piebilda premjers, piesaucot Vācijas kancleres Angelas Merkeles un viņas Austrijas kolēģa Vernera Faimana prasības, kā arī Eiropas Savienības juridisko normu nosacījumus. Viņš arī mudināja potenciālos imigrantus nebraukt uz Ungāriju. “Lūdzu, nenāciet. Doties uz šejieni ir riskanti. Mēs nevaram garantēt, ka jūs tiksiet pieņemti,” sacīja Orbāns, uzsverot, ka nebūtu cilvēcīgi un morāli pareizi pievilt cilvēku sapņus. Ungārijas premjerministrs brīdināja, ka nelegālo imigrantu vilnis, kas pārņem Eiropu, un ES “bankrotējusī imigrācijas politika” apdraud kontinenta kristīgās saknes.

Ungārija ir viena no valstīm, kurā imigranti masveidā iebrauc no Balkāniem, lai dotos tālāk uz Vāciju, kas patvēruma meklētājiem nodrošina dāsnus pabalstus un sociālās garantijas. Cerībā apturēt imigrantu pieplūdumu Ungārija ir uzbūvējusi dzeloņstiepļu barjeru gar Serbijas robežu un turpina tur būvēt četrus metrus augstu žogu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Pēc vairākas dienas ilgušiem protestiem vakar Budapeštas centrālā stacija atvēra durvis nelegālajiem imigrantiem, un tūkstošiem nelikumīgo ieceļotāju steidza ieņemt vilcienus uz Austriju un Vāciju. Tomēr stacijas vadība paziņoja, ka dzelzceļa satiksmes drošības dēļ vilcienu reisi uz Rietumeiropu atlikti uz “nenoteiktu laiku”. Pie Budapeštas stacijas izraisījās sadursmes starp policiju un nelegālajiem imigrantiem. Vilciens ar vairākiem simtiem nelegālo imigrantu, kas vakar devās ceļā no Budapeštas uz Austrijas robežu, apturēts netālu no bēgļu centra un migranti no vilciena izsēdināti.

Tusks mudina rast kopsaucēju

Eiropadomes prezidents Donalds Tusks vakar aicināja ES dalībvalstis solidāri uzņemt vismaz 
100 000 bēgļu, lai atvieglotu spiedienu uz pierobežas valstīm, ko izraisījusi nelegālās imigrācijas krīze. “Vismaz 100 000 bēgļu godīga sadalīšana starp ES valstīm ir svarīgs patiesas solidaritātes žests, kas mums šodien nepieciešams,” kopīgajā preses konferencē ar Ungārijas premjerministru Viktoru Orbānu paziņoja Tusks. “Pastāv šķelšanās starp ES austrumiem un rietumiem. Dažas dalībvalstis domā par imigrācijas viļņa apturēšanu, ko simbolizē Ungārijas žogs,” norādīja Tusks. “Citas vēlas solidaritāti un aizstāv tā dēvētās kvotas uz obligāta pamata. Galvenā problēma ir atrast tām visām (..) kopsaucēju.” Tusks atzina, ka nelegālās imigrācijas vilnis ir nopietnākā problēma, ar kuru šobrīd saskaras ES. Viņš prognozēja, ka nelegālo imigrantu skaits, kas šogad šķērso ES ārējo robežu, pārsniegs pusmiljonu. Tusks uzsvēra, ka ES pildīs savu pienākumu, kas izriet no ANO bēgļu konvencijas, taču to “nedrīkst darīt, procesā upurējot sabiedrisko kārtību”. Eiropadomes prezidents atzīmēja, ka pirmais mērķis ir nodrošināt, lai cilvēki, kuriem nepieciešama starptautiska aizsardzība, to saņemtu, bet otrais – stingrāk kontrolēt masveida migrācijas plūsmas. Viņš uzsvēra, ka tas prasīs daudz aktīvāku dalībvalstu sadarbību ar trešajām valstīm, lai novērstu problēmas to izcelsmes vietā.

Višegrada pret Briseli

Francijas, Itālijas un Vācijas ārlietu ministri kopīgā paziņojumā mudinājuši ieviest patvēruma meklētāju “taisnīgāku” sadalīšanu starp ES dalībvalstīm. “Pašreizējā imigrantu krīze pakļauj vēsturiskam pārbaudījumam Eiropas Savienību un visas tās dalībvalstis,” Lorāns Fabiuss, Paolo Džentiloni un Franks Šteinmeiers norāda vēstulē ES ārlietu politikas koordinatorei Federikai Mogerīni. “Efektīvākas patvēruma sistēmas ieviešana personām, kam vajadzīga starptautiska aizsardzība, jāīsteno vienlaikus ar nelegālo imigrantu efektīvāku repatriācijas politiku ES līmenī,” uzskata Francijas, Itālijas un Vācijas ārlietu ministri.

Eiropas Komisijas pārstāvis paziņojis, ka imigrantu pārvietošanas sistēma, ko sākotnēji bija plānots ieviest gada beigās, varētu tikt izziņota ES tieslietu ministru sanāksmē 14. septembrī. Šodien Prāgā paredzēta Višegradas grupas – Čehijas, Slovākijas, Ungārijas un Polijas – apspriede, kur varētu tikt noraidīts priekšlikums par obligātu kvotu ieviešanu bēgļu uzņemšanai.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.