Ilūzijas mazajā formātā – vizuālās mākslas konkurss “Grata Balva” 1
Daina Šulce, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”
Mākslas galerija “MuseumLV” un kultūras centrs “Grata JJ” jau ceturto gadu organizē vizuālās mākslas konkursu “Grata Balva”. Konkursa darbi publiskai apskatei, žūrijas vērtējumam un apmeklētāju balsojumam galerijā ir eksponēti līdz 15. oktobrim.
Iegūtos naudas līdzekļus paredzēts ziedot jauniešu organizācijai “Young Folks LV”, kuras entuziasti strādā, sagaidot Latvijā ukraiņu bēgļus. Kā katru gadu, tiks piešķirtas divas naudas prēmijas – katra 500 eiro apjomā –, un rezultātus paziņos novembra sākumā. Vienu darbu nominēs profesionāla žūrija, otru balvu iegūs skatītāju balsojums. Visu konkursa ekspozīcijas laiku galerijas apmeklētāji klātienē var nobalsot par savu iemīļoto darbu. Arī pašiem māksliniekiem dalība konkursā ir ierosme radīt ko jaunu, kā arī profesionāla interese paraudzīties uz savu kolēģu radošo domu dimensijām un tehnikas risinājumiem.
Iepriekšējo “Grata Balvas” konkursu tēmas bija “Mistērija. Rituālā māksla”, “Spēka avots” un “Artefakts. Piektā civilizācija”. Šogad vizuālās mākslas konkursa tēma ir “Iluzorā realitāte”, kas paver plašas iespējas fantāzijai, iedomām, sapņiem un daudzveidīgām izpausmēm. Māksliniekam tiek dotas bezrobežu radošās iespējas. Vienīgās nospraustās sarkanās līnijas “Grata Balvas” konkursā ir mākslas darba lielums.
Ierobežojums bez robežām
“Grata Balva 2022” konkursa nolikumā noteikti gleznas izmēri – 30 x 40 cm. Otas vai špakteļlāpstiņas atvēziens uz šāda audekla tā kā nevarētu būt pārāk liels, bet domas lidojumam robežu nav. Iluzoras idejas ietilpināšana A3 vai nedaudz lielākā formātā nudien ir grūts uzdevums, bet tam ir kāda ļoti būtiska priekšrocība – maza formāta mākslas darbi Latvijas tirgū varētu būt pieprasīti, un cilvēkus, kas nolēmuši iegādāties labu gleznu, konkursa darbi, iespējams, ieinteresētu.
Iepriekšējos gados “Grata Balvai” bija starptautisks raksturs. Tajā piedalījās mākslinieki no Korejas, Francijas, Ķīnas, Argentīnas, Baltijas, Krievijas. No Latvijas par nominantiem un uzvarētājiem kļuva Juris Ģērmanis, Aleksejs Naumovs, Dita Lūse, Vadims Markevičs, Linda Kozule, Anita Paegle un Ilze Muceniece-Adamaite.
Šogad “Grata Balva” ir Latvijas konkurss, nodrošinot platformu vietējiem māksliniekiem. Autorus aicināja līdzās konkursa darbiem pēc savas izvēles izstādīt arī tos, kas raksturo viņu daiļradi. Izstādē piedalās 55 autori ar 70 dažādu formātu darbiem, lielākais vairums no tiem tapis šogad. Ekspozīcijā redzamas dažādu paaudžu autoru gleznas, un ir aizrautīgi skatīties, kādas ilūzijas mākslinieki spēj ietilpināt laukumā, kura malu garums nepārsniedz pat pusmetru.
Mākslinieku vārdi – noslēpumā
Galerijā uzreiz pamanāmi darbi, atpazīstot zināmu mākslinieku rokrakstus, bet lielākais vairums gleznu saglabā autorības noslēpumu. Uz gleznu etiķetēm ir atzīmēts numurs, nosaukums, mākslas darba tapšanas gads un cena, kas Latvijas pircējam ir pilnībā pieejama – vidēji ap un nedaudz vairāk par 100 eiro. Mākslas objektu un skulptūru cenas ir krietni augstākas.
No realitātes uz iedomām – tā īsumā varētu raksturot konkursam “Grata Balva” iesniegto darbu naratīvus. Gleznas vairāk stāsta par iedomām, kas jau ir ierastas – cilvēks nereālā vidē un situācijās kā sapnī, konkrētas ģeogrāfiskas vietas iluzorā gaisotnē, mitoloģijas un reliģijas tēmas, dabas skati un ainavas, kas aizved tālāk aiz apvāršņa… abstraktā māksla un izjūtas, izteiktas krāsu laukumos… bērnišķīgi un naivi pasaku motīvi un varoņi … priekšmeti ar noslēpumu, klusās dabas un ziedi ārpus reālistiska izpildījuma. Ekspozīcija izstaro mierīgumu un it kā jau pirms tam iztēloto. Izrādās, ka iluzorā realitāte ir naiva, skaista un jau pieredzēta.
Konkursa “Grata Balva” izstādē apskatāmi gan kompozicionāli vienkāršāki, gan sarežģītāki darbi. Psiholoģiski interesanti ir vērot, kādu risinājumu – horizontālu vai vertikālu – un kādu pamatkrāsu katrs mākslinieks izvēlējies savai iluzorajai pasaulei. Izstādē apskatāmas arī skulptūras – sievietes krūtis, pildītas ar silikonu, un sēklu sērija. Tieši nelielie, sēklu atainojošie mākslas objekti rada pārsteigumu – tiem ir spuras, adatas, bārkstis kā brīdinoša aizsardzība pret sēklas sākotnējo dabu un misiju – būt gatavai un nebojātai, tikt iesētai un dzīt asnus.
Mākslinieks var bezgalīgi fantazēt un radīt ilūzijas, tā ir radošā gara privilēģija un priekšrocība. “Grata Balvas” mākslinieki šogad to ir materializējuši konkrētos darbos.
Izstāde izkārtota galerijas pirmajā stāvā un aizņem četras telpas, sniedzot iespēju mazā formātā ieraudzīt lielo, nebeidzamo un iedomāto.