Dr.philol. Ilze Mileiko
Dr.philol. Ilze Mileiko
Foto: Mārtiņš Zilgalvis, F64

Ilze Mileiko: No ģimenei draudzīgas darba vides iegūst visa sabiedrība! 3

Saruna ar Latvijas Universitātes sociālās antropoloģijas pasniedzēju Ilzi Mileiko.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Personības TESTS. Kādu iespaidu tu par sevi radi? Šis attēls palīdzēs tev to noskaidrot
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Veselam
Liekie kilogrami neatkāpjas ne pa kam? 4 pazīmes, ka jūsu vielmaiņa nedarbojas pareizi
Lasīt citas ziņas

Kāpēc organizācijām mūsdienās ir svarīgi veidot ģimenei draudzīgu darba vidi? 

Būsim godīgi, darba devēji nav labās fejas, kuru vienīgais mērķis ir uzlabot pasauli. Gluži vienkārši ir daudz ieguvumu, ja organizācijā veido draudzīgu un iekļaujošu vidi. Svarīgākais aspekts, ko šī vide ietekmē pozitīvi un ko organizācijas novērtē īpaši, ir viņa darbinieki.

CITI ŠOBRĪD LASA

Tas ir ārkārtīgi svarīgs jebkuras organizācijas resurss un darba devēji ļoti labi apzinās, ka jaunu darbinieku apmācīšana izmaksā krietni dārgāk, nekā rūpes par esošā kolektīva labsajūtu, profesionalitāti un lojalitāti uzņēmumam vai organizācijai. Darbinieku maiņa nereti var negatīvi ietekmēt arī pakalpojumu un produktu kvalitāti.   

Kādi, Jūsuprāt, ir galvenie ieguvumi darba devējam, veidojot ģimenei draudzīgu un iekļaujošu darba vidi?  

Cilvēks, kurš labāk var savienot darbu ar ģimenes dzīvi un kopumā ir laimīgāks, noteikti ir produktīvāks, viņš labāk spēj veikt savu darbu.

Piemēram, gan valsts, gan privātajā sektorā daudziem uzņēmumiem, organizācijām un iestādēm ir bērnistabas, kas arī ir liels atbalsts vecākiem ikdienā situācijās, kad bērns nevar apmeklēt skolu vai bērnudārzu. Būtiska nozīme ir arī mikroklimatam – ja cilvēki zina, ka, piemēram, konkrētajā organizācijā atmosfēra ir patīkama, draudzīga un iekļaujoša, tad organizācijai ir iespēja izvēlēties sev labākos kandidātus no labākajiem.

Kas ir svarīgākie kritēriji, kas nosaka, vai darba vide organizācijā uzskatāma par ģimenei draudzīgu? 

Ir virkne indikatoru, kas to nosaka.  Tas ietver gan telpu pielāgošanu (īpaši – Covid kontekstā), gan dažādas aktivitātes, atbalsta mehānismus. Turklāt ir svarīgi apzināties, ka ģimenei draudzīga darba vieta nozīmē atbalstu ne tikai ģimenēm ar bērniem.

Arvien aktuālāka joma, kurai nepieciešams pievērst uzmanību, ir senioru aprūpe. Sabiedrība noveco, un tas nozīmē, ka ir darbinieki, kuriem vienlaikus jārūpējas gan par saviem mazajiem bērniem, gan arī par saviem vecāka gadagājuma radiniekiem.

Reklāma
Reklāma

Un svarīgi ir pieminēt arī slimu dzīvesbiedru aprūpi, jo dzīvē situācijas, kad nepieciešama līdzcilvēku palīdzība un rūpes, ir ļoti dažādas.

Kā Jūs raksturotu situāciju Latvijā šobrīd, cik tālu esam ceļā uz harmoniju starp darbu un ģimeni, kādi ir lielākie izaicinājumi ceļā uz ideālo situāciju, ja tāda vispār ir iespējama? 

Ir jāsaprot, ka iekļaujošas un ģimenei draudzīgas vides veidošana ir nebeidzams process, kur gan darba devējs, gan darba ņēmējs nemitīgi mēģina atrast sev ideālo kombināciju darba un privātās dzīves salāgošanā.

Ir svarīgi domāt par visām darbinieku grupām, jo šīs vajadzības pēc atbalsta bieži vien ir ļoti atšķirīgas. Tas atteicas gan uz darba organizēšanu, gan darba telpu iekārtošanu, gan pielāgotu darba laiku, gan atbalsta mehānismiem un citiem aspektiem.

Ikviens darba devējs var pieteikties Sabiedrības integrācijas fonda programmai “Ģimenei draudzīga darbavieta”, kuras ietvaros gan iegūs novērtējumu esošajām iniciatīvām organizācijā, gan konsultatīvu atbalstu no programmas ekspertiem, lai kopīgi veidotu ģimenei draudzīgu sabiedrību.

Pieteikties programmai iespējams tīmekļvietnē www.vietagimenei.lv.  

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.