Ilvess ielūgumu uz 9. maija svinībām Maskavā, visticamāk, nepieņems 12
Igaunijas prezidents Tomass Hendriks Ilvess, visdrīzāk, neapmeklēs 9. maija pasākumus Maskavā par godu 70. gadadienai kopš Padomju Savienības uzvaras pār nacistisko Vāciju 1945. gadā.
“Šobrīd prezidentam Ilvesa nākamā gada kalendārā nav paredzēta darba vizīte Krievijā,” aģentūrai BNS paziņoja prezidenta preses sekretārs Tomass Sildams.
Viņš norādīja, ka Ilvess pieminēs visus upurus – cilvēkus, tautas un valstis, kas cieta Otrajā pasaules karā.
“Igaunija, līdzīgi kā visa Eiropas Savienība, ir atmetusi iepriekšējās frontes līnijas un vēlas kopā ar draugiem stiprināt demokrātisku Eiropu, kur cilvēku, tautu un valstu likteņi nekad vairs netiks noteikti ar mūriem, ietekmes sfērām vai slepeniem paktiem,” teica Sildams. “Otrā pasaules kara kauju pēdējā dienā 8. maijā mēs noliksim vainagus pie Mārjamē [Otrā pasaules kara memoriāls] Tallinā un neatcerēsimies neviena uzvaru vai sakāvi. Mēs atcerēsimies upurus un atcerēsimies karavīru un pretošanās kustības dalībnieku varonību, kas aizstāvēja mūsu valsti,” sacīja Sildams.
Jau ziņots, ka lēmums par Latvijas Valsts prezidenta Andra Bērziņa došanos uz 9. maija svinībām Maskavā būs savlaicīgs un tiks pieņemts izvērtējot tā brīža situāciju, aģentūrai BNS sacīja Ārlietu ministrijas (ĀM) vēstnieks – preses sekretārs Kārlis Eihenbaums.
Prezidenta preses sekretāre Līga Krapāne aģentūrai BNS iepriekš norādīja, ka līdz nākamā gada maijam ir pietiekami daudz laika, lai prezidents izvērtētu to, vai pieņemt ielūgumu un apmeklēt pasākumus, vai arī nē.
Lietuvas prezidente Daļa Grībauskaite, kas arī saņēmusi šādu ielūgumu, nākamgad Maskavā iecerētos pasākumus neapmeklēs. “Ielūgums tika saņemts. Prezidente neplāno piedalīties pasākumā,” aģentūrai BNS iepriekš sacīja Grībauskaites preses pārstāvis Modests Naudžus.
Atzīmējot triumfu Otrajā pasaules karā, Krievija ik gadu 9. maijā Maskavas Sarkanajā laukumā rīko militāro parādi. Lietuvas prezidenti neapmeklēja svinības nedz pirms pieciem, nedz desmit gadiem, lai gan citu Baltijas valstu līderi ielūgumus pieņēma.
Šogad Krievija ielūgumus uz svinībām izsūtīja laikā, kad tās starptautiskais tēls un attiecības ar citām valstīm ir iedragājusi Krimas aneksija un atbalsts prokrieviskajiem separātistiem Ukrainas austrumos.